Kozmetika - zdrav ten, unutrasnja sreca Životni stil

Abeceda nege kože

Tokom oštrog, isušujućeg zimskog vremena, mnoge žene počinju brinuti o zaštiti kože od vremenskih uslova. Možda tek po prvi puta, mnoge od vas kreću u potragu za pravim hidratantnim kremama, misleći da će naći 'pravo rešenje' za ispravnu negu kože.

Nega koze

Abeceda nege kože Bob Sidell, hollywoodski make-up artista, pojašnjava 4 faze svakodnevne, neophodne nege kože:

Zasnovano na vlastitom iskustvu, kao jednog od hollywoodskih vrhunskih majstora šminkanja, s iskustvom od više od 30 godina, i kao osnivača firme California Cosmetics, gde sam u poslednjih 15 godina stvorio mnoge originalne formule za negu kože, mogu reći bez ikakvog odlaganja da ispravna nega kože, bez obzira koje je godišnje doba, zahteva više od jednostavnog nanošenja hidratantne kreme, da bi bila uspešna.

Briga za kožu zahteva dnevni raspored, proces koji se ponavlja iz dana u dan, bez obzira na sve. Dobra vest je ta da taj proces uzima samo pet minuta i uključuje četiri jednostavna i ugađajuća koraka. A ako ste odabrali kvalitetne proizvode za negu kože u skladu s tipom svoje kože, izvođenje ovog jednostavnog rasporeda može stvoriti gotovo trenutne i vidljive rezultate.

Korak jedan - para

Malo pre odlaska na spavanje najbolje je vreme za negovanje kože, jer vam daje šansu da kožu kvalitetno očistite od make-upa i ostataka vremenskih uticaja koji su se sakupili tokom dana. Pri završetku dana, upotrebite aparat za parenje lica ili samo natopite meku krpicu vrelom vodom, nežno je iscedite i prislonite na lice. Parite lice oko 1,5 minuta. Neka para uđe u kožu da posve otvori pore.

Korak dva - čišćenje

Kad su pore otvorene, poprskajte toplu vodu po licu i vratu. Izlijte na ruku ili nakapajte dovoljnu količinu proizvoda za čišćenje lica te ga pomešajte s malo vode, kako bi nastala kremasta pena.

Umasirajte to na vlažno lice. Upotrebljavajući jagodice prstiju ili nežnu čestku za čišćenje lica, kružnim pokretima nežno masirajte lice otprilike 30 sekundi, a svakako u to uključite i vrat. Zatim isperite proizvod s lica uz malo tople vode i, nežno takpajući mekim ručnikom, posušite kožu. Savet: uvek koristite proizvod za čišćenje posebno formuliran za vašu kožu, bolje nego obični sapun za sve namene. I budite pažljivi, izbegavajte nežnu kožu oko očiju.

Korak tri - toniziranje

Natopite komadić vate tonikom koji ne sadrži alkohol i nežno time prebrišite celo lice i područje vrata. (Tonici koji u bazi imaju alkohol na koži imaju efekt isušivanja i oštećivanja).

Ovaj korak podiže bilo kakve ostatke koje ste možda zaobišli i također zatvara pore, pripremajući kožu za tretman hidratiziranja. Tonici bez alkohola su mnogo nežniji za kožu, što je posebno važno tokom zimskih mjeseci. Vaše lice sada bi trebalo biti savršeno čisto.

Korak četiri - hidratizacija

Laganim, kružnim pokretima prema gore, nanesite malu količinu hidratantne kreme po svom izboru, na lice i područje vrata. Nemojte preterati s količinom, jer prevelika količina može biti štetnija nego nedovoljna.

Samo kada je koža ispravno očišćena, hidratantna krema kože obaviti svoj zadatak regeneriranja, hidratiziranja i zaštite kože. Sada možete poći na spavanje, znajući da ste učinili sve što možete za zaštitu svoje kože.

Zapamtite, bez obzira koliko je odličan proizvod, on neće djelovati ako ostane u svojoj posudici. Da bi sistem nege kože bio učinkovit, mora ga se provoditi redovito. A ako se brinete za svoju kožu, možete si osigurati celi život lepote – kroz sve zime, ljeta, jeseni i proleća.

Skuvajte sebi recept za lepotu

Srce savremene kozmetičke industrije sakriveno je u starim dobrim receptima, tajnama travara i narodnih lekara koje se prenose iz generacije u generaciju. Recepti su ostali isti - koriste se biljke koje su čuvale lepotu žena vekovima unazad. Ekstrakti voća i lekovitog bilja, esencijalna ulja, začini, lekovito korenje – čitava kozmetičko - kulinarska alhemija dolazi još iz drevnih vremena. Uz pomoć njih možete kod kuće sebi priuštiti većinu tretmana koje vam nude SPA saloni. Zato se naoružajte mikserom i spremite sebi eliksir za večnu mladost.

Osvežavajući tonik za lice

Potrebno:
- jedna oljuštena jabuka
- jedna kašičica meda
- dve kapi esencijalnog ulja limuna
- sveže ružine latice
U izgnječenu jabuku dodajte med i ružine latice i zatim sve to stavite u vodu da proključa. Sačekajte 20 minuta da se ohladi, dodajte ulje i nanesite vatom na čisto lice. Isperite posle deset do 15 minuta.

Osvežavajuća kupka za stopala

Potrebno:
- 200 grama morske soli
- suva kamilica, žalfija i nana
U dva decilitra proključale vode stavite suvo bilje i ostavite da odstoji neko vreme. Rastvorite so u toploj vodi i zatim u to dodajte vodu sa prokuvanim biljem. Zaronite stopala desetak minuta, a zatim ih možete istrljati sledećim pilingom.

Hranljivi piling za ruke i stopala

Potrebno:
- jedna kašičica šećera
- jedna kašičica maslinovog ulja
Pomešajte sastojke na dlanu i zatim istrljajte ruke i ostale delove tela na kojima vam je koža gruba. Ako umesto šećera dodate morsku so dobićete odličan piling protiv celulita. Ukoliko dodate cimet ili izmrvljene listiće nane napravićete savršeno sredstvo za poboljšanje cirkulacije.

Voćni hranljivi balzam za kosu

Potrebno:
- sok dve pomorandže
- pola očišćene jabuke
- pola banane
- jedna kašičica kima
Izmešajte sve sastojke u blenderu i nanesite mešavinu na opranu vlažnu kosu. Umotajte kosu u topao peškir i ostavite da odstoji dvadesetak minuta. Zatim isperite masku i ponovo operite kosu šamponom.

Maska za suvu kožu

Potrebno:
- tri kašike meda
- deset kapi limunovog soka
- jedan ohladjeni krastavac
Dodajte sok od limuna u med, nanesite za lice i masirajte pet minuta. Ne spirajte, već stavite kriške krastavca na lice i ostavite masku da odstoji 15 minuta. Zatim isperite lice.

Lidija

Moderator

Kako pobediti celulit

Za kožu protiv narandžine kore

Nikome se ne sviđaju bedra i bokovi puni rupica, ali mnoge osobe ih imaju. Naslage prekomerene masti, čine kožu čija je površina puna rupica (CELULIT) ili slična takozvanoj "narandžinoj kori". Mnoge žene su genetički predisponirane da imaju ovaj tip kože, ali to može biti prouzrokovano i prehrambenim navikama ili premalom fizičkom aktivnošću i pomodmakloj dobi. Adekvatna ishrana i ispravan program fizičke aktivnosti su osnovni za umanjivanje neodgovarajuće kože slične "narandžinoj kori".

Celulit je posledica preteranog povećanja volumena ćelija masnog tkiva, odnosno nepotpunog izlučivanja toksina koji se zadržavaju u telu, što sprečava normalan otok krvi i limfe koji odvode otpadne vode iz tkiva.

Celulit Materije koje organizam ne izluči skupljaju se u dubokom sloju kože, u međućeliskim prostorima masnog tkiva i pritiskaju sitne krvne žile koje ne mogu masnim ćelijama dovoditi normalnu količinu krvi, odnosno hranjive materije. Celulit je popraćen oštećenjem okolnog tkiva koje postaje neelastično, te tako dovodi do površinske deformacije kože. U delovima tela u kojima je cirkulacija najsporija stvaraju se otekline koje na površini kože vidimo kao 'narandžinu koru', a u isto vreme nam slabi tonus. Obzirom da se celulit nalazi u dubljim delovima kože, u hipodermisu, ima tendenciju povećavanja, jer se masne ćelije volumenom povećavaju, kako bi se povećao volumen uskladištenja. Posledica je pogoršanje celulita, usporena cirkulacija krvi što uzrokuje zadržavanje vode i loše uklanjanje masti i štetnih materija. Tada kažemo da se celulit čvrsto ugradio.

Celulita se bez izuzetka užasavaju sve žene iako ga gotovo sve imaju, a u poslednje vreme imaju ga i muškarci. Posledica je to i gena, ishrane, nezdravog sedačkog načina života, ali i stresa i psiholoških pritisaka pod kojima većina živi. Ružan izgled narandžine kore na bedrima, stomaku, nadlakticama, kolenima, guzi nije stoga samo estetski nego i zdravstveni, pa i psihološki problem. Kako nastaje celulit? Šta i kako učiniti da se ne pojavi? I, nakraju , možemo li ga se rešiti? Odgovor, kažu nutricionisti, treba tražiti onde gdje nastaje problem, a ne gde se iskazuje: u telu u kojem uostalom nastaju procesi koji uzrokuju celulit. Treba ojačati vezivno tkivo, poboljšati cirkulaciju, smanjiti masnoće i ukloniti nakupljenu vodu. To najčešće znači i promeniti režim ishrane te povećati fizičku aktivnost.

Bilo utešno ili ne običnim smrtnicama, ali i missice imaju celulit

Celulit ne poštuje pravila

U slučaju celulita nema pravila. Samo ga oko deset posto žena nema, a među onih 90 % koje ga imaju čak je oko 32 % mršavih. Zbog uticaja hormona, nepravilne ishrane i smanjenja telesne aktivnosti masno tkivo se nakuplja i čini oko 20 do 25 % ukupne telesne težine. U tome se, među ostalim, razlikuje muški i ženski organizam jer žene u tom slučaju imaju manjak mišične mase. Zbog toga ne mogu dobiti odgovarajući rezultat samo s dijetama i izgladnjivanjem. Celulit je promenjeno masno tkivo koje se nakukplja na određenim delovima ženskog tela (ruke, leđa, guza, stomak, bedra i kolena). Uzrok može biti i genetski, ali najveću odgovornost ipak ima ženski hormon estrogen. On uzrokuje nakupljanje i zadržavanje suvišnih masnoća koje se mogu javiti od puberteta do klimaksa. Za njegovo uklanjanje treba mnogo više truda te kombinacija ishrane, vežbanja i kozmetičkih tretmana.

No, celulit koji dobijemo uz gojenje, bez obzira na to je li ono sporo ili brzo, vrlo se lako uklanja. Jedino mu ne smemo dopustiti da se "ukoreni". Uz pomoć ishrane, sporta i kozmetičkih klasičnih tretmana kod takvog ćemo celulita vrlo brzo dobiti dobre rezultate.

Celulit može nastati naglo, tj. mi ga vidimo odjednom, a uzrok može biti gojenje jer se organizam od nekih materija brani tako da prikuplja i akumulira energiju. Stoga izgladnjivanjem ne dobivamo nikakve rezultate, a sve to pospešuje i stres.

Izgleda li vaša koža poput narandžine kore?

Svaka telesna aktivnost je dragocena, jer potiče sagorevanje masnih naslaga i dotok hranjivih materija do svake ćelije. Stoga možete odabrati bilo koji sport koji volite, hodanje, džoging, plivanje, aerobik... bilo šta, samo da se krećete.

Preporučljive su i vežbe na spravama ili vožnja sobnog bicikla koja izvrsno materija površinsku cirkulaciju nogu, najkritičnijih područja koje napada celulit.

Vremenski ujednačeni i izbalansirani obroci, mnogo tekućine učiniće celulit manje vidljivim. Neki statistički podaci čak govore da žene manje kupuju kreme protiv celulita, a sve više vitamine, minerale ili biljne preparate za detoksikaciju organizma.

Neuredna probava takođe potiče pojavu celulita jer puno ili lenjo crevo pritiska i tako onemogućava povratni protok krvi i usporava cirkulaciju u nogama. Ishrana bogata voćem i povrćem sa puno vode pomoći će vam ako imate takve probleme.

Stručnjaci upozoravaju kako su najveći krivci za nastanak celulita pomanjkanje kretanja, prekomerni unos kalorija hranom, genetsko nasleđe, otežana cirkulacija, stres, pušenje... dakle, sve ono što nam je moderni ritam života nametnuo kao svakodnevicu, a porazno je da se zbog stresnog načina života celulit sve više pojavljuje i kod vrlo mladih devojaka.

Stoga borba protiv celulita mora biti temeljita, uporna (upornija od njegovog pojavljivanja). Najbolje je kombinovati vežbanje, zdravu ishranu i ciljane kozmetičke tretmane, ali i pripaziti da ne nosite visoke potpetice ili pretesnu robu koja sprečava normalnu cirkulaciju tela. I što je najvažnije, želite li zaista izboriti pobedu, nikad ne recite da nemate vremena....

Svaka žena sanja o telu bez viška kilograma i celulita !

Lidija

Moderator

Proizvodi koji vam mogu koristiti

Celulit gel

Celulit gel Opis: CELLULITE GEL je preparat na bazi algi i brsljana , kofeina i lecitina. Cellulite gel izvanredno je sredstvo za tretiranje celulita i poboljsanje neestetskog izgleda koze. Duzom upotrebom koza postaje glatka i zategnuta. Aktivni sastojci cellulit gela blagotvorno deluju na razgradnju masnih naslaga u potkoznom tkivu, poboljsavaju promet materija i podsticu mikrocirkulaciju na tretiranim povrsinama, stimulisu produkciju i jacanje potpornog vezivnog tkiva. Sa CELLULITE GELOM gubite 1cm u obimu nedeljno. Redovnom upotrebom CELLULITE GELA obezbedjujete savrseno glatku kozu.

Anti-celulit jez sapun za masazu

Anti-celulit jez sapun za masazu Opis: Ljuspice badema uklanjaju povrsinski sloj mrtvih celija koze cime se omogucava laksi prodor aktivnih principa u dublje slojeve koze. Energicnim masiranjem uklanja se celulit i podmladuje koza. Oblik masazera- jeza koristan je tokom masaze jer programiranim pritiskom na potkozno tkivo stimulisemo jacanje dubokog vezivnog omotaca koji obmotava masno tkivo i tako smanjujemo neestetski fenomen u vidu narancine kore na povrsini koze. Idealno se kombinuje sa celulit gelom i turboslankom.

Deo bogate Afrodita kolekcije

http://i.imgur.com/zTt98ZDl.jpg

Lidija

Moderator

Strategija koja pobeđuje

Naučnici su saglasni da je celulit nedostatak na ženskom telu,a ne njegov sastavni deo. Zbog toga su rađene ,a idanas se rade razne studije kako bi se pronašao najefikasniji način da se stane naput njegovom razvoju ali i eliminaciji već stvorenog. Kako se suprotstaviti?

I: Odeća

Odrecite se uske i tesne odeće,donjeg rublja,steznika koji ostavlja tragove na koži,tj,svega što ometa normalnu cirkulaciju.Nosite udobnu odeću izrađenu od prirodnih materijala,obuću sa potpeticom oko3- 5cm koja će omogućiti slobodno kretanje i dobar protok krvi u venama.Sasvim ravne cipele,nisu preporučljive.

II: Ishrana

  1. Suzdržavajte se od soli, masti, šećera, gotovih jela, fast food, alkohola i kafe.
  2. Belančevine neophodne organizmu obezbeđujte većim unosom onih biljnog porekla
  3. Izbacite iz jelovnika industrijske slatkise, beli šećer ibelo brašno
  4. Vitamini i minerali - obezbedite dovoljan unos konzumiranjem svežeg voća i povrća. Od posebne vaznosti su vitamin C koji uz pantotensku kiselina i bioti obezbeđuje čvrstinu i vitalnost kolagenih vlakana što je kjlučno da bi se sprečilo zadrzavanje i nagomilavanje vode i masti, od minerala izizetno značajni su jod, magnezijum i hrom.
  5. Ono što se preporučuje za jačanje vezivnog tkiva su: integralni hleb, jogurt, kefir karfiol, avokado i šargarepa.
  6. U cilju boljeg sagorevanja masti efikasna je ishrana bogata mahunarkama, žitaricama ribom, voćem (jabuke zbog sadržaja pektina, ananas zbog bromelina, kivi zbog vitamina C) sokovima od voća i povrća i što više mineralne vode u količini od 2l u toku dana(preporučljivo je da ujutru na gladan stomak popijete čašu mineralne vode sa limunom)

III: Fizička aktivnost

Najidealnije je ako dnevno šetate minimalno pola sata. Odustanite od svega onoga što bi za vaš organizam bio stres, to je veoma pogodan teren za celulit.

IV: Lekovi

Izbegavajte ih ako ikako možete. Sva sredstva za mršavljenje su štetna, za smanjivanje apetita i sagorevanje masti. Ako imate bilo kakvih problema ove vrste najbolje je da konsultujete lekara. Kontraceptivne tablete se takođe ne preporučuju do 18. godine. Kad god imate izbor neka je on uvek fitoterapija.

V: Korišćenje specijalnih anticelulit krema i gelova

Mora biti veoma disciplinovano i veoma je važno naročito ukoliko se rade parcijalna umotavanja da to bude uvek u isto doba dana, jer se na taj način postize određen ritam i disciplina koja u celokupnom tretmanu imaju vrlo važnu ulogu. Priuštite sebi jednom nedeljno hidromasažu, a ako ste u mogućnosti i jednom mesečno vakum masažu. Od sad pa na dalje jastuk više nestavljajte pod glavu već pod noge. Uravnoteženost i sinhronost svih ovih komponenata je jedini put da doskočite celulitu i sačuvate lepu teksturu vaše kože.

Vaše telo je vaš životni partner.Tokom čitave svoje egzistencije vi boravite u njemu.Volite ga,slavite ga,poštujte i cenite,ponašajte se prema njemu sa pažnjom i ono će umeti da vam uzvrati
Suzi Pradn.

majra 

Site Admin

Jaci pol voli se negovati

Tajna savršene brade

Šta žene najviše privlači kod muškarca? Bicepsi, tricepsi, pun novčanik i brza kola? Ne! Čistoća, urednost i negovan izgled uvek će privući žensku pažnju, a sve ostalo dolazi kasnije. Negovan izgled, naravno, podrazumeva, pored brige o svom telu, i redovno brijanje brade. Da biste imali savršeno urednu bradu, morate odvojiti dovoljno vremena za negu svog lica. Uvek se brijte ujutru, posle tuširanja, pošto je tada koža lica najopuštenija, a brada mekša. To će vam znatno olakšati brijanje. Da bi brijač bolje klizio niz kožu, da ne bi zapinjao i pravio neugodne posekotine, radije koristite gel ili kremu za brijanje, a izbegavajte penu i sapun.

Nemojte štedeti na kvalitetu brijača koji koristite i, po mogućstvu, koristite onaj koji ima dve ili tri oštrice. Možda je to malo veći izdatak, ali kada je vaše lice u pitanju, ne smete biti štedljivi. Kada dođe red na ispiranje brijača, obavezno koristite vruću vodu. Brijač ispirajte posle svakog poteza koji povučete, kako biste pojačali njegovu efikasnost i smanjili rizik od oštećenja kože. Kratki i precizni potezi najsigurnije su rešenje.

Imajte stalno na umu da je za mali muški ritual brijanja potrebno dovoljno vremena. Nikada se nemojte brijati na brzinu, dok žurite u grad ili na posao! Usput, kožu uvek obrijte dva puta. Prvog puta prelazite sečivom u smeru rasta dlake, a zatim, pošto ponovo stavite gel ili kremu, još jednom pređite brijačem u suprotnom smeru. Tako će vaše lice postati sasvim glatko. Posle svakog brijanja, dobro isperite i obrišite lice kako ne bi ostali tragovi gela ili kreme koju ste koristili. Zatim nanesite losion ili kremu sa smirujućim dejstvom. Na kraju, ukoliko ne spadate u kategoriju muškaraca sa "brzorastućom bradom", bradu treba brijati svakog drugog ili trećeg dana.

Lidija

Moderator

Samci mogu biti srecni ako pozele

Biti solo - biti zdrav

Najnovija istraživanja pokazuju da su žene koje nemaju partnera vitkije, zdravije i srećnije od udatih žena. Ne verujete? Onda vam navodimo sedam naučno dokazanih prednosti samačkog života. Razumljivo, sve ima svojih prednosti i mana, pa tako i život u bračnoj zajednici i solo status. Ipak, kada su u pitanju osnovne životne vrednosti i ljudske ambicije, poput izgleda, zdravlja i sreće, sve upućuje na zaključak da su solo dame u boljoj mentalnoj i fizičkoj formi od onih koje su tako silno želele (i uspele) da kažu "Da".

1. Nećete se ugojiti

Skoro urađena studija u Britaniji otkriva da su samci (oba pola) dobili manje kilograma, u periodu od deset godina, nego bračni parovi. U čemu je zapravo tajna vitkosti ljudi koji nisu u emotivnoj vezi? Prema određenim statistikama, žene u proseku dobiju od 3 do 6 kg u prve dve godine braka (čak 25 kg, u deset godina nesrećnog braka!).

Žene koje nisu u vezi ostaju vitke najverovatnije zbog toga što obrok sa partnerom uvek "primorava" osobu da pojede više. Drugi mogući razlog, veruju eksperti, jeste to što su solo dame motivisanije da sačuvaju vitku figuru i privlačan izgled, nego što su to udate žene, koje su već "overile" svoju ženstvenost i privlačnost.

2. Izgledate bolje i imate više kondicije

Žene koje nisu u vezi daleko su fizički aktivnije od udatih žena. U jednoj četvorogodišnjoj studiji, kojom je obuhvaćeno 7.000 solo žena, više od polovine njih pokazalo je zavidan nivo fizičke kondicije, bolji tonus muskulature i, generalno, bolji izgled, te veće zadovoljstvo istim. Bonus solo statusa: bolja kondicija smanjuje rizik od srčanih oboljenja, dijabetesa, osteoporoze, depresije i pojedinih oblika kancera. Redovne fizičke aktivnosti takođe ublažavaju tegobe PMS-a i podstiču seksualnu želju.

3.Bolje mislite i spavate

Samci generalno spavaju duže: 60 % osoba koje nisu u emotivnoj vezi ostvari sedam, ili više sati noćnog sna, što je od esencijalnog značaja za oporavak telesnih i moždanih funkcija. S druge strane, samo 23 % anketiranih osoba (u braku) spava isti broj sati tokom noći. Noćni san uopšte nije stvar koju treba zanemariti, jer više sna obezbeđuje bolju mentalnu i fizičku kondiciju. Još preciznije, dovoljno sna poboljšava memoriju, raspoloženje, koncentraciju i imunitet te bitno smanjuje rizik od različitih oboljenja, pre svega alergija i infekcija. Plus, jedna duša u postelji ostvaruje kvalitetniji san, jer ima više prostora za sebe. Noćni san u istoj postelji sa supružnikom može da bude prilično neugodan, posebno za žene, jer one imaju lakši san. Zapravo, 30 % ljudi, uključenih u jednu anketu o snu, kažu da problemi sa snom, koje imaju njihovi supružnici, bitno narušava njihov noćni odmor.

4. Trpite manje stresa

Od pamtiveka vlada mišljenje da su žene bez partnera usamljene i da žive pod većim stepenom stresa od udatih i žena koje su u vezi. Međutim, opsežna studija, urađena na Univerzitetu u Londonu, pokazuje da solo žene nisu sklonije psihološkim problemima od udatih žena. Zapravo, žene koje žive same trpe značajno manji stepen svakodnevnog stresa nego, npr. nesrećno udate ili razvedene žene. To je, svakako, validan pokazatelj da su same žene boljeg mentalnog zdravlja.

5. Srećniji ste

Kod solo žena registrovano je manje slučajeva depresije nego kod udatih žena, pokazuje jedno američko istraživanje. Jedan od razloga je i taj što, živeći sami, imate veći stepen kontrole nad životom, počevši od uređenja stana, izbora mesta za odmor do raspoređivanja budžeta. To je, čini se, od esencijalnog značaja, s obzirom na to da je nedostatak kontrole u direktnoj vezi sa pojavom anksioznosti i depresijom. Studije takođe sugerišu da su žene u lošim brakovima najsklonije depresiji (i to kliničkoj) .

6. Imate niži krvni pritisak

Solo žene su bolje u održavanju prijateljstava, posebno sa drugim ženama. Kada uđete u brak više pažnje i vremena posvećujete suprugu, a manje prijateljicama, što je nekako i prirodno. Međutim, čvrste i duboke veze sa prijateljicama imaju važan efekat na zdravlje: snižavaju krvni pritisak i smanjuju nivo stresa. Kada su istraživači iz Britanije dali komplikovan zadatak ispitanicama koje su morale da urade samostalno, kod njih je došlo do značajnog skoka krvnog pritiska i ubrzanog rada srca. Međutim, kada su isti zadatak obavile u društvu prijateljice, ovi zdravstveni parametri ostali su gotovo neizmenjeni.

7. Trošite više vremena na stvari koje vam znače

Možda su solo žene previše zaokupljene obavezama jer sve moraju same, ali bar ne mogu da se žale da svoje slobodno vreme traće na skupljanje prljavih čarapa po kući ili kuvanje ručka za partnera, kada imaju PMS. Udate žene u proseku troše nedeljno 14 sati više na kućne obaveze nego što to čine solo dame. (Da ne bude zabune, život u bračnoj zajednici redukuje obaveze muškarca, i povećava broj obaveza žena!). Pojedine studije sugerišu da ti ekstra sati provedeni u obavljanju kućnih poslova mogu da ostave posledice na udatu ženu: povećaju njen bes, anksioznost i depresiju. U slučaju da ste solo (i silno želite da promenite taj status) razmislite o tome na sledeći način: Vi imate svih 14 slobodnih sati nedeljno za bogaćenje uma, tela i duše. Obavljanje onoga što zaista volite i želite (časovi pilates vežbi, kompletan spa tretman kod kuće, čitanje novina i knjiga i savladavanje novih veština) učiniće da se osećate bolje, budete zadovoljniji sobom i spremni da jednom, ipak, primite muškarca u svoj život!

Tabela: Ko ima više koristi od braka

Muževi (M) - Žene (Ž)

Bolje zdravlje na duže staze: (M) - (Ž)
Oženjeni muškarci & udate žene su podjednako zaštićeni od bolesti

Potencijal za zaradu: (M)
Oženjeni muškarci zarađuju u proseku 26 % više od samaca; udate žene zarađuju manje od solo žena

Manje navika ovisnosti: (M) - (Ž)
Oba supružnika manje su sklona da preterano uživaju u alkoholu ili da koriste droge

Sreća: (M)
Oženjeni muškarci manje su skloni depresiji; udate žene su sklonije su deprisiji od samih žena

Poboljšano zdravlje: (M)
Kada je brak loš, a oba partnera nezadovoljna, muškarci imak imaju koristi od zajednice, dok zdravlje žene propada

Duži životni vek: (M)
Oženjeni muškarci žive duže od neoženjenih, dok je kod žena situacija obrnuta

Smeh i suze za dug i zdrav život

Smejte se i plačite!

Čovek je jedino živo biće koje može da izražava svoje emocije smejanjem i plakanjem, ali dugo se ništa nije znalo o lekovitom dejstvu smeha i suza na ljudski organizam. Evo prilike da se upoznate sa njima. Ljudi se razlikuju po učestalosti smejanja i plakanja - dok neki u svakoj situaciji pronalaze nešto smešno, drugi opet u svemu vide neku tragediju. Optimisti bi rekli da su pesimisti dosadni, zamorni i "teški" ljudi, dok pesimisti smatraju da su optimisti neozbiljni, detinjasti i površni. Idealno bi bilo kada bi svaki čovek bio savršena "mešavina" sastavljena od jednakih delova pesimiste i optimiste, ali, nažalost, takvi "proizvodi" veoma su retki. Ali, ostavimo sada priču o psihologiji i vratimo se fizičkom zdravlju čoveka i tvrdnji da su suze i smeh lekoviti. Pokušaćemo da vam objasnimo šta se sve dešava u našem organizmu dok se smejemo, odnosno plačemo, kao i kako sve to deluje na zdravlje pojedinca.

Smeh umesto pilula

Nauka koja proučava smeh i njegovo dejstvo na ljudski organizam zove se geleontologija (geleos na grčkom znači smeh). Medicinski istraživači decenijama proučavaju ovu oblast i utvrđuju lekovito dejstvo smeha na ljudsko zdravlje i u tom smislu došlo se do mnogih zaključaka.

Fizička vežba

Kada čovek počne da se smeje, istovremeno se pokreću mnogi mišići na licu. Kako smeh "napreduje" tako se "pridružuju" i mišići grudnog koša, zatim stomaka, a kada nastupi faza "pući ću od smeha", tada u procesu smejanja učestvuju gotovo svi mišići u telu čoveka. Dokazano je da se nakon žestokog petominutnog smejanja mišići naprežu isto kao i kod izvođenja lakih fizičkih vežbi, pa nije redak slučaj da nakon dobre partije smeha čovek oseća bolove u trbušnim mišićima kao nakon izvođenja "trbušnjaka". Pored toga, količina vazduha koju čovek udiše i izdiše u toku smejanja mnogostruko se povećava, tako da se i pluća ubrzano šire i skupljaju, što je odlična vežba za disajne organe.

Prirodni analgetik

Kada vas nešto zaboli, to znači da je došlo do poremećaja protoka jing i jang energije u vašem telu. Smeh deluje na "ispravljanje kvara" i ublažavanje bola na način kako se to čini akupunkturom: dok se čovek smeje, njegov mozak izlučuje u krvotok određene hormone (endorfin, na primer) koji utiče na ublažavanje bola onako kako se to postiže stimulisanjem akupunkturnih tačaka. To, u stvari, nije ništa drugo nego podsticanje prirodnih snaga organizma da se sam izbori protiv onoga što ga muči. Naravno, ako je u pitanju bol koji ne prestaje, potrebno je utvrditi njegov uzrok i odrediti odgovarajuću terapiju, ali umesto uzimanja analgetika (koji su veoma štetni za želudac) mnogo je pametnije primeniti prirodne metode koje su neškodljive i efikasne.

Lek za srce

Da li ste znali da ljudi koji se mnogo smeju teže obolevaju od srčanih oboljenja? Ako niste, sada je krajnje vreme da počnete da štitite svoje srce velikim količinama smeha! Dokazano je da smeh pomaže u lečenju angine pektoris: dok se čovek smeje, dolazi do povećanja krvnog pritiska što predstavlja pravi "šok" za srce. Međutim, taj "šok" ne oštećuje srce, već mu prija (za razliku od onog koji doživljava kada je organizam pod stresom i dok u njemu "haraju" negativni hormoni).

Protiv lenjih creva

Pošto se u toku smejanja mnogi mišići stežu i opuštaju, a disanje i krvotok ubrzavaju, dolazi do potiskivanja vazduha iz gornjeg dela stomaka i njegovog usmeravanja ka donjem delu. Zato se često dešava da osoba koja se dobro ismejala, odjednom oseti potrebu za odlaskom u "carske" prostorije.

Za bolje varenje

Gotovo je neverovatno koliko se pozitivnih procesa dešava u organizmu čoveka koji se smeje! Pored svega pobrojanog, u toku smejanja pojačava se i rad pljuvačnih žlezda, a samim time i lučenje želudačnih sokova čime se znatno olakšava varenje.

Za zaustavljanje astmatičnog napada

Nemoguće je razdvojiti elemente procesa koji se poput lančane reakcije dešavaju u organizmu čoveka koji se grohotom smeje jer ih ima mnogo i svaki je delotvoran na svoj način. Na primer, kada dođe do astmatičnog napada trebalo bi navesti bolesnika da se smeje jer će se pod dejstvom smeha mišići njegovih bronhija opustiti, pojačaće se protok vazduha kroz njegove disajne organe, a intenzitet napada znatno će se smanjiti.

Za jačanje imuniteta

Opšte zdravlje čoveka umnogome zavisi od njegovog psihičkog zdravlja. U tom smislu, optimistički pogled na svet mnogo je zdraviji od pesimističkog jer se u organizmu čoveka, koji i ozbiljne situacije ume da pretvori u šaljive, luči mnogo manje štetnih hormona nego u organizmu osobe koja je stalno namrgođena i zabrinuta. Dakle, ako želite da ojačate svoj imunitet i poboljšate zdravlje, a samim time izgledate lepše i mlađe, podstaknite prirodne snage svog organizma. Ako vam, iz bilo kojeg razloga nije do smeha, pa ne možete da se podmladite pomoću njegovog blagotvornog dejstva, a vi onda izaberite akupunkturu kao potpuno prirodan i jednako delotvoran način.

Čudotvorni hormon smeha

Prirodni hormon DHEA pronađen je još pre četrdeset godina, ali su tek sada potvrđene pretpostavke da on blagotvorno deluje na organizam. Zapravo, radi se o hormonu koji luči nadbubrežna žlezda onda kada se čovek smeje i kada je dobro raspoložen. Dokazano je da ovaj hormon pozitivno deluje na teksturu i sjaj kože, podmlađuje je i vraća joj svežinu. Kod žena pojačava seksualnu želju i deluje preventivno protiv osteoporoze, pa se s pravom kaže da je dejstvo ovog hormona na organizam poput eliksira mladosti. Zato je DHEA supstanca koja je danas najtraženija na tržištu, ali treba naglasiti da ovaj hormon nije bezopasan i da može da izazove negativne posledice na zdravlje ukoliko se uzima bez lekarskog nadzora. Iz tog razloga, svetska zdravstvena organizacija zabranila je slobodnu prodaju ovog hormona kao i svaki oblik njegove zloupotrebe. Treba naglasiti i to da postoji još jedan, potpuno prirodan i neškodljiv način da se podstakne lučenje DHEA hormona u organizmu, a on se odnosi na stimulisanje akupunkturnih tačaka čime se postiže efekat veoma sličan onome koji se u telu dešava dok se čovek smeje.

Lekovito plakanje

Lekovitost suza bila je prava zagonetka sve do početka sedamdesetih godina. A tada je poznati američki biohemičar Frej uspeo da dokaže njihovu lekovitost. Zahvaljujući njemu suze su, do tada spominjane samo u tužnim pesmama, postale i medicinska kategorija. Doktor Frej je sa sigurnošću utvrdio da se plakanjem u ljudskom organizmu izlučuju štetne materije koje se u organizmu nagomilavaju usled emocionalnih opterećenja. Zadržavati suze znači isto što i trovati se (fiziološki i emotivno) što u dužem vremenskom periodu dovodi do pojave čira na želucu, povišenog krvnog pritiska, srčanih, bubrežnih i drugih oboljenja. Međutim, kada se čovek dobro isplače, njegovo raspoloženje se popravlja jer se smanjuje količina negativnih hormona u organizmu (otišli su kroz suze) i time se u telu ponovo uspostavlja ravnoteža. Sličan efekat se može postići primenom kineske tardicionalne medicine, odnosno stimulisanjem telesnih tačaka akupunkturom.

Tri zlatna zaključka

Na osnovu svega što smo do sada rekli o suzama i smehu nameću se tri zaključka: prvi se odnosi na preventivno delovanje smeha na ljudski organizam po sistemu "ko se smeje, manje oboleva i duže živi"; drugi se nameće u situacijama kada je čovek pritisnut emocionalnim "teretom" i mogao bi da se iskaže otprilike ovako: "ko potiskuje suze, truje svoj organizam", a treći bi mogao da sublimira prethodna dva i glasi: "kada vam nije do smeha, a ne možete da plačete, vratite oragnizam u ravnotežu pomoću akupunkture."

Lidija

Moderator

Pobedimo stres

Nećemo vam reći da upalite sveće ili da meditirate sat vremena jer to u stresnim okolnostima najčešće i nije moguće. L&Z vam nudi stvarna rešenja za stvaran životSvi znamo da previše stresa loše utiče na naše psihofizičko zdravlje. Spisak oboljenja koja su povezana sa stresom poduži je, a najčešća su visok krvni pritisak, gojaznost i rak.

"Nađite vremena za opuštanje", savetuju psiholozi i lekari, a ovu rečenicu sigurno često izgovara i vaša mama. I zašto se onda ne opustimo, ne usporimo i ne uživamo u životu?! Čak i ako vrlo dobro znamo da sve one stvari za kojima žene posežu kad su pod stresom - nezdrava hrana i cigarete - imaju negativne posledice po organizam! Dakle, u čemu je stvar?
Zvuči neverovatno, ali je istinito - aktivnosti koje oslobađaju od stresa, poput meditacije ili letovanja, mogu postati jedan od njegovih uzročnika!
"Žene počinju da ih shvataju kao obavezu, pa ih ove aktivnosti dodatno opterećuje", tvrde stručnjaci. Kako god da pristupite problemu koji se zove stres, zakazivanjem masaže ili kesicom čipsa, znajte da to nije jedini način da ga rešite. L&Z vam predlaže kako da bez mnogo napora uglavite u svoj raspored i "oslobađanje od stresa".

Pre odlaska s posla

Pripremite se za sutrašnji radni dan. Nema ničeg toliko stresnog kao što je haotičan početak radnog dana. Odvojite nekoliko minuta da naprevite spisak obaveza za naredno prepodne i pospremite svoj radni sto pre nego što odete kući. Sve ste lepo isplanirali pa ćete uveče mnogo manje brinuti o poslu. Kada sutradan ujutro dođete na svoje radno mesto, imaćete osećaj da sve držite pod kontrolom i da sve možete da rešite. Ovo će vam ulepšati dan i pomoći da budete efikasniji.

Pre odlaska na posao

Ponesite nešto za užinu. Istraživanja pokazuju da žene, da bi ublažile stres, posežu za slatkišima poput sladoleda ili keksa mnogo češće nego muškarci. Dodatna komplikacije je činjenica da, uskraćujući sebi omiljenu hranu da bi smršale, imaju veću želju za njom ukoliko su u stanju napetosti. To su potvrdila i nedavno sprovedena istraživanja čiji rezultati pokazuju i da ljudi koji ne drže dijetu nemaju toliku potrebu za prejedanjem kada su pod stresom. Ne uskraćujte sebi ništa. Uvek imajte pri ruci omiljene grickalice - kikiriki, ukoliko volite slano, štapiće sira, ako vam treba protein, i komadić čokolade da se zasladite. Na taj način nećete doći u iskušenje da se prejedate.

Kada imate samo 5 minuta

Radnje koje sadrže ponavljanje, kao što su usisavanje, štrikanje, ili izgovaranje reči koja opisuje kako biste želeli da se osećate (na primer "smireno") dobar su način da se opustite. Njihove "posledice" su niži krvni pritisak i sporije kucanje srca i disanje, kao i smanjivanje napetosti u mišićima, a odgovor su vašeg organizma na relaksaciju. Poenta je da se na trenutak usredsredite na jednu reč, na disanje ili na neki pokret i da pažnju zatim ponovo usmerite na ono što radite. Istraživanja pokazuju da je ponavljanje fraza duhovnog sadržaja mnogima pomoglo da prevaziđu probleme kao što su uzbuđenje ili nesanica.

U kupatilu

Perite ruke. Kada ste pod pritiskom, podložniji ste virusnim i bakterijski infekcijama jer je vaš imunološki sistem oslabljen. Pranje ruku je odlična prevencija - nasapunajte ih i ispirajte 10-20 sekundi pod mlazom tople vode.

U kolima

Lagana muzika je odličan način za oslobađanje od stresa - dok vozite do posla podesite radio na stanicu na kojoj puštaju muziku koja vam prija. Ukoliko se "zaglavite" u saobraćajnoj gužvi, možda vam pomogne sledeća vežba: uhvatite volan, čvrsto stežući prste, kao i mišiće na rukama, ramenima i leđima. Ponavljajte ovu vežbu sve dok ne počnete da drhtite (4-5 sekundi) a potom se opustite. Osetićete "talas olakšanja" u gornjem delu vrata i rukama, sve do prstiju.

Tokom vikenda

Ograničite "posete" bankomatu na jednu nedeljno, čime ćete staviti pod kontrolu svoje potrošačke navike i smanjiti osećaj napetosti. (Novac i posao su vodeći na listi uzroka stresa.)
Vikendom zapišite sve troškove da biste tačno znali kako stojite sa novcem - koliko ste dužni, kolike su vam kamate na kredite, mesečni prihodi i svota kojom raspolažete. Konkretne radnje u vezi sa finansijama učiniće da se osećate mnogo bolje.

Na rekreaciji

Idite na bazen! Osvežićete se i osloboditi stresa: najnovije istraživanje sprovedeno u Švedskoj pokazalo je da plutanje na vodi opušta i smanjuje nivo hormona stresa. Čak 80% ispitanika osećalo se mnogo bolje nakon polusatnog boravka u bazenu - bili su manje napeti i depresivni.

Uveče kod kuće

Elektronska pošta i mobilni telefoni glavni su "krivci" što posao često nosite i kući. Nejasna granica između posla i privatnog života ostavlja nam sve manje vremena za odmor. Napredna tehnologija jedan je od glavnih uzroka hroničnog stresa, i većinu ljudi neprekidno drži u napetosti i pripravnosti. A obavljanje poslovnih razgovora od kuće povećava stres koji se potom prenosi i na porodicu. Da biste tehnološke inovacije podredili sebi, uključite identifikaciju poziva na svom mobilnom telefonu ili ne odgovarajte na poslovne pozive nakon radnog vremena. Ne možete da se odvojite od mobilnog i računara?! Odredite sebi vreme kada ćete pregledati listu poziva i poruka (na primer, nakon večere).

Pred vama je velika promena u životu

Setite se ranijih uspeha i načina na koji ste prevazišli neke stresne situacije kao što su raskid sa voljenom osobom i promena posla. U momentu kada vam se učini da ne možete da rešite neki problem, osvrnite se unazad i shvatićete da ste se i pre tako osećali - ali ste uspeli da to prebrodite. Pričajte o svojim osećanjima sa bliskim prijateljima, razgovor sa ljudima koji su preživeli isto što i vi veoma je koristan.

Pre spavanja

Radite jogu u pidžami - "najobičnije" istezanje kičme pomoći će vam da bolje spavate jer ćete smanjiti napetost u donjem delu leđa koju ste osećali tokom celog dana. Sedeći na krevetu prekrštenih nogu, postavite desnu ruku iza sebe i naslonite je na podlogu, a levu stavite na desno koleno. Ispravite se i udahnite 4-8 puta, istežući kičmu tokom udisaja. Prilikom izdisaja, počnite da se okrećete prema desnoj ruci (ne uvrćite samo vrat, već čitava leđa). Ostanite u tom položaju i duboko udahnite i izdahnite još četiri puta, istežući kičmu prilikom udisaja i uvrćući se sve više prema desnoj ruci prilikom izdisaja - dokle god možete. Ponovite ovu vežbu i na drugu stranu.

Kako radi stres

"Svima je potrebno malo stresa da bismo funkcionisali", tvrde stručnjaci. Ali kao što svi znamo, hroničan stres može ozbiljno da ugrozi naše zdravlje.
Kako stres funkcioniše?! Kada ste pod pritiskom, počinje lučenje hormona adrenalina i kortizola. Oni izazivaju napetost u mišićima, ubrzavaju otkucaje srca i povećavaju krvni pritisak, držeći vas tako na oprezu i spremne na akciju. Ovakva burna reakcija ume da bude i dobra: to je ono što vam pomaže da brzo reagujete kada želite da izbegnete nesreću na putu ili vam daje dodatnu snagu da u poslednjem trenutku završite ono što se od vas očekuje. Nakon što je opasnost prošla, vaše telo prestaje da luči hormone stresa, i najviše za sat vremena vraća se u normalno stanje.
Kada ste hronično pod stresom, nivo hormona ostaje visok. Kada je kortizol povišen, zadaje probleme bukvalno svakom sistemu u organizmu, utiče na pamćenje i san, plodnost i imunitet.

Lidija

Moderator

Tajna lepote u 22 poteza

Ponekad su dovoljne sitnice da bi vaša lepota dospela u prvi plan - ovi naši saveti pomoći će vam u tome!

1. Korektor rešava manje probleme
Imate tamne podočnjake ili kuperozu (crvenilo kapilara)? To nije nikakav problem! Ovaj problem rešićete vrlo jednostavno ako koristite korektor. Nanesite ga u tankom sloju, a zatim ga prstima utapkajte u kožu.

2. Rumenilo obraze čini manje upadljivim
Vaše lice izgledaće uže ako rumenilo nanesete od slepoočnica ka sredini obraza. Važno: nanesite ga u obliku tanke linije.

3. Tečni puder poboljšaće izgled vaše kože
Bubuljice i druge nečistoće na licu postaju nevidljive pod slojem tečnog pudera. Utapkajte ga u kožu pomoću sunđerčića. Ako ga budete utrljavali, formiraće se štrafte.

4. Blistavi sjaj naglašava vaše usne
Kome je još potreban botoks? Sličan efekat možete da postignete i pomoću ruževa svetlih boja i sjaja za usne. Naročito je efektan trik kada liniju u udubljenju gornje usne podebljate olovkom u boji kože.

5. Trik koji vraća svežinu vašem licu
Vaše lice je bledo? U tom slučaju, zabacite glavu unapred, pa rumenilo nanesite isključivo na onaj deo obraza koji se pri tom zacrveneo. Važno: odaberite odgovarajuću nijansu rumenila - bledom tenu najviše odgovara rumenilo roza ili pink boje, dok "toplijem" tipu odgovara boja kajsije ili terakot boja.

6. Masaža četkicom za ružičast ten
Istrljajte svoju kožu počevši od donjih delova nagore (ka srcu) a pri tom koristite četku za masažu, sunđer ili peškir. Na taj način, obezbedićete bolju cirkulaciju i poboljšati svoju krvnu sliku.

7. Termalna voda pomaže protiv stresa
I vaša koža reaguje na stresne situcije: pri tom osećate zatezanje, svrab, crvenilo. U tom slučaju pomoći će vam sprej sa termalnom vodom koji podstiče razmenu materija u ćelijama i na taj način poboljšavajući izgled vašeg tena. Odličan prateći efekat: vlažna "magla" osvežava.

8. Plava senka neutrališe crvenilo na beonjačama
Ako su vam beonjače prekrivene crvenim žilicama, upotrebite senku plave boje koja će ih potisnuti iz prvog plana. Nanesite je na gornji kapak.

9. Limun omekšava ogrubele delove kože
Vitamin C zaista čini čuda. Voćne kiseline uklanjaju, na primer, žutilo sa površine nokta a razmekšavaju i ogrubelu kožu. Kožu istrljajte limunom, pa je nakon dva minuta isperite vodom.

10. Bebi-puder smiruje kožu nakon brijanja
U početku je koža fino glatka, da bi se odmah posle brijanja na njoj pojavile sitne bubuljice. Ako želite da smirite nadraženu kožu, istrljajte je puderom.

11. Krejon rešava sve probleme sa šminkanjem
U tašnici obavezno morate da imate krejon braon boje. On umekšava liniju trepavica, i vizuelno čini da izgledaju gušće, a služi i za naglašavanje kontura usana.

12. Čišćenje četkica
Ne može se bez četkice, ali vremenom na njoj se nakupe bakterije zbog čega ju je neophodno prati, s vremena na vreme, i to obavezno treba činiti pomoću tople vode i sapuna.

13. Podloga sprečava žutilo noktiju
Lakovi za nokte tamnih boja utiču na promenu prirodne boje nokta. Sloj bezbojnog laka koji nanesete pre toga sprečiće promenu boje i omogućiti da se sloj laka u boji ravnomerno rasporedi po površini nokta.

14. Pavlaka čini da koža postane savršeno meka
U kući bi uvek trebalo da imate bar jedno pakovanje pavlake. Naime, tako ćete moći da pripremite dodatak za kupku koji savršeno neguje kožu: 250 ml pavlake pomešajte sa 3 kašike maslinovog ulja, a zatim tu smesu rastopite u toploj vodi u kojoj nameravate da se kupate. Tako će vaša koža postati meka i nežna, pa nakon kupanja nećete morate da koristite kreme.

15. Taman puder deluje poput liftinga
Top trik vizažista: četkicom ravnomerno rasporedite malo pudera terakot boje ispod brade, i to od dela lica u visini ušnih resica ka sredini obraza, kao i po čelu, uz sam koren kose. Tako ćete umekšati crte lica.

16. Tanka linija senke deluje izražajnije
Ako vam ne uspeva da ajlajnerom izvučete savršenu liniju duž ivice kapka, poslužite se senkom za oči: vrhom aplikatora u vidu tanke linije nanesite senku smeđe ili sive boje, pa njenu gornju ivicu razmažite ka sredini kapka. Tako će vaš pogled postati tajanstven.

17. Eliksir lepote ublažava prve znake starenja
Pre nanošenja dnevne kreme uvek najpre nanesite tzv. ekspres fluid. Koža lako upija ovaj eliksir lepote visoke koncentracije koji je snabdeva vlažnošću i ublažava sitne borice.

18. Led garantuje trezven pogled
Očni kapci su vam natečeni? Nemojte da se uzbuđujete zbog toga! Stavite kockice leda u jednu krpu koju ćete potom prisloniti na oči, to činite u trajanju od jednog minuta.

19. Maskara savršeno ističe oči
Zauzmite početan položaj, a zatim četkicu povlačite naviše, pokretom u obliku cik-cak linije. Kada se maskara osuši, nanesite još jedan sloj. Ulepljene trepavice razdvojte pomoću čačkalice.

20. Piling solju učvršćuje kožu
So prečišćava i snabdeva tkivo mineralima, rastvara izumrle ćelije kože i sprečava pojavu bora - sve su to razlozi zbog kojih bi trebalo da s vremena na vreme svoju kožu počastite pilingom na bazi soli. Jednostavno, vlažnu krpu natopite morskom solju (može da se kupi u apoteci) kojoj ste prethodno dodali nekoliko kapi vode, njome istrljate telo, pa se potom istuširajte.

21. Ulje ruže "pegla" sitne borice
Ružino ulje je pravi eliksir mladosti. Ono umiruje iritiranu kožu i povećava njenu otpornost. Savršen izbor su 15-minutne obloge: komadiće vate koje ste prethodno natopili ovim uljem stavite na lice (izbegnite delove kože oko očiju).

22. Hladnoća podstiče krvotok
Ovo se baš neće dopasti onima koji vole da se tuširaju toplom vodom. Ruku na srce, nije tako lako izdržati tuširanje hladnom vodom, ali ako posle svakog tuširanja noge isprskate hladnom vodom, poboljšaćete cirkulaciju i ojačati svoj krvotok. Efekat koji time postiže: smanjuje se rizik da ćete imati problema sa venama ili da ćete oboleti od tromboze. Isto tako, lakše ćete zaspati nakon takvog tuširanja.

Lidija

Moderator

Načini da se kaže ne stresu

Najverovatnije vam ime Hansa Sejla ne znači baš puno, ali ako vam pojam stresa nije stran trebali bi da znate da je upravo ovaj endokrinolog još pre 75 godina utvrdio da sve životinje manifestuju identičan biološki odgovor pokušavajući da reaguju ili se povuku)kada se nađu u opasnim situacijama. Ove momente nazivamo stresnim,i mogu se ispoljiti u mnogo oblika. Kakvagod da je priroda ovih situacija,sigurno je da sve one izazivaju stresogena stanja koja mogu dovesti i do bolesti.

Poznato je da situacije koje naš mozak oceni kao opasne i preteće izazivaju refleksnu reakciju čitavog organizma: nadbubrežne žlezde momentalno luče u krv veće količine adrenalin i noradrenalina koje stimulišu vitalne funkcije organizma (rad srca, funkciju disanja i mentalne funkcije), počinje ubrzan rad srca i rast krvnog pritiska, kortizon u većim dozama umanjuje adekvatno funkcionisanje imunoga sistema.

Njegovo prisustvo ujedno umanjuje delovanje antistres sistema, čiji je nosilac hormon DHEA, i najzad umanjuje i nivo melatonina koji ima značajnu ulogu u regulaciji ritma budnosti i spavanja, kao i odmaranja, jetra istog momenta pretvara rezerve šećera u energiju koja je odmah spremna za potrošnju. Putem krvnih sudova dopremaju se mnogo veće količine krvi u mišiće i mozak, potiskujući u drugi plan funkcije koje su u datom trenutku od manje važnosti za opstanak, kao što je recimo, varenje. Sve se to dešava za par sekundi i usmereno je ka samo jednom cilju - preživeti iznenadnu pretnju: Bori se ili beži!

Najveći problem sastoji se u tome,š to nas život u urbanim uslovima dovodi konstantno u ovakve situacije. Žurba, vožnja auto,s vako crveno svetlo na semaforu, neprijatna kritika uvređenog prijatelja koji vas već duže vreme čeka je svojevrstan potres za čitav organizam, no odbrambena reakcija je aktivirana u prazno. Tri aparata: nervni sistem, endokrini sistem i imuni sistem međusobno komuniciraju posredstvom hormona i neurotransmitera, koji podstiču mozak da komunicira sa različitim organima. Uparvo zahvaljujući ovoj komunikaciji,naše telo može da reaguje na najdublje mentalne smetnje, koje bi, inače bile predodređene da ostanu skrivene.

Kako da pronađete način za prevazilaženje napetosti?

Robert Sapolskijedan od najboljih eksperata po pitanju prevazilaženja stresa, autor knjige: "Zašto zebre nemaju čir"? smatra da ukoliko je odbrambena reakcija aktivirana u prazno njene posledice postaju mnogo štetnije od same opasnosti koja ih prouzrokuje. Činjenica je da se nekoliko minuta nakon ativiranja mehanizma"pobegni ili se suprotstavi" javlja jedna podmukla reakcija koja utiče na naše intelektualne sposobnosti. U ovom nizi obeshrabrujućih informacija, postoji i jedna dobra, a to je da naš organizam raspolaže sopstvenim sredstvima za prevazilaženje i neurtalizaciju posledica stresa. U lakšim slučajevima za to je potrebno sasvim malo truda:

- redovna fizička aktivnost.

Šetnja u prirodi, odlazak biciklom na posao, više vremena provedenog u igri sa sopstvenom decom. Kretanje povećava produkciju endorfina (odgovornog za dobro raspoloženje) i umanjuje mišićnu prenapregnutost. Ponekada je potrebno zauzeti ležerniji stav prema problemima svakodnevnog života. (jedan osmeh ili šaljiva opaska su često dovoljni da rasteraju oblake sa horizonta.

Škola relaksacije nas uči da naš organizam posmatramo kao harmoničnu celinu. Dokle ste stigli svakodnevno se izlažući stresu? Dovoljno je da obratite pažnju na disanje: kratko, isprekidano, skoro u sinkopama. Da i ne govorimo o teskobi koja vas steže u grlu i zbog koje noću niste mogli da zaspite. Prevrtali ste se po krevetu preživljavajući neprijatnosti iz prethodnog dana i obaveza koje vas čekaju sutra. I onda ste se upisali na kurs joge i rekli sebi: "Polako, samo se opusti. Ako nastaviš ovako čeka te infarkt ili nešto slično". "Škola relaksacije" je sve samo ne laka, bar na početku, jer je u pitanju tačka do koje ste stigli, a ne od koje krećete.

Tehnike za prevazilaženje stresa

I: Joga

Sama reč "joga" na sanskritu znači "jedinstvo" tj. stapanje tela sa razumom i duhom. U pitanju su tri osnova aspekta ličnosti koji često stoje u disharmoniji, svako za sebe. Joga usmerava ove tri kategorije na saradnju u cilju dostizanja stanja punoće bića u kojem telesna zadivoljstva postaju istovremeno i mantalna i duhovna (i obrnuto). Ovo stanje postiže se istovremenim radom na tri nivoa:

http://i.imgur.com/I6An4M7l.jpg

1. fizičke vežbe tj. asane (poze u kojima provodite određeno vreme)

2. vežbe disanja tj. pranayama, čiji je cilj ponovno ovladavanje prirodnim ritmom disanja

3. meditacija koja razvija kako moć vizualizacije, tako i "mudras" (poze koje omogićavaju otvaranje čakri, energetskih centara u našem telu). Na kraju sledi najviši nivo ponavljanje mantre, lekovitih zvučni reči čije vibracje unose u nas mir, harmoniju i vedrinu.

II: Muziko terapija

Harmonija koja vas leči iznutra. Izraelski kralj David je zvucima harfe izlečio Saula od depresije. Stari Grci su se pesmom borili protiv epidemija, a Platon i Aristotel su savetovali slušanje muzike u cilju pročišćavanja duha. U naše vreme sva ova znanja o lekovitom dejstvu muzike su sabrana u jednu posebnu disciplinu, nazvanu muzikoterapija i koja se primenjuje kod lečenja pacijenata (pre svega dece) sa raznim psihomotornim teškoćama. Zvuci dakle muzika deluje na tri nivoa: fiziološkom, utičući na mišićni tonus, ritam disanja i srčane otkucaje; psihičkom, jer pažljivo slušanje muzike oslobađa potisnute emocije i olakšava njihovo ispoljavanje.

Predlog:

Mocartovi koncerti K 447 iliK271, Hendlovu "Muziku na vodi", Debisi "Popodne jednog fauna", Maler "Peta simfonija", Albinotijev Adagio, Šopenove sonate kasnije možete preći na nebesku miziku Baha, ili Betovena. Izbor mogu bit i kompozicije savremenih autora kao što su: Vangelis (Vatrene kočije), Yanni (On my time), Kitaro (Kitaro dream).

Da uključite maštu i sanate otvorenih očiju prepustite se muzici iz legendarnih filmova kao što su: "Moja Afrika", "Odiseja2001", "West side story"
ili pak "New Age" kompozicije zasnovane na zvucima prirode (šum mora, fijuk vetra...) ili pak sporim jednoličnim melodijama nalik na uspavanke. U suštini ne postoji univerzalna muzika, svako po sopstvenom nahođenju mora pronaći muziku koja najbolje odgovara stanju njegovog duha i koja mu omogućava da svoje emocije ukomponuje u jedinstenu celinu.

III: Aromaterapija

Miris koji otklanja napetost. Eterična ulja sadrže svu vitalnu snagu biljaka iz kojih su sačinjena. Reč je o specifičnom destilatu prirode isceđenom iz cvetova, listova, kore i plodova koji je u stanju da preko čula mirisa prodre u našu emotivnu sferu. Aromaterapijom su se služili pre 5000 godina egipatski sveštenici, Grci, Rimljani. Ponovo u praksu je ušla u Francuskoj krajem srednjeg veka, da bi najnovije studije japanskih naučnika potvrdile njenu validnost. Prihvaćeni od strane naših receptora za mirise,mirišljavi molekuli preko olfaktornog nerva koji jedirektno povezan sa našom limbalnom sferom odgovornom za pamćenje i emocije.

U zavisnosti od frekvencije njihovih vibracija mirisi su u stanju da utiču na stanje duha, stvarajući svojevrsnu «vibracionu kompatibilnost» između mirišljave supstance i osobe koja ih koristi. Svako ima svoj omiljeni miris, ali i tu postoje neke univerzalne zakonitosti, po kijima miris limuna, narandže, bosiljka, lavande nepogrešivo utiču na poboljšanje raspoloženja. Aromatična ulja ovih biljaka se najčešće koriste za osvežavanje prostorija. Postoje brojni specijalni raspršivači, ali i par ubačenih kapi ulja u posudu sa hladnom vodom koja se potom postepeno zagreva može veoma efikasno da posluži.

Eterična ulja se koriste i za inhalaciju,a u tom slučaju najbolje je poprskati maramicu ili jastuk, ili pak upotrebiti inhalator. Eterična ulja se mogu naneti i direktno na kožu, utrljavanjem 3-4 kapi pomešanih sa bademovim uljem u predelu slepoočnica, vrata, unutrašnje strane ruku, u oblasti pulsa. Može se pripremiti i mirišljava kupka, tada dodajete emulziju od: 10-ak kapi eteričnog ulja i meda. Petnaestak minuta u kadi sa vodom zagrejanom do 39-40 stepeni doneće vam rasterećenje.

IV: Trager metoda

Opustite se uz pomoć mentastike. Reč je o novoj disciplini koja dolazi iz Amerikw i uči nas kako da oslobodimo telo (ali i duh) od pogrešnih stavova.
Idejni tvorac mentastike (od metis i gimnastika) je Milton Triger. Prema njegovim rečima mišići talože negativna iskstva stvarajući neku vrstu biološkog pamćenja koje determiniše naše pokrete.

Zahvaljujući jednostavnim vežbama koje mogu da se izvode i van gimnastičke sale, mentastika oslobađa telo, samim tim i duh, koji je sada rasterećen štetnih stavova sposoban da stvara nove ideje. Vezbe imaju dvostruki cilj: postizanje harmoničog disanja i usklađivanje naših pokreta sa spoljašnjim podsticajima. Mentastika nam pomaže da neutrališemo posledice frustracija i naučimo da osluškujemo poruke koje nam šalje naše telo.Krajnji cilj vežbi bi bilo stanje definisano kao "hook-up" tj. Stapanje sa samim sobom.

V: Tai Či Čuan

Ratnički, ali meditativni ples. Tai Či Čuan je specifični ratnički ples nastao u Kini XVII veku, proistekao iz kulturoloških obrazaca taoizma. Reč je o nizu 108 pokreta koji u nama rađaju osećaj mira i u toku kojih mozak prestaje da razmišlja, a disanje postaje sporije i uravnoteženije. Lagani pokreti tela uvode duh u analogno stanje i utiču na ravnomeran protok vitalnih energija kroz organizam. Po svojimspoljašnjim karakteristikama sastoji se od dva sastavna elementa: izvođenje "plesa" tj. pokreta nalik na drevne istočnjačke borilačke veštine, i meditacije koja podstiče harmoničan protok energije(Či), tj. uspostavljanje ravnoteže između fizičke i mentalne snage.

Serija laganih, kružnih i nežnih pokreta nalik na usporeno kretanje koji nas vraćaju na početak tj. u poziciju od koje smo krenuli, na taj način favorizujući sklad tela i duha. Ovi ritmički pokreti vremenom postaju laki, prirodni i spontani. Naprosto pustite da vas vode nebo i zemlja.

majra 

Site Admin

Pregled koji je bitan za zdravlje

Većina žena ne voli da ide na redovne lekarske preglede. Međutim, da bi sačuvale svoje zdravlje i na vreme otkrile postojanje neke bolesti, moraće da obave određena ispitivanja u skladu sa svojim godinama. Unutrašnji organi u ženskom telu trpe mnogo više promena u toku života od muškog. Ono prolazi kroz predmenstrualnu, menstrualnu, gravidnu, postgravidnu, predmenopauzalnu i menopauzalnu fazu i ko zna koliko još međufaza. Da li ste ikada razmišljali o tome kako sve te silne promene utiču na vaše zdravlje? Verovatno niste, osim ako ste bili ozbiljno bolesni, pa ste bili primorani da se pozabavite svojim zdravljem. Da se ne biste razboleli i da vam se zbog toga ne biste poremetio život, počnite da razmišljate o preventivnim merama koje morate da preduzmete, bez obzira na svoje godine života.

20. godine

Vaše telo se "konsolidovalo" od hormonskih, organskih i telesnih pubertetskih promena i sada polako prelazi u mirniju fazu. Žene u ovom životnom dobu dosežu vrhunac psihičkog razvoja i ne dešavaju im se naročite fizičke promene, ali to ne znači da ne treba da vode računa o svom zdravlju. Sada je veoma važno da izvršite neke testove kojima ćete proveriti stanje svog reproduktivnog sistema da biste otklonili sumnje oko postojanja nekog problema. Ne kažemo da o ostalim organima ne treba da brinete, već da su vam zdravi jajnici, grlić materice i vagina sada najpotrebniji da biste mogli da razvijete zdrav seksualni život i pripremite se za trudnoću. Tu spadaju Papa-test i analiza vaginalnog sekreta.

Papa test
Cilja ovog testa je da se na vreme uoče eventualne promene na ćelijama grlića materice i spreči pojava karcinoma. Od 1996. godine primenjuje se nova verzija ovog testa kojim je, pored promena na ćelijama, moguće utvrditi i prisustvo (ili odsustvo) papiloma virusa, za koji se opravdano sumnja da je uzročnik najvećeg broja slučajeva karcinoma.

Lekarska napomena:
Nemojte da se uplašite zbog dužine čekanja na rezultat ovog testa, jer je normalno da se čeka oko dve nedelje. Ukoliko je rezultat takav da lekar sumnja na postojanje karcinoma, predložiće vam dodatne analize kojima će se utvrditi karakter i stadijum bolesti, a ako je pozitivan samo na papiloma virus, onda vam sledi lečenje i godišnje ponavljanje testiranja.

Kada obaviti testiranje?
Papa-test treba obavljati svake godine, počevši od one kada ste započeli sa aktivnim seksualnim životom. Do 30. godine, trebalo bi da imate rezultate najmanje tri testiranja, a nakon 30. treba ga ponavljati svake treće godine.
Važan savet: Ne preskačite svoj godišnji Papa-test, jer je to najmoćnije oružje u preventivi karcinoma grlića materice.

Testiranje na hlamidiju
Ovo je drugi po važnosti test koji morate da uradite u dvadesetim godinama, pošto se ova bakterija prenosi polnim putem, a simptomi infekcije nisu naročito izraženi da biste mogli da ih prepoznate.

- Lekarska napomena:
Ukoliko je testiranje pokazalo da ste pozitivni na hlamidiju, ne očajavajte! Ova infekcija se leči antibioticima.

Kada obaviti testiranje?
Ako vodite aktivan seksualni život, jednom godišnje obavezno izvršite testiranje na hlamidiju.

Važan savet:
Infekcija hlamidijom veoma je raširena među mladim osobama koje često menjaju seksualne partnere. Pošto simptomi infekcije nisu izraženi, često se dešava da se ona proširi unutar karličnih organa, izazove upalu i dovede do steriliteta.

30. godine

Nema naročite razlike u zdravstvenom kartonu žene dvadesetih i tridesetih godina, ukoliko je ona živela zdravim životom. Najuočljivija razlika primećuje se u stepenu plodnosti, koji počinje da opada nakon 35. godine, jer tada žena ulazi u predmenopauzalnu fazu. Ta faza kod svake žene počinje u različito vreme (stvar genetike), i obično traje od dve do deset godina kada nastupa menopauza. I dalje treba nastaviti sa kontrolama grlića materice i vaginalnog sekreta, ali tome treba dodati i određene analize krvi, kojima će se proveriti opšte zdravstveno stanje.

Provera nivoa lipida u krvi
Ovom analizom se utvrđuje tzv. lipidna formula, odnosno ukupna količina holesterola i triglicerida u krvi.

Lekaraska napomena:
Pošto su povećane količine masnoća u krvi glavni "krvici" za nastanak arteroskleroze (začepljavanja krvnih sudova) koja dovodi do srčanih oboljenja, veoma je važno da na vreme stanete na put ovom procesu.

Kada obaviti testiranje?
Ne čekajte da vam se zdravlje pogorša, nego uradite prvu analizu krvi na masnoće odmah posle 30. rođendana. Nakon 35. godine trebalo bi da kontrolišete holesterol jednom godišnje. Ako je rezultat normalan, možete da produžite vreme do naredne kontrole za godinu-dve, a ako nije, moraćete da promenite svoje životne navike i da kontrolišete masnoće u krvi svakih šest meseci.

Važan savet:
Što pre otkrijete koliko holesterola imate u krvi i preduzmete mere za njegovo sniženje, to ćete manje biti podložni riziku od srčanog ili moždanog udara.

Prenatalno testiranje krvi
Ova analiza se odnosi se samo na trudnice starije od 35. godina. Njome se otkrivaju specifične supstance u majčinoj krvi koje ukazuju na mogući defekt ploda, a vrši se u onim slučajevima kada amniocenteza, iz bilo kojih razloga, nije indikovana.

Lekarska napomena:
Prenatalnim testiranjem krvi se ne postavlja nikakva dijagnoza, već se utvrđuje stepen mogućnosti da se kod bebe jave defekti kao što je Daunov sindrom, ukoliko je buduća majka starija od 35 godina.

Kada obaviti testiranje?
Najbolje vreme za ovu analizu je između 15. i 20. nedelje trudnoće.

Važan savet:
Genetička i prenatalna testiranja veoma su važna da biste dobili zdravo potomstvo.

40. godine

Iako mnoge žene najlepše izgledaju u četrdesetim, činjenica je da ove godine predstavljaju ulazak u srednje doba, a to opet za sobom povlači mnoge organske promene. Iako kod najvećeg broja žena menopauza još nije nastupila, nivo estrogena (ženskog hormona) počinje polako da opada, a to može da dovede do povećanja nivoa šećera u krvi.

Testiranje krvi
Određivanje nivoa šećera u krvi veoma je jednostavna i brza analiza, kojom se utvrđuje da li je došlo do pojave dijabetesa, ili se radi o blago povećanim vrednostima šećera, što spada u predijabetično stanje. U svakom slučaju, dobro je znati kakva je situacija i na vreme preuzeti određene mere da bi se stanje na vreme popravilo.

Lekarski savet:
Rezultat iznad 5.9 smatra se gornjom granicom. Dakle, sve vrednosti preko 6.0 ukazuju na predijabetično stanje, ali to ne znači da ćete oboleti od dijabetesa, već da vaš organizam ne proizvodi dovoljno inzulina, pa morate da povedete računa o ishrani. U ozbiljnijim slučajevima, lekar će vam propisati lekove.

Kada obaviti testiranje?
Prema mišljenju lekara, sa kontrolom šećera u krvi treba započeti odmah nakon 45. rođendana.

Važan savet:
Veoma je važno da na vreme utvrdite nivo šećera u krvi, jer se ovaj poremećaj (ukoliko postoji) veoma lako može regulisati.

Mamografija (pregled grudi)
Mamografijom se pregleda tkivo grudi radi ranog otkrivanja postojanja čvorića u njemu i otkrivanja karcinoma. Iako neki lekari preporučuju da se sa snimanjem grudi započne već sa 25 godina, većina se slaže da ovaj pregled morate da obavite odmah posle 40. rođendana.

Lekarski savet:
Nemojte da razmišljate po sistemu "neće grom u koprive", već obavite ovaj pregled da biste bili potpuno sigurni da je sa vašim grudima sve u najboljem redu.

Kada obaviti testiranje?
Nakon što napunite 40 godina, ne zaboravite da jednom godišnje obavite snimanje grudi.

Važan savet:
Iako to svi znate, nije naodmet da se ponovi: "Rak je izlečiv ukoliko se na vreme otkrije!"

50. godine

Ako je nastupila menopauza, povećava se mogućnost pojave srčanih oboljenja i osteoporoze, što je posledica pada nivoa estrogena u krvi žene. Taj hormon je bio "čuvar" ženskog srca i kostiju sve do ovog momenta, pa zato moraju mnogo više da vode računa o svom zdravlju nakon što izgube menstruaciju.

Test gustine kostiju
Ako vam zvuči kao da je u pitanju bolan metod, varate se. Ovim testom utvrđuje se stepen rizika od nastanka osteoporoze, a samim time i od preloma kostiju.

Lekarska napomena:
Ako test pokaže da ste u grupi onih koje je "načela" osteoporoza, lekar će vam preporučiti niz postupaka kojima se ona može ublažiti. Ne zaboravite da ovaj zdravstveni problem ne sme da se zapusti, jer je osteoporoza proces koji stalno napreduje!

Kada obaviti testiranje?
Nakon 50. godine obavezno proverite u kakvom stanju su vaše kosti i, bez obzira na to da li je rezultat zadovoljavajući ili nije, počnite sa uzimanjem preparata kalcijuma i magnezijuma.

Važan savet:
Statistika kaže da jedna od dve žene u životnom dobu preko 50 godina doživi prelom neke kosti. Treba li još nešto reći?

Elektrokardiogram (EKG)
Snimanjem električnih impulsa srca lako može da se otkrije neko prikriveno srčano oboljenje za koje niste ni znali.

Lekarski savet:
Ako se ustanovi da postoji bilo kakav poremećaj u radu srca, odmah pređite na ishranu u kojoj su masnoće minimalno zastupljene i počnite sa laganim vežbama. Pored toga, lekar će vam propisati određene lekove i njih morate redovno da uzimate.

Kada obaviti testiranje?
Ako su rezultati normalni, ponovite ih svake dve-tri godine. U protivnom, morate da se lečite.

Važan savet:
Ne zaboravite da najveći procenat žena umire od posledica srčanog udara.

Pregled debelog creva (kolonoskopija)
Iako nije prijatan, ovaj pregled je neophodan da bi se proverilo stanje debelog creva i otklonila mogućnost postojanja polipa ili karcinoma.

Lekarski savet:
Nakon ovog pregleda, moguća je dobiti samo tri verzije rezultata: normalno, polipozno ili kancerozno debelo crevo. Vredi saznati (na vreme) kakav je vaš rezultat.

Kada obaviti testiranje?
Prvi pregled treba obaviti nakon navršenih 50 godina, a kasnije jednom u 5 godina.

Važan savet:
Prema medicinskim istraživanjima, karcinom debelog creva je "ubica" br. 2 (odmah nakon infarkta). Pošto je izlečiv (ukoliko se na vreme otkrije), nije pametno da ne iskoristite tu mogućnost.

Lidija

Moderator

Da li fali nesto vasoj muskosti

Sve što treba da znate o testosteronu

Da bi i dalje izgledali kao pravi muškarac, i upravo tako funkcionisali na seksualnom planu, potreban vam je stalan priliv testosterona. Zato bi svakako trebalo da znate bar elementarne stvari o ovom hormonu i šta je to što možete da preduzmete ukoliko ga nemate dovoljno.

Testosteron je proizvod testisa i on je odgovoran za razvoj i održanje sekundarnih polnih karakteristika. Njegov nedostatak mogao bi da dovede do toga da se osećate nespokojno i depresivno, da postanete intelektualno smušeni i da vam opadne želja za seksom. Nizak nivo testosterona, takođe, izaziva smanjenje mišićne mase i snage, gojenje u gornjem delu tela, i stvaranje sala oko trbuha.

Kome preti manjak

Manjak ovog hormona može da se javi u bilo kom životnom dobu. Prema podacima stručnjaka iz Australije, od takvog deficita pati jedan od 200 muškaraca mlađih od 60 godina. Ali nivo testosterona obično opada sa starenjem. To opadanje započinje oko četrdesete i teče postepeno.

Procenjuje se da se količina tog hormona svake godine smanjuje za otprilike 0,3 odsto, i da njegov deficit iskusi oko 20 odsto muškaraca koji prevale šezdesete. Pored testosterona, njima najčešće nedostaju i androgeni, hormoni kore nadbubrežne žlezde čije se dejstvo može uporediti sa dejstvom muških polnih hormona.

Među ekspertima se još vode polemike oko toga da li stariji muškarci prolaze kroz "andropauzu", odnosno mušku verziju menopauze, koja, doduše, povlači mnogo suptilnije i postupnije promene od onih na koje su osuđene sredovečne žene. Isto tako, postoje i nedoumice da li manjak testosterona valja lečiti, ili hormonska terapija treba da bude primenjena samo u ekstremnim slučajevima. Za sada je najsigurnije da se ništa ne preduzima bez lekarske dijagnoze i preporuke.

Postavljanje dijagnoze

Ako sumnjate da vam fali testosteron, vaš lekar može da vas pošalje na testiranje krvi. Ponekad je neophodno da se utvrdi i koliko u njoj ima prolaktina, hormona koji luči hipofiza, jer od normalnog rada ove endokrine žlezde zavisi aktivnost većine ostalih. Možda će biti potrebno da se proveri i da li je sve u redu sa vašom štitnom žlezdom.

Imajte u vidu da se pod normalnim nivoom testosterona podrazumeva količina od 250 do 800 nanograma po decilitru krvi. I da taj nivo varira u zavisnosti od doba dana, godišnjeg doba i vaše fizičke aktivnosti. Zbog toga je najbolje da se podvrgnete detaljnim pregledima. Ali, ukoliko hoćete da brzo saznate kako "stojite", odnesite uzorak pljuvačke u najbližu laboratoriju. Analiza ovog uzorka će pokazati da li kod vas postoji hormonska neravnoteža.

Uzroci nedostatka

Nedovoljno lučenje testosterona mogu da prouzrokuju alkoholizam, hemoterapija, disfunkcija hipofize, višak gvožđa u krvi, nerazvijenost polnih žlezda, hronična oboljenja, i neke upale koje nanose štetu testisima. Ono može da bude i posledica uzimanja lekova, naročito onih koji se prepisuju zbog depresije ili mentalnih poremećaja, kao i prekomernog stresa, side i drugih bolesti koje ugrožavaju imuno sistem.

Simptomi

Na deficit ovog muškog polnog hormona mogli bi da ukažu sledeći simptomi: nemogućnost da se postigne ili održi erekcija, visok holesterol, debljina (posebno oko struka), depresija, nemir ili česta promena raspoloženja, problemi sa koncentracijom i memorijom ili drugim kognitivnim i intelektualnim funkcijama, slab poriv za seksom i smanjena gustina koštanog tkiva.

Hormonska terapija kao moguće rešenje

Uzimanje sintetičkog hormona je prihvatljiva solucija samo onda kada se klinički dokaže da je proizvodnja testosterona nedovoljna, i isključi se postojanje izvesnih zdravstvenih tegoba i bolesti. Ona, recimo, nije preporučljiva za muškarce koji imaju visok holesterol, za one koji boluju od srca ili raka prostate ili za koje se pretpostavlja da su izloženi većem riziku da dobiju tu vrstu raka. Lekari radi toga apeluju da se samoinicijativno, preko Interneta i pošte, ne naručuju nikakvi proizvodi koji na "prirodan" način regulišu nivo testosterona.

Ovaj hormon može da se prima u obliku pilula, ali i uz pomoć flastera, gelova, krema, injekcija i implanata koji se stavljaju pod kožu. Neki stručnjaci kažu da se pilule ne apsorbuju sasvim dobro, pa mogu da uvećaju šanse za pojavu holesterola, kao i da izazovu komplikacije vezane za srce i jetru. Oni predlažu da se koriste flasteri, gelovi i injekcije.

Korisno je znati i to da hormonska terapija, čak i ako se pogodi prava doza, ponekad ima i takve neželjene efekte kao što su mučnina i povraćanje, prijapizam (veoma duga ukrućenost uda praćena bolom), izbijanje bubuljica, glavobolje, veći apetit, brzo menjanje raspoloženja, narastanje grudi i oticanje gležnjeva.

Lidija

Moderator

Voda - cuvar lepote

Kozmetička industrija u svojim proizvodima, od šampona i losiona do make-upa, sve više koristi vodu kao put do besprekornog izgleda. Voda je deo naše svakodnevnice: ljudski organizam sadrži čak 70 posto vode, a i dve trećine Zemlje prekriveno je njome. Naš organizam ne funkcioniše bez vode jer ona razgrađuje i prenosi hranjive supstance, a čak i 22 posto kosti čini voda. Učinak vode na ljudski organizam u medicini je dobro poznat, posebno na različita kožna oboljenja. Tako pacijenti sa hroničnim kožnim oboljenjima širom sveta nakon tretmana vodom u banjama doživljavaju čudesne uspehe. Kozmetička industrija iskoristila je ta medicinska saznanja i uvrstila termalnu i morsku vodu u svoj program proizvoda za njegu. Termalna voda je tako temelj, najvažniji sastojak svih linija za negu velikih kozmetičkih kuća.

http://www.odlican.com/d/11644-2/004.JPG
Slike odlican.com » Olivera » Vo kapkite na vodata

Ako organizmu nedostaje vode, ćelije se isušuju, proces njihovog starenja se ubrzava i one na kraju umiru. S godinama se količina vode u organizmu neizbežno smanjuje što se najpre vidi u izgledu kože. Kada je vezivno tkivo u koži slabije snabdeveno vodom, ona gubi svoju prirodnu elastičnost, postaje tanja i na njoj se javljaju bore. Ipak, kada je koža suva, to obično znači da joj nedostaje i masnoća. Naime, upravo prirodne masnoće koje se nalaze u koži (lipidi) čine njen zaštitni sloj. Ako se smanji količina masnoće u koži - zbog nepravilne nege ili nepovoljnih atmosferskih uticaja - njen površinski sloj postaće porozan što će otežati proces zadržavanja vode koja lako isparava kroz pukotine na površini i olakšati prodiranje mikroorganizama.

Treći sastojak

Uz masnoću i vodu, treća važna komponenta koja se nalazi u koži je urea, koja za sebe vezuje vlažnost, zbog čega se označava kao prirodni faktor vlažnosti ili NMF (Natural Moisturizing Factor). Suva koža ima 50 posto uree manje pa je za njenu negu idealna krema koja će je ponovno snabdeti supstancama za utoljavanje žeđi. Pritom je važno da u kremi ima dovoljno uree - idealna je količina 3 posto.

Snaga vitamina E i A

Koža ne stari samo zato što joj nedostaje vlaga, već i zato što je izložena delovanju slobodnih radikala. Ti agresivni molekuli kiseonika bombarduju ćelije uništavajući i njihovu površinu i jezgro. U tom slučaju idealna zaštita predstavlja veća doza vitamina E koji sprečava negativno delovanje slobodnih radikala tako što vezuje za sebe jedan njihov elektron pa brzi i agresivni molekuli postaju tromi i bezopasni za ćelije. Vitamin E još je efikasniji u kombinaciji s vitaminom A. Ova bio-metrija podstiče formiranje kolagena zbog čega vezivno tkivo kože postaje čvrsto i jedro. Osim toga, vitamin A podstiče regeneraciju kože. Kreme koje sadrže kombinaciju vitamina A i E kao i uree pobrinuće se da vaša koža postane glatka, ponovno sveža i mladalačka.

Termalna ili morska?

Termalnom vodom naziva se izvorska voda koja pri izviranju ima temperaturu od najmanje 20 stepeni. Na putu prema površini termalna voda otapa različite minerale i elemente kao što su kadmijum, cink, bakar, bor i selen koji je poznat po protivupalnom delovanju. Upravo zbog smirujućih svojstava termalna voda se najčešće koristi za smirenje crvenila kod nadražene i iritirane kože.

Morska voda sadrži niz lekovitih supstanci poput ekstrakata algi, silicijuma ili morske soli koje kožu obogaćuju vlagom, pojačavaju cirkulaciju, ćelijsku izmenu supstanci i podstiču disanje ćelija. Bez obzira na to kakvu kožu imali, sastojci termalne i morske vode učiniće je blistavom.

Make-up

I šminka može biti obogaćena vodom iz prirodnih izvora. Takvim proizvodima omogućeno je šminkanje i osobama sa hipersenzibilnom kožom. Za razliku od obične vode koja služi samo za postojanje šminke, termalna voda preuzima još dodatne funkcije: štiti kožu od slobodnih radikala i deluje protiv upala.

Za što se koristi?

Protiv celulita: delotvornim supstancama iz mora, poput silicijuma ili ekstrakta algi, pojačava se mikrocirkulacija u tkivu i zateže koža. Na bazi termalne vode bogate mineralima kao i biljnim stimulansima (ekstrakt tigrove trave i bagrema) takođe utiču na celulit.

Za ruke: termalne vode sadrže i minerale poput cinka i kalcijuma, podstiču regenerisanje oštećene kože i vraćaju joj prirodnu ravnotežu. Nakon svakog pranja ruku potrebno je kremu utrljati u kožu laganim kružnim pokretima.

Nečisti ten: kreme i gelovi izrađeni na bazi termalne vode dobro su rešenje za čišćenje kože. Masna koža zahteva redovno čišćenje, tako da se vremenom izlučivanje sebuma (prirodno ulje kože)uravnoteži i koža gubi ružan sjaj. Idealna su sredstva koja sadrže cink i antibakterijsku silicijumovu kiselinu. Oni istovremeno čiste ten i sprečavaju pojavu mitisera i bubuljica.

Mešovita koža: birajte proizvode na bazi morske vode sa uravnoteženim sadržajem mineralnih soli i elemenata u malim količinama, koji najviše nalikuje ljudskoj koži. Oni idealno balansiraju negu delimično masne, a delimično suve kože.

Suva koža: raduje se obogaćenoj morskoj nezi, koja uz cink i silicijum sadrži i visokovredna ulja. Ona obnavlja njenu zaštitnu opnu.

Osetljivo lice: najidealnija je blaga nega sa vodom iz termalnih izvora, koja sadrži veliki deo minerala. Oni jačaju obrambenu snagu kože i čine je otpornijom na spoljašnje uticaje. Budući da hipersenzibilna koža može osetljivo reagovati čak i na vodu iz vodovoda, idealni su losioni za čišćenje na bazi termalne vode.

Zrela koža: dobiće pravu dozu nove energije s dobitnom kombinacijom iz mora - magnezijum, kalijum i kalcijum. Podstiču disanje ćelija i elastičnost umorne kože. Zahvaljujući prirodnoj soli u morskoj vodi, vlaga u koži ostaje savršeno pohranjena. Ten satima deluje sveže i odmorno, bore nestaju kao ispeglane. Budući da lojne žlezde u zrelijoj dobi proizvode upola manje masnoća nego kod 20-godišnjakinje, sredstva za čišćenje i negu moraju biti posebno hranjiva.

Vežbe u vodi

Aqua aerobik (aquabik) sve je popularniji sport. To nije nikakvo čudo: kretanje u vodi može se uporediti sa bestežinskim stanjem jer je tada mehanizam za kretanje opterećen sa samo deset posto telesne težine. Osim toga, u vodi je izlučivanje hormona stresa smanjeno oko 30 posto. Vežbe u vodi idealan su način opuštanja.

Kure sa pićem

Dve do tri litre vode idealno podmiruju dnevnu potrebnu količinu. Dubinska morska voda pročišćava organizam i deluje čak pozitivno na celulit. Voda s ugljen-dioksidom je mineralna voda obogaćena sa CO2. Ona povećava telesne i psihičke sposobnosti. Mineralna voda je službeno proverena izvorska voda. Zavisno o poreklu, predstavlja prvoklasni snabdevač magnezijumom i kalcijumom.

Lidija

Moderator