Sminkanje – pravila, preporuke, iskustva Životni stil

Prirodne maske - dobra podloga za sminku

Nega tela

Napunite kadu toplom vodom i dodajte dve pune sake sode bikarbone. U cinijici izmesajte jednu pavlaku, saku krupne morske soli i saku krupnije obicne soli. Dobro izmesajte i trljajte telo deo po deo, dok se blago ne zacrveni.

Posle toga lezite u toplu kupku i ostanite u vodi dok se ne prohladi. Potom isperite telo i uvijte se u peskir. Koza ce vam biti glatka i sjajna. Ako imate suvu kozu, namazite je mlekom.

Piling lica

Kad odstranite necistocu i sminku, na vlazne dlanove zalepite krupan kristal secer i dobro istrljsjte lice preko vlazne koze dok se secer ne istopi. Posle toga, isperite lice vodom, nanesite masku koju cete sami napraviti. Ne radite piling na kozi koja ima crvenilo ili osetljive prosirene kapilare. Ako imate ove promene na licu, nanesite samo masku i kremu za vas tip koze, koju vec koristite.

Blic - maska za suvu kozu

Umutite jedno zumance i pola mase nanesite na lice i vrat u tanjem sloju. Kad se smesa na kozi stegne, nanesite i drugu polovinu, jos je malo umutite pa je drzite na licu 15 minuta, mirno lezeci. Preko ove maske, dolazi druga koja se sastoji od kasicice meda i dve kasicice meda i dve kasicice pavlake. Nanesite je preko zategnutog zumanceta i drzite jos petnaest minuta da ovlazi i nahrani kozu, pa sve to uklonite mlakom vodom. Na kraju namazite hidrantnu kremu koja ce biti dobra podloga za sminku.

Ako imate podocnjake

Uzmite jedan srednji krompir i izrendajte ga na sitnije rende. Predhodno pripremite kozu da bude sasvim cista i pazljivo premazite tankim slojem meda. Na viseslojnoj gazi stavite sveze izrendan krompir preko ociju. Masku drzite dvadeset minuta, pa je isperite mlakom vodom. Posle toga namazite antirid. Ova maska beli kozu i uklanja otok, pa je mozete cesce koristiti kao serujski tretman za duzi efekat.

Maska za suvu kozu

Pire od krompira obogatite kasikom pavlake, kasicicom meda, zumancetom i sokom od pomorandze kojim cete regulisati gustinu. Na pripremljenu kozu namazite masku na lice, vrat, dekolte, ruke. Maska ce imati bolje delovanje ako krompir bude topao. Drzite je oko pola sata i isperite. Namazite kozu kremom iz neke lifting linije koju upotrebljavate.

Blic - maska za masnu kozu

Belance jajeta penasto umutite i dodajte nekoliko kapi ili kasicicu limunovog soka i ostavite da stoji. Iscedite sok od pola kivija i njime dobro istrljajte kozu lica i vrata, naravno posle pilinga. Kad se sok kivija osusi na kozi, ravnomerno nanesite umuceno belance i masku drzite dvadeset minuta. Operite toplom, a zatim hladnom vodom. Ova maska zateze i beli kozu, a takodje, i skuplja pore.

Maska za umornu kozu

http://img269.imageshack.us/img269/4747/pilingt.jpg

Pecenu vecu kiselu jabuku pretvorite u pire masu, dodajte sok od grejpfruta i kasicicu meda. Dodavanjem crnog brasna regulisite gustinu maske. Mazite masku preko pripremljene koze i po rukama. Drzite je oko pola sata, ali tako da vam misici lica miruju. Isperite je mlakom pa hladnom vodom, pa na lice namazite hidratantnu kremu.

Pomocu prirodnih preparata mozete zablistati za tren. Pogotovu ukoliko je u pitanju neki vazan dogadjaj koji zahteva vasu svezinu i lep izgled. Ovi prirodni pilinzi i maske su odlicna podloga za sminku. Vase lice i ten ce dobiti veci sjaj i svezinu.

virada

Moderator

Domasni prirodni tretmani na liceto

Ubavo, neguvano lice e son na sekoja zena. No ne sekoja znae deka za toa ne e potrebno mnogu vreme, nitu pak mnogu pari. Ne se potrebni duri ni skapite kozmeticki preparati. So malku trud, a so vklucuvanje na bilkite od prirodata, zitaricite, zelencukot, ovosjeto, maslinovoto maslo i dr. mozeme da postigneme isti, pa duri i podobri efekti kako i so gotovite preparati.

Potrebno e samo zelba i cvrsta volja, da izdvoite barem polovina cas vo denot za sebe i da se posvetite na svoeto lice i telo.

Za ovaa nega na liceto, potrebno bi ni bilo slednoto:

- aparat za inhalacija (ili pogolem sad i krpa za lice)
- etericni masla
- zelena glina (za osetliva i suva koza)
- bela glina (za normalna i masna koza)
- pcelin vosak
- lanolin (koj moze da se nabavi vo apoteka)
- destilirana voda
- alkohol
- cvetna voda
- bademovo maslo i mleko
- temni boci (za cuvanje maslo i tonik)
- sterilizirani teglicki (za cuvanje kremi i pomadi)
- ognootporni cinii (vo koi se mesaat produktite)
- gaza (za cedenje)
- ovosje, zelencuk, lekoviti bilki, maslinovo maslo, jabolkov ocet, pcenkarno brasno, trici, kvasec i mnogu dr. proizvodi koi mozeme da gi najdeme vo nasata kujna.

Inhalacija na licet

Prv cekor, koj treba da go napravime e inhalacija na liceto (domasen tretman na parenje na liceto). Moze da se izvede so pomos na aparat za inhalacija, no dokolku go nemate istiot efekt ke go dobiete so parenje na liceto nad sad so voda, vo koj sme potopile lekoviti bilki po svoj izbor. Ja pokrivame glavata so krpa, taka da pareata od sadot odi direktno kon liceto. Liceto go parime 10 do 15 minuti.

Za suvata i iritirana koza, najdobro inhalacijata da se izvrsi so kamilica ili so cvet od neven.

Masnata i necista koza, ja inhalirame so mesavina od zalfija, kamilica, temjan i ruzmarin.

Piling na liceto

Najmalku ednas mesecno, treba da napravime piling na liceto. So ova gi otstranuvame mrtvite kletki od povrsinata na liceto i pomagame za obnovuvanje na kletkite, koi ja podmladuvaat kozata.

Pilingot go pravime na iscisteno lice od sminka. So blagi dvizenja, ja trieme osetlivata koza na liceto, no vnimavame da ne se zafati osetliviot del okolu ocite.

Pilingot moze da go napravime so pasta koja sme ja dobile od:

- 150 gr pcenicni trici, 1,5l jabolkov ocet i 0,5 dl voda

- 2 do 3 lazicki jogurt i 1/4 malo pakuvanje kvasec

- 1/4 malo pakuvanje kvasec, malku voda i malku pcenicen griz.

Otkako ke go protrieme liceto so pastata nekolku pati, go mieme so mlaka voda.

http://img156.imageshack.us/img156/8590/9467l.jpg

Po ovie tretmani, liceto go premackuvame so losion za lice, koj istotaka e pripremen od prirodni sostojki.

niko650

Moderator

Prirodni losioni za cistenje na liceto

Bidejki kozata na naseto lice sekojdnevno e izlozeno na stetni vlijanija i na nejzinata povrsina se talozi prav, cesticki od teski metali i dr. potrebno e nejzino sekojdnevno cistenje, posebno navecer. Samo dokolku porite se otvoreni, cisti, na liceto ke mozat da deluvaat preparatite koi gi koristime za nega na liceto.

Losion za normalna koza

- 30gr ruzmarin, 30gr cvet od roza, 30gr bel slez, 10 gr zalfija i 4,5dl voda.

Suvite bilki gi potopuvame vo voda da prenokat. Sledniot den se vari do vrienje, go cedime i sipuvame vo flasicka. Losionot go cuvame na temno i ladno mesto.

Pomaga za simnuvanje na sminka, kako i za osvezuvanje na kozata. Liceto se tamponira so losionot nautro i navecer.

- Kora od dve dunji, 2dl domasna rakija i 2dl vodicka od rozi.

Korite od dunja gi potopuvame vo rakija i gi ostavame da odstojat 14 dena. Se cedi i se dodava vodicka od rozi. Se sipuva vo flasicka i se cuva na temno mesto.

Odlicen losion koj deluva protiv brcki. Tamponirajte go liceto nautro i navecer.

- 25gr majcina dusicka, 10gr kamilica i 1,5dl voda

Se sprema caj. Liceto se tamponira so laden caj. Za sekoja upotreba se spreva nov caj. Moze da se koristi postojano, bidejki go osvezuva umornoto lice.

Losioni za suva i cuvstvitelna koza

- 45gr ajducka treva, ja prelevame so vrela voda i stavame da odstoi 3 casa. Se cedi i se sipuva vo sisence i dobro se zatvara. Se cuva na ladno i temno mesto.

Liceto se tamponira so ovoj losion nekolku pati na den.

- 25gr suva matocina, 3dl 70%-ten alkohol i 7,5dl destilirana voda.

Matocinata ja zalevame so alkoholot, ja ostavame da odstoi 10 dena na temno mesto. Se cedi i se dodava destilirana voda. Se cuva na ladno (vo frizider).

Losionot se koristi za mnogu cuvstvitelna koza. Liceto se tamponira nekolku pati vo denot.

- Sekogas koga imate moznost i slobodno vreme, izrendajte morkov. Procedete go sokot, razblazete go so malku voda. Tamponirajte go liceto nekolku pati vo denot.

Losioni za masna koza

0,5dl sok od lubenica i 0,5dl sok od sveza krastavica i 1,5dl 70%-ten alkohol.

Izmesajte go procedeniot sok od lubenica i krastavica i dodajte go alkoholot. Promesajte go dobro i sipete vo flasicka. Flasickata cuvajte ja vo frizider.

Ovoj blag losion se koristi za masna koza, na koja redovno se pojavuvaat akni i gnojni bubuljici. Tamponirajte go liceto so losionot nautro i navecer.

Losionot moze da go koristat i mazi so cuvstvitelna koza, za posle bricenje.

- 25 gr suv list od breza, 1/4 l voda i 1dl 70%-ten alkohol.

Se vari caj (vodata da izvrie napola). Oladete i sipete alkohol. Cuvajte vo frizider.

Ovoj losion moze da go koristat i mazi, cija koza posle bricenje stanuva crvena i aknesta.

Tamponirajte go liceto sekoe utro i vecer.

Losion za izbeluvanje na pegi na liceto

- 25gr svez list od magdonos, 3dl mineralna voda i 2dl obicna voda.

Provarete go magdonosot do vrienje. Se ladi i mesa so mineralna voda. (Liceto go tamponirame ili mieme so ovoj losion 15 dena. Pegite ke izbledeat, a so tek na vreme i potpolno ke isceznat.)

http://img72.imageshack.us/img72/188/9606g.jpg

"Koga zenite za svoeto lice bi upotrebuvale samo rozi, za zeludnikot morkov, a za teloto brslen, naskoro bi ja zapoznale pravata ubavina."

niko650

Moderator

Nega žene u starom Rimu

U svim drevnim civilizacijama koje su proteklih pet milenijuma stasavale, razvijale se i nestajale na Bliskom Istoku i u Sredozemlju, nega tela, kozmetika i moda imali su izuzetan značaj. Među najlepšim i najdragocenijim eksponatima u poznatim svetskim muzejima i privatnim zbirkama starina nalaze se maštovito oblikovane i bogato ukrašene palete i kutije za šminku, ogledala i posudice neobičnog oblika načinjene od najskupocenijih materijala, u kojima su čuvani retki i egzotični parfemi i pomade.

Na važnost nege tela, mode i kozmetike u svakodnevnom životu ukazuju i brojna ostvarenja najvećih antičkih umetnika, slikara i zanatlija, koji su na zidovima palata, na reljefima ili na skupocenom posuđu i drugim predmetima prikazivali princeze, matrone i dame visokog roda, okružene robinjama i služavkama dok ih ove ulepšavaju - šminkaju, doteruju frizure i kite dijademama, ogrlicama i prstenjem. Stoga proučavanje mode, njene uloge i značaja u drevnom društvu, može biti važno ne samo za tačno hronološko opredeljenje mnogih arheoloških spomenika i nalaza, već pruža i preko potrebne podatke o umetničkim i estetskim stremljenjima jedne epohe, o istorijskim zbivanjima koja su je označila, kao i o etničkoj pripadnosti ličnosti koja je nosila određenu nošnju, frizuru i nakit.

U antičkom svetu nezi tela, a naročito muškog, posvećivala se izuzetna pažnja. Uporne gimnastičke vežbe i stalna sportska nadmetanja imali su za cilj da se formira skladno muško telo po idealima koje prepoznajemo na brojnim helenističkim i rimskim skulpturama. Žene su u tom pogledu bile potpuno zapostavljene. S druge strane, njihova privilegija bila je, ukoliko su im to mogućnosti dozvoljavale, da veći deo dana provedu pred ogledalom, gde bi, uz pomoć dvorkinja i robinja, doterivale svoj izgled, koristeći sve tada dostupne kozmetičke preparate.

Nega tena kože

Rimljani su bili ranoranioci. Nakon ustajanja, sledilo je vrlo ovlašno umivanje, a zatim sređivanje frizure. Pošto je frizura doterana, moglo se pristupiti kozmetičkom tretmanu i šminkanju. Rimske dame su izbegavale izlaganje suncu i vetru, da ne bi preplanule. Što belji ten bio je želja svake žene. Ukoliko ih priroda time nije obdarila, pribegavale su raznim sredstvima kako bi ga ostvarile. Navešćemo neke od poznatih recepata za beljenje kože: mast od ceruse i krokodilske pogani koja se koristi za lice i belilo od krede i olovnog praha za beljenje tela. Da bi se izbegle pege na koži, korišćeno je mleko od magarca i sok od telećih nogu, koji se 40 dana tiho kuvaju na vatri, dok se sjaj kože dobijao stavljanjem brašna od boba.

Uz belo lice išli su rumeni obrazi i usta. U tu svrhu korišćena je pena od crvenog nitra kao i rumenilo dobijano od morskog lišaja ili vinskog taloga.

Zubi i usta

Poželjno je bilo da zubi budu beli i sjajni. Prašak od plovućka kamena i istucane kosti ovnujskog repa čiste zube da budu "kao dva niza sitna bisera". U istu svrhu upotrebljavan je i prašak od jeljenjeg roga ili istucane drenjine. Ukoliko je neko patio od neprijatnog zadaha iz usta, mogao je to izbeći korišćenjem kolačića od izmirne.

Šminka obrva i lica

Kontrast belom licu rumenih obraza i usta daje crnilo obrva i trepavica. Obrve su morale da budu tanke. Prvo su se oblikovale pincetom, a zatim se mazale, kao i trepavice, crnilom koje se dobijalo od čađi ili antimonovog praha. Na isti način izvlačene su i linije oko očiju. Ovako našminkana, Rimljanka je provodila čitav dan. Šminku je skidala tek pred spavanje. Jedan pripadnik jačeg pola toga doba zlobno je primetio "da žena ne spava sa svojim licem, već ga ostavlja u stotine teglica".

Kako je većina rimskih bogataša večeri provodila učestvujući u večerinkama obilno zalivanim vinom, mamurluk je bio česta pojava. Da bi ujutru opet imali svež ten i bistar pogled, rimske dame i gospoda pili su ocat, a da bi izbegli glavobolju dobro je je bilo oblagati čelo bršljanovim ili kupusovim lišćem. Ako bi se kojoj dami višak godina ocrtavao na licu, ono se podmlađivalo noćnim oblozima od brašna od pasulja.

Otklanjanje maljavosti

Maljavost tela takođe je morala da se izbegne. Za otklanjanje malja sa tela žene su koristile sredstvo sastavljeno od raznih smola (dropax). Sličan efekat postizan je i trljnjem kože smesom bele vinove loze ili tečnošću koja je načinjena od bršljena, kozje žuči i magareće masti, ali i trljanjem tela krvlju slepog miša.

Održavanje kose

Nezi kose se posvećivala posebna pažnja. Ideal je bila sjajna i gusta kosa. Rast kose se podsticao trljanjem isprženim magarećim kopitom, a sjaj joj je davao tečni galski sapun pomešan sa uljem lešnika, oraha i drugog bilja. Ukoliko neka gospođa nije bila zadovoljna kvalitetom i izgledom svoje kose, mogla je sebi da priušti periku koja je bojena mešavinom kozjeg loja i pepela bukovog dreveta, uz mogućnost izbora boje - plave ili crne.

Ovako sređenoj ženi preostalo je samo da stavi još parfem i mogla je da izađe na ulicu. Proizvodnja parfema, poznata još iz starog Egipta, preko Feničana i Grka, doživljava procvat u vreme Rimskog carstva. Mirisi su dugo bili obavijeni velom tajne i verovalo se da ih ne spravljaju ljudi već da potiču od bogova. Latinski izraz parfem (per fumum) postaje opšti izraz u celom svetu za sve isparljive i mirišljave supstance. Kao i danas, rimske dame nisu žalile novca da bi došle do ovih skupocenih proizvoda.

Toaletni pribor

Raznovrsni kozmetički preparati podrazumevaju i postojanje odgovarajućeg toaletnog pribora. Među predmetima korišćenim u tu svrhu najvažnije je bilo ogledalo (speculum). Ona većih dimenzija kačena su o zid, a postojala su i manja, koja su držana u ruci. Poseban tip ugrađivao se u toaletne kutije ili stočiće.

Ogledala su se izrađivala od specijalne vrste bronze u kojoj je bilo dosta cinka, olova, a naročito kalaja. Premazivana su amalgamom, legurom zlata i žive, a zatim izlagana visokim temperaturama kako bi živini otrovi isparili. To je bio dugotrajan proces kojim je trebalo postići idealno glatku površinu, bez reflektovanja "da bi se slika vratila onome ko se ogleda". Ukras na ramovima bio je raznovrstan. Dekoracija i materijal za ramove zavisio je od finansijskih mogućnosti korisnika. Prečnik ručnih ogledala kretao se od 7.5 do 17.7 cm, odnosno od 3 do 7 rimskih palčeva. Pored uobičajene drške koja se nastavljala na ram, drška je mogla da bude pričvršćena na reversnoj strani ogledala i to u obliku stopala, stilizovanog lista ili Herkulovog čvora. U periodu poznog Carstva ogledala od stakla, koja su dobijana umetanjem ploče od duvanog stakla na ploču od metala, potpuno su istisnula ogledala od metala, pošto je odraz lika u njima bio mnogo bolji.

Češljanje kose

Za raščešljavanje kose korišćeni su češljevi (pecten), a koristili su ih podjednako i muškarci i žene. Nije sigurno da li su se koristile i četke, iako bi mnogi držači, koje obično smatramo delom ogledala, mogli biti njihovi delovi. Češljevi su izrađivani od drveta (i to šimširovog), od kosti ili roga, slonovače ili metala - od bronze, olova ili srebra.

Luksuzniji primerci bili su bogato dekorasini i mogli su imati podjednako ukrašene korice. Na nekim češljevima postoji urezano i ime vlasnika. Tako se na jednom češlju od olova, koji potiče iz Rima, sa obe strane nalazi posveta koja kaže da je to poklon muža Lucija supruzi Aniji. Najjednostavniji model bio je sa jednim redom zubaca. Međutim, najrasprostranjeniji je bio onaj sa duplim redom zubaca, s jedne strane gušćim, a s druge ređim. Kod ovih češljeva jedna strana, ređa, služila je za raščešljavanje kose, a druga, gušća, za oblikovanje frizure. Ponekad, koštani češljevi su služili i da pridržavaju kosu. U kasnoantičkom periodu, najčešće su u upotrebi trodelni češljevi, koji su zbog svoje funkcionalnosti prihvaćeni od strane mnogih naroda i vekovima se ne menjaju.

Pored češlja, korišćena je i jednostavna igla, izrađivana od kosti ili roga (acus discriminalis), koja je služila za odvajanje kose ili pravljenje razdeljka. Koštane igle su korišćene i pri pravljenju frizura. Igle sa jednostavno obrađenom glavom služile su za uplitanje i uvijanje kose (acus discerniculum), dok su one sa različito dekorisanim glavama služile kao ukosnice (acus crinalis, comatoria, crinale). Ukrasne igle - ukosnice mogle su biti izrađene i od metala - bronza ili srebro, sa slično modelovanim glavama.

Kovčežići za kozmetiku i nakit

http://img413.imageshack.us/img413/3789/staririm.jpg

Pomade i parfemi najbolje su se čuvali u posudama od alabastra (alabastra) ili olova, ali ih je trebalo čuvati u senci, pošto im je sunčeva toplota štetila.

Ove posudice izduženog oblika i uskog otvora bile su veoma skupe zato što su bile izrađene od jedinstvenog kamenog bloka i to od materijala koji je vađen samo u Egiptu. Zato ih veoma često zamenjuju one izrađene od gline ili stakla, izduženog (alabstra) ili loptastog recipijenta (aryballoi), često u bojama koje podražavaju originalni materijal. Glina, a naročito staklo, omogućavali su laku obradu i izradu veoma raznovrsnih oblika.

Posudice od stakla neobičnih oblika - životinjska figura, ljudska glava ili stopalo, grozd, višečlane posude - ali i jednostavnog izduženog ili ovalnog tela (balsamarium, unguentarium), bile su u širokoj primeni tokom ranocarskog perioda.

Celokupna kozmetika čuvana je u drvenoj kutiji ili sandučiću (arcula), od koga se žena nije razdvajala. Koristila ga je kod kuće, nosila ga sa sobom pri poseti javnim kupatilima, a čak je stavljan i u njen grob kao prilog da joj se nađe na onom svetu. Osnovna karakteristika ovih kovčežića je da imaju oblik kvadra, sa poklopcem koji je bio vezan za kutiju šarkama ili je bio slobodan, dok je unutrašnjost bila podeljena pregradama. Kako je drvo materijal koji brzo truli i propada, do nas su dospeli samo metalni delovi ovih kovčežića - razne aplikacije, drške i brave kojima su se zatvarali. Veoma retki su luksuzni primerci izrađeni od plemenitih metala, uglavnom od srebra.

Izvor: Anarheologija, Magazin Stil

virada

Moderator

Nega kože tokom letnjih vrućina

Letnje vreme umara kožu i otežava cišcenje i svakodnevnu negu. Kako biste zadržali svežinu i sjaj kože, dajemo vam nekoliko saveta

Pri tom treba da se pobrinete i za ruke i noge, jer i ovi delovi tela žude za pažnjom. Evo šta treba da znate:

Najvažnija je voda. Kako biste obezbedili potrebnu hidrataciju telu, vodu treba da pijete tokom celog dana. Strucnjaci preporucuju minimalno 1,5 litara vode, a kada temperatura pocne da raste, i više.

Osim vode koju unosite u organizam, vodu u toku dana nekoliko puta raspršite po licu. Instant osveženje i cišcenje! Lice uvek perite odgovarajucim preparatom za umivanje lica, a maramice za cišcenje lica koristite kada ste na putovanju ili na poslu. Za osecaj svežine po licu možete poprskati i malo ružine vodice.

Umivanjem cistite lice, a za odstranjivanje mrtvih celija potreban vam je piling. Za dodatno rashladivanje možete iskoristiti sok krastavca ili kockice leda. Premazivanjem lica ovim sokom zatvoricete pore, što je važno posle pilinga lica. Za zatezanje pora možete koristiti i maske za lice.

Lice redovno mažite kremom kako biste sprecili isušivanje. Tokom letnjih meseci najbolji izbor su hiratantne kreme koje vlaže kožu, ali ne ostavljaju mastan trag.

Kao i lice, i ruke treba redovno negovati - raditi piling i vlažiti ih. S obzirom na to da ruke peremo mnogo puta tokom dana, veca je opasnost od isušivanja, pa je i kremu potrebno naneti cetiri do pet puta, prema potrebi. Ružina vodica u kombinaciji sa glicerinom i limunovim sokom trebalo bi da se stavlja na ruke svakih nekoliko dana - ova smesa neguje i oporavlja kožu.

Grubu kožu na stopalima možete odstraniti pomocu kamene turpije. Preporucuje se istovremeno potapanje nogu u toploj, pa hladnoj vodi, kako biste pokrenuli cirkulaciju. Dva minuta treba držati noge u vrucoj, a zatim dva minuta u hladnoj vodi. Postupak treba ponoviti.

Ipak, najvažniji proizvod koji vam treba u letnjim mesecima je krema za suncanje. Birajte SP faktor prema svom tipu kože i obavezno se namažite pre nego što izadete iz kuce.

http://img15.imageshack.us/img15/7933/letof.jpg

virada

Moderator

Regeneracija i piling kože u jesen

S početkom jeseni koži je potreban piling, regeneracija i posvetljavanje tena. Jedna od najčešćih grešaka u jesenjoj nezi nastaje u želji da se preplanuo ten što drže zadrži, pa se zato izbegava svako temeljno čišćenje lica, a naročito piling.

Preplanuo ten jeste efektan, ali samo vaša koža zna koliko on košta. Pod uticajem UV zračenja, koža postaje isušena, ispucala, sklona boranju, a njen imunitet opada. Kao rezultat neravnomernog raspoređivanja pigmenta posle sunčanja na koži se veoma često pojave i fleke. Koži je posle sunčanja neophodna dubinska nega. Piling, hidratacija, otklanjanje fleka posebnim tretmanima i preparatima.

Piling kreme su dostupne u varijantama za masnu ili suvu i osetljivu kožu. Treba izabrati piling prema potrebama svoje kože i primeniti ga prema uputstvu proizvođača. Piling stavite uveče, jer će koža posle njega biti nežna i osetljiva. Pilingom ćete skinuti gornji sloj odumrlih ćelija koje zagušuju kožu, osloboditi je zadebljanja i ublažiti neujednačenost tena. Idealne efekte dobićete kada nakon pilinga stavite masku.

Svež ten

Nakon letovanja tretman hidriranja potreban je svim tipovima kože, ne samo suvoj. Saloni nude tretmane hidriranja, neophodne zbog dubinskog dejstva koje ne možete postići kućnom negom.
Kod kuće najmanje jednom nedeljno stavite posle pilinga masku za hidrataciju. Maske su po dejstvu intenzivnije od krema i ostalih svakodnevnih preparata, deluju dubinski, a to je koži, na početku jeseni, neophodno. Za dnevnu negu izaberite jaku hidratantnu kremu, a za noć kremu koja će da nahrani kožu.

Otklanjanje fleka

Promene pigmenta najčešće su na licu ili rukama, a javljaju se u vidu neravnomernih, manjih ili većih braonkastih fleka, ili u vidu pega, usled prekomerne proizvodnje melanina, tamnog pigmenta kože. Voćne kiseline proizvode efekat pilinga i uspešno ublažavaju, a ponekad i otklanjaju fleke, naročito ako su sveže.

Ozbiljniji tretmani voćnim kiselinama, poznatiji pod imenom hemijski piling, pomažu kod većih i starijih fleka.U kozmetičkim salonima radi se samo površinski hemijski piling, a dubinske pilinge mora da radi dermatolog.Kod kuće možete da primenite kreme za izbeljivanje. Gotovo sve kozmetičke kuće imaju kompletne linije preparata za izbeljivanje kože koje se zasnivaju na sastojcima koji razgrađuju melanin.

Pošto je koža isušena, treba izbegavati vruće kupke ili tuširanje previše toplom vodom. Mlaka voda i blagi piling za telo pripremiće kožu za dalje tretiranje. Da bi ste odstranili grube naslage i dopustili koži da diše i da se regeneriše, primenite mehanički piling grubom rukavicom od lufe ili nekog drugog, prirodnog materijala, ili neki od gotovih pilinga za telo. Posle kupanja ne trljajte kožu frotirom nego je blago utapkajte, da ne odstranite svu vlagu.
Ovako osvežena koža upijaće žedno sve hranljive sastojke koje nakon toga na nju nanesete.

virada

Moderator

Sjaj na licu u novogodišnjoj noći

Novogodišnja noć je pred nama. A u jednoj od najsvečanijih noći u godini svi želimo da izgledamo najlepše. Zato treba pustiti mašti na volju, poigrati se stilovima, bojama i pritom ne zaboraviti da mejkap uskladite sa odabranom odevnom kombinacijom za posebnu noć.

Danas na tržištu postoji šminka kojom se može napraviti čudo. Zlatni tečni puder idealan je za izgled u novogodišnjoj noći. Na licu ostavlja zlatkasti sjaj, a koži daje posebnu svežinu. Praktikuje se da se preko njega nanese malo pudera u prahu.

http://img822.imageshack.us/img822/1682/puderuprahu.jpg

Senke svetlucavih nijansi za kapke su neophodne. Ipak se treba da voditi računa da se ne bi preterala kako bi izbegli da ličimo na novogodišnju jelku. One dame koje ne vole sjajne senke, ili misle da im ne stoje dobro, mogu staviti i mat senke, a na jagodice staviti rumenilo sa blagim sedefom.

http://img641.imageshack.us/img641/8756/okoc.jpg

Senke sličnih nijansi idealna su kombinacija sa zlatnim ili srebrnim alajnerom koji upotpunjuje svečani izgled. Ukoliko se na oči nanesu jače senke, karmin bi trebalo da bude u nežnoj boji mesa. Preko njega valja staviti blagi sjaj , ali tek pošto se nanese malo pudera u prahu, da bi ruž stajao cele noći.

http://img217.imageshack.us/img217/8800/ruzausne.jpg

Za trajnost ruža evo još jednog saveta, olovku , koja je iste nijanse kao karmin treba naneti na celu površinu usana, a ne samo na ivice. Ukoliko stavimo blaže šminkanje očiju , jači karmin sa dijamantskim sjajem bio bi savršen. I naravno, ne zaboravite dobro raspoloženje.

virada

Moderator

Režimi ishrane za zdravu kožu

Kako bi očuvali zdravlje neophodno je hraniti se sa više voća i povrća. Na taj način sprečava se i ubrzan nastanak bora i starenje kože. Slatki krompir, paradajz i dinja su savršene namirnice za borbu protiv bora. One pune kožu antioksidantima koji reaguju i na najmanju pojavu slobodnih radikala a ti radikali uzrokuju, kratko rečeno suvoću kože i bore.

Organizam ne može da proizvede mnogo vitamina C koji je odličan za sprečavanje bora. Neophodno je redovno unositi vitamin C. Osim toga, narandža, limun, grejpfrut su puni vitamina C. Istina, ne može baš svatko Dobro je uvek uzimati u vidu soka koji se iscedi iz ovog voća. Napraviti ukusan sok. Ovo voće održava količinu vitamina C na visokoj granici. Vitamin C je odličan antioksidant, ali njegova primarna funkcija je, ipak, očuvanje kolagena, vlakana u koži koja je drži čvrstom i zategnutom.

Crni, zeleni ili beli čajevi takođe sadrže određene antioksidante savršeni. Potrebno je konzumirati ih svakodnevno. Iako većina čajeva ima isključivo korisna svojstva, zeleni čajevi se izdvajaju kao najbolji za kožu. Na taj način koža će svakodnevno dobiti potrebnu dozu korisnih sastojaka koji smanjuju upale i nastanak akni, a odlični su i za rešavanje problema nastalih nakon predugog izlaganja kože suncu.

Potrebno je unositi u ishranu što više povrća. Sveže, smrznuto, sirovo ili kuvano, povrće sadrži vitamin A, jedan od ključnih vitamina za kožu. Spanać, brokoli, repa samo su neki članovi široke porodice povrća koje vam osiguravaju dovoljne količine vitamina A koji pomaže obnavljanju ćelija kože, a bez kojeg koža postaje suva, kruta i guli se.

Takođe je neophodno uneti u svoj jelovnik dosta ribljih obroka. Omega-3 masne kiseline opšte su poznati borci za zdravlje. Pastrmka, tuna, sardine, skuša, haringa i morski plodovi neka se nađu na vašem tanjiru bar dva puta nedeljno. To posebno važi za malu decu i buduće i sadašnje trudnice kao i dojilje. Sveovo utiče povoljno na kompletno zdravlje organizma, a posebno se odražava na koži lica i tela.

virada

Moderator

Sta bih jos trebalo da znam sto se tice profi sminkanja?

Zdravo curice!

Hoce li mi neko objasniti sta je pravo profi sminkanje? Nemojte me shvatiti pogresno, znam da sminkam i razumem se u sminkanje donekle ali interesuje me sta profesionalni sminker treba da zna?Malo vas davim ali bila bih vam zahvalna kada bi mi neko opsirnije rekao?A ja cu vam usput reci kako ja sminkam sebe i druge pa cete mi reci kako vam se cini moj nacin sminkanja... Volim svaki stil oblacenja, sminkanja, frizure ali ipak je najlepse biti ono sto jesi, prirodna cura...

Nega lica i tela na prirodnoj osnovi

Sto znaci, negovanje lica, tela skroz prirodnim preparatima koje same mozete napraviti kod kuce, kako ja to volim da kazem,znam sta stavljam na lice i telo i verujte mi uopste nije skupo,svaka cura moze sebi priustiti da kao masku za lice stavi med i sto duze drzi na licu, kolutove krastavca na oci koje izvlace otekline oko oka zbog neprospavanih noci tj umora, nasla sam sta mojoj kozi, kosi, licu i rukama odgovara i to je aloja...

Ja u maski za kosu poparim i usitnim aloju i koprivu da bude kasasto i sjedinim sa najobicnijom maskom za kosu, nemojte se zbuniti zato sto sam rekla da se ove dve stvari pomesaju sa hemijom, priroda dominira. I jos jedan resivi problem kod cura je celulit, reci cu vam takodje prirodni preparat za to i preci cu konacno na sminkanje. Skuvati jaku, crnu kafu, ako mozete popijte je a ako ne odlijte tako da vam ostane talog, on je najbitniji, u talogu od kafe dodajte maslinovo ulje ili ako ga nemate trenutno moze i ricinusovo, nanesite blago na delovima gde vam je naglasen celulit i polako utrljavajte, sacekajte 10-ak minuta da odstoji i isperite mlakom vodom, tretman traje 10 dana, pravite pauzu nedelju dana pa nastavite ponovo i tako sve dok ne postignete zeljeni rezultat i da ne zaboravim u medjuvremenu dok to radite jedite jagode npr,kupus i pijte najmanje 2l vode...

Sminkanje prema boji ociju

A sada sminkanje :) Kao sto rekoh priroda je najlepsa i najprivlacnija, tako se sminkam i oblacim. Sminka se mora uklopiti sa vasom bojom ociju, kose, lica i vaseg stila oblacenja. Naravno nemam nista protiv cat eyes, crne senke i u zargonu receno napadnog oblacenja, svaka cast ko moze i zna to da iznese, ta osoba ima jak karakter i zna sta hoce.

Imam smedje, krupne oci koje je lako istaci i u tom slucaju slobodno koristim sve nijanse senki, po meni je bitna olovka kojom cete istaci oci i naravno maskara. Sminkanje pocinjem tako sto stavim svoju odgovarajucu kremu za lice, sacekam koliko je potrebno da koza upije kremu, posle toga ide svetla podloga, skoro bela, ona prekriva svaki nedostatak vase koze, odlicno prekriva podocnjake, pogotovu tamne i zahvalna je sto se tice bubuljica na licu koje cesto cure imaju problem da koliko-toliko prekriju.

Makeup - preporuka

Nakon toga ide tecni puder u nijansi moje boje lica, nikako ne nijansu tamnu ili svetliju od boje vaseg tena, morate strogo voditi racuna o tome kako zelite da istaknete vasu lepotu a da to uradite na pravi nacin. Nakon toga, gornji deo kapka izvucem smedjom nijansom olovke i u boji olovke (moze za nijansu tamnija ili svetlija) senka tako da izgleda da nisam stavila krejon a jesam :) i lepse se utapa u ostatak makeup-a, u suznom delu oka i duz kapka nanesem sedefasto-zlatnu boju,ne zaboravite u suznom delu oka i duz kapka uvek ide svetla senka, u gornjem delu kapka nanesem bakarnu boju u tankom sloju, da ne bude mnogo tamna, sve zavisi koje nijanse bakarne boje imate, svetliju ili tamnu i zavrsavam sa svetlo bronzanom bojom ispot obrva koja ce savrseno istaci kombinaciju zlatne i bakarne boje.

Posle toga ide odgovarajuca maskara, kraj trepavica je najbitnije pravilno istaci tj. naneti maskaru, i naravno rumenilo tj. kuglice u svim bronzanim nijansama nanesem na jagodice do slepoocnica gotovo da se ne primeti a opet istaci oblik lica i kompletnog makeup-a.

Sto se tice usana, sjaj ili karmin univerzalne boje(izmedju kafene i bakarne) tj. neodredjene tako da uopste ne smeta nijansama senki i rumenila koje sam nanela. Ova kombinacija ide uz skoro sve boje i stila odece koje obucete i izgled je fantastican. Treba naci sebe, svoj stil, svoje ja i eksperimentisati, nemojte se plasiti, budite samouverene :).

Ispravite me ako sam u necemu pogresila, mozda sam vam pisala nepovezano, htela sam sve po malo da vam ispricam a da opet ne davim i da me razumete. Negujte se, doterujte jer vas stav, makeup i stajling je vase tj. nase oruzje i prikaz naseg karaktera. Pozdrav :)