UV index, tip koze - zastita od zracenja Životni stil

UV Indeks je merilo za biolosko delovanje UV zracenja na izazivanje opekotina od sunca. Vrednost od na primer, 4 znaci - cetvorostruku dozu opekotine. Opekotina se moze spreciti faktorom 4 - 6 zastite od svetlosti.

Slozen odgovor, za one koji bi vise da znaju - Solarni, suncev, UV indeks je vrednost proporcijalna suncevoj radijaciji (upadno zracenje E (W/ m2)) u podne podeljenom sa relativnom svetlosnom efikasnoscu na kozu ukupno po svim talasnim duzinama UV zracenja. Izracunava se prema uputstvu koje je ustanovila WMO (Svetska meteoroloska organizacija). Model za izracunavanje uzima u obzir sledece ulazne parametre totalni sadrzaj ozona, oblacni pokrivac, nivo mora, kao i dnevni i godisnji kurs (polozaj) sunca. Upotrebom ovakve bezdimenzione skale, osobe sa razlicitim tipovima koze i osetljivosti, u mogucnosti su da uspostave odnos UV indeksa sa individualnom reakcijom svoje koze.

Prognoza i objavljivanje UV-indeksa daje mogucnost da se individualno ponasanje prilagodi predvidjenom UV-intenzitetu. Ako ljudi ovo prihvate, sunceva UV ekspozicija (izlozenost) stanovnistva moze se smanjiti u odnosu na rizik za nezeljene efekte od suncanja.

Znanje i obavestenost stite

Nasuprot mnogim drugim uticajima okoline zastita od UV zracenja je laka - zastita od sunca, naocare za sunce, ali takodje i odgovorno ponasanje, smanjuju ostecenja i rizik.

Proverite vasu UV- svest

Obratite paznju na sustinske osnovne faktore rizika "intenzivna preplanulost od sunca za mnoge godine" i "ceste suncane opekotine"?

Razlicite osobe imaju razlicite osetljivosti na UV zracenje. Naznazite sebi jednu od 4 tipa koze opisanih nize.

Osobe sa specijalnim faktorom rizika postoje. Prisetite se da li jedan ili vise od spomenutih rizika je primenjiv na vas:
- Ja imam kozu tipa I, II, III, IV?
- Imam li veliki broj mladeza?
- Imam li predispoziciju za pege?
- Da li sam vec imao ozbiljne opekotine od sunca, posebno u detinjstvu?
- Da li postoje i gde su uzroci melanoma (maligni rak koze) u mojoj porodici?
- Da li koristim fotoaktivne lekove? (pitati doktora ili farmaceuta).
- Da li sam vec imao rasireno ostecenje koze od sunceve svetlosti ili maligno ostecenje koze ili stanje koje tome prethodi?
- Da li imam oboljenje koze? (pitati doktora).
- Da li ste uzeli u obzir da intenzitet UV zracenja moze da varira? (podne, visoko iznad nivoa mora, sneg, more, itd.)

Obratite paznju na sledece preporuke

Osobe koje su utvrdile da imaju specijalan faktor rizika moraju izbegavati izlaganje suncevom zracenju ako je to moguce.

Deca mladja od 14 godina moraju biti specijalno zasticena zbog rizika od melanoma.

Vasa koza je vase UV-upozoravajuce sredstvo. Ne smete nikad ostajati na suncu toliko dugo da vam koza pokazuje crvenilo, koje dolazi nakon samo 8 casova posle osuncavanja (ujutru). Imajte na umu: u sred leta, pod direktnim osuncavanjem, ovo se moze desiti gotovo posle 20 minuta.

Zbog toga nosite odecu koja stiti vasu kozu (majice, sesir za sunce) kada radite na suncu (posao, sport, itd.). Ne zaboravite naocare za sunce, deca takodje.

Koristite zastitu od sunca sa odgovarajucim zastitnim faktorom.

Vase ponasanje za vreme odmaranja i raspusta moze posebno dovesti do UV opekotina.

Konsultujte smesta vaseg lekara ako primetite promene na kozi.

Ne biste smeli da imate vise od 30 do 50 suncanja ( da vam koza ne pocrveni) sto iznosi 30 do 50 MED (minimalna iritirajuca doza) godisnje.

Suncanje bez opekotina

Individualni riziko da se dobije opekotina od sunca, pored duzine zadrzavanja na slobodnom bitno zavisi i od zastite od sunca i od covekovog tipa koze. Pritom veliku ulogu igra i naviknutost koze na svetlost. Razlikuju se cetiri tipa koze:

Odredite svoj tip koze

Tip I

- Koza upadljivo svetla, sunceve pege. Kosa crvenkasta, ridja. Svetle oci (plave).
- Reakcija na sunce: Ekstremno osetljiva. Odmah opekotine. Nikada ne tamni. Koza se ljusti.
- Vreme samozastite: 5-10 minuta

Tip II

- Koza svetla (tamnija od tipa I). Kosa plava. Svetla boja ociju (plave, zelene, sive)
- Reakcija na sunce: Osetljiva. Brzo opekotine. Tek slabo potamni. Koza se ljusti
- Vreme samozastite: 10-20 minuta

Tip III

- Koza normalna. Kosa tamno plava ili smedja. Boja ociju siva ili smedja.
- Reakcija na sunce: Dobro podnosi sunce. Znatnije niza sklonost ka opekotinama. Dobro tamni.
- Vreme samozastite: 20-30 minuta

Tip IV

- Koza svetlo - mrke, braon do tamno braon i maslinaste boje
(pocrnele). Kosa tamna (smedja, crna). Boja ociju tamna (smedje, crne).
- Reakcija na sunce: Naviknuta na sunce. Retko opekotine. Tamni brzo i intenzivno.
- Vreme samozastite: preko 45 minuta

U srednjoj Evropi su najrasireniji tipovi koze II i III. Ponovljenjo zracenje sunca na kozu stvara sopstvenu telesnu zastitu od svetlosti. Dobro doziranim suncanjem moguce je preci sa tipa koze II na tip koze III

http://img228.imageshack.us/img228/6527/8a9a8625331267ea4cc2fd4iw2.jpg

Ispravno ponasanje poklonika Sunca

MED za vreme odmora i raspusta.

Polazno vreme

UV doza veoma varira zavisno od godisnjeg doba i dela dana. Polazno vreme pokazuje (kada je vedro) posle kojeg vremena (u minutama) je horizontalna povrsina koze primila 1 MED. Ovo moze biti na primer na licu osobe, koja lezi na suncu.

Vrednosti su date za najcescu kozu tipa II.

Dakle, u periodu izmedju 10 i 15 casova, za svaki mesec je data vrednost u minutama posle koje se javlja crvenilo koze tipa II.

Vreme dana (sati) 10 11 12 13 14 15
April 60 45 40 40 45
Maj 70 45 35 30 30 35
Juni 50 30 25 20 20 25
Juli 50 35 25 25 25 25
Avgust 70 45 35 30 30 35
Septembar 65 45 40 45
Oktobar 90 70 70 90

Vrednost tipa koze

Razlicite osetljivosti razlicitih tipova koze se moraju uzeti u obzir. Pomnozite polazno vreme dato u tabeli i vrednost vaseg tipa koze: A x B.

Tip koze I B = 0,8
Tip koze II B = 1,0
Tip koze III B = 1,5
Tip koze IV B = 2,0

Primer: ako imate kozu tipa I, onda u julu mesecu u doba dana oko 12 sati, nakon 25x0.8=20 minuta provedenih na suncu, pojavice se crvenilo na kozi. Ako imate kozu tipa IV, onda je to vreme 25x2.0=50 minuta

Faktor produzetka

Za vreme razlicitih aktivnosti povrsina (lice) je manje izlozena nego sto daje AxB, a vreme za dostizanje 1 MED postaje duze. Zbog toga pomnozite AxB sa faktorom produzetka C koji zavisi od vrste vase aktivnosti. AxBxC je vreme za dostizanje 1 MED bez zastitnog sredstva od sunca.

Bazen: C = 4
More: C = 2
Tenis: C = 4
Golf: C = 4
Šetnja C = 3
Jedrenje: C = 3
Rad u vrtu: C = 6

Faktor zastite od sunca

Ako koristite zastitna sredstva pomnozenje sa faktorom zastite od sunca D koji je naznacen na preparatu koji koristite, AxBxCxD daje vreme za primanje 1 MED pri koriscenju zastitnog sredstva.
Faktor zastite D: Pogledaj uputstvo na preparatu.

Primer

Juni, podne, setnja, vedro nebo, osoba sa tipom koze III:
Polazno vreme A: A = 20 minuta
Vrednost tipa koze B: B = 1,5
Faktor produzetka C: C = 3
Vreme za 1 MED bez zastitnog sredstva (preparata tj. kreme): AxBxC = 20x1,5x3 = 90 minuta
Upotreba zastitnog sredstva sa faktorom zastite D = 4:
AxBxCxD = 20x1,5x3x4 = 360 minuta, ili 6 sati.

Vazno upozorenje

http://img92.imageshack.us/img92/2664/kremaaaqawt5.jpg

Kreme za suncanje u pravilu dobro stite od ultravioletnih UVB zraka koje uzrokuju opekotine. Strucnjaci smatraju da najbolje stite kreme koje sadrze cinkov oksid (Z-Cote), titanijum dioksid ili avobenzone a posebnu pozornost obratite na sadrzaj konzervansa i parfemskih nota jer oni mogu biti snazni alergeni . Izaberite vodotpornu sredstvo a u slucaju zastitnih sredstava za decu – i na pesak. Sredstvo nanosite u debljem sloju na kozu najmanje 30 minuta pre izlaganja, ravnomerno na svaki delic koze kao da milujete sopstveno telo ( dakle bez preskakanja), i sa adekvatnim vremenskim ritmom ponovljenog nanosenja

Obratite paznju na faktor zastite ispisan na kremi. Mnoge evropske zemlje daju faktore zastite do maksimalno 20, dok Americki i neki drugi proizvodjaci imaju faktor zastite SPF (sun protecting factor) koji ne odgovara evropskoj normi i ide do 50.

Nas faktor od 15 do 20 tamo odgovara od prilike faktoru 40 do 50! Dakle, ako kupite Americku kremu sa faktorom 20, to Vam je kao Evropska sa faktorom 8.

Jedina razlika izmedju izlaganja direktnim suncevim zracima i osuncavanja u solarijumu je taj sto se u solarijumu izlaganje stetnim UV zracima moze dozirati i kontrolisati, sto nije slucaj sa suncevim zracima. U oba slucaja je neophodno nakon zavrsenog izlaganja kozu negovati ciklicnim sprovodjenjem pilinga, i svakodnevnim nanosenjem hidrantnog mleka ili losiona za telo.

majra 

Site Admin

Crvenilo

Ako ipak i posle svih ovih saveta dozvolite sebi da izgorite na suncu evo nekoliko nacina da ublazite crvenilo i bol.

Pored preparata koje vec imamo na trzistu za smirenje koze u nedostatku istih mozete sami spraviti meleme kojima mozete smiriti kozu posle
nekontrolisanog suncanja.

-pomesati 1 kasicicu meda, pola solje jogurta, 2 do 3 strugane sargarepe. Namazati delove koze koji su izgoreli. Posle dvadesetak minuta isprati malkom vodom i namazati telo hidrantnom kremom.

- rastvoriti kesicu sode-bikarbone u litar vode. Maramicu, pelenu ili nesto slicno umociti u rastvor i stavljati obloge na opekotine.(ovo se ne odnosi na opekotine veceg stepena vec samo na blaga crvenila)

-kasicicu caja od cveta belog sleza skuvati u pola litre kljucale vode.Poklopite posudu i procedite posle 15-20 minuta. Kada se tonik dobro ohladi blago ga nanesite na delove koze koji su izgoreli.

Zelela bih jos da napomenem da u slucaju alergije na preparate za suncanje mozete upotrebiti maslinovo ili bademovo ulje ali s velikim oprezom jer zastitni faktor ovih ulja (2) vise nije dovoljno jak da bi vas zastitio od UV zracenja.

Takodje mozete koristiti neki preparat koji je spravljen za zastitiu koze beba jer su oni posebno pripravljani tako da u njima nema hemiskih filtera, nisu parfimisani i izuzetno su pogodni za osetljivu kozu.

j@

Site Admin

UV Zastita - Aktivne supstance za zastitu od UV zracenja

Prirodna kozmetika koristi iskljucivo naučno dokazane filtere koji u potpunosti štite od kompletnog spektra UVA, UVB i UVC zracenja, i to tako što ga odbijaju od naše kože. Prirodni mineralni UV filteri su: Titanijum dioksid i Cink oksid.

Konvencionalna kozmetika koristi jeftine, sintetičke UV filtere koji upijaju u sebe UV zracenje (ali i u našu kožu). Ne štite od kompletnog spektra zračenja, i to od dela spektra koji izaziva rak i prevremeno starenje. Nestabilni su na suncu, često i kancerogeni, u Evropskoj uniji većina sintetičkih filtera već je zabranjena.

Butyrospermum Parkli/Shea Butter - Afrički buter dobijen presovanjem biljke shea (afrička biljka iz familije magnolija). Pruža prirodnu zaštitu od UV zračenja, čini kožu izuzetno mekom i nežnom. Samo Čist Shea Buter ima izuzetne lekovite karkteristike lecenja kožnih obolenja i funkcionalnih poremećaja.

Mangifera Indica/Mango Butter - Mango buter dobijen presovanjem Jezgra ploda mangoa. Blagim filmom štiti od UV zračenja, dehidracije i stetnih spoljnih uticaja, neguje i hrani kožu.

Esculin Aesculin - Eskulin dobija se od divljeg kestena absorbcioni UV filter za ultraljubicaste zrake. Regenerise rad kapilara. Anti celulit.

CI 77891 - Titanium Dioxide prirodni beli pigment efikasna UV zastita od kompletnog spektra zracenja.

CI 77742 Ammonium Manganese Phosphate - Mangan fosfat. Sastojak minerala. Kristali u boji roze-žućkasto, koja se dodaje dekorativnoj kozmetici.

Ascorbyl Palmitate/Ascorbic acid - Askorbicna kiselina, prirodni Vitamin C snazan prirodni anti oksidant. Pomaže u izbeljivanju staračkih pega, stimuliše proces regeneracije kože, sprečava nastanak ožiljaka, ublažava sitne linije i bore, povećava elastičnost i čvrstoću kože, stimuliše prirodnu proizvodnju dermalnog kolagena (vezivnog tkiva kože), reguliše prirodno ljušćenje kože, kontroliše simptome ekcema i akni, čini prirodnu barijeru pri odbrani od štetnih UV zraka, inhibira proizvodnju melanina i kontroliše reakciju kože u obliku crvenila pri preteranom izlaganju UV zracima.

Zastita koze i ociju, sunce i efekti na uzimanje lijekova

Zastita koze

"Siesta", ili spavanac nakon rucka, previse je dobar mediteranski obicaj da se olako zanemari! Vidimo se u hladu ili na kupanju nakon 17:00!

Ako ipak odlucite izaci, zastitite kozu odjecom. Sesir, kosulja i hlace najbolja su zastita. Dijelovi koze koji nisu zasticeni odjecom trebaju se zastititi sa zastitnom kremom koja sadrzi UV-B i UV-A filtere. Tijekom prvog izlaganja suncu preporuca se zastitna krema s visokim zastitnim faktorom (oko 30; Sun Protected Factor - SPF). Narocitu brigu treba posvetiti novorodjencadi i maloj djeci. Preporuka je da se zastitna krema sa zastitnim faktorom od najmanje 15 primjenjuje svaka 2 sata kako bi bila djelotvorna.

Zastita ociju

Oci se trebaju zastititi suncanim naocalama koje sadrze UV-B i UV-A filtere. Osim toga, zbog bocne izlozenosti preporuca se uporaba naocala s bocnom zastitom. Takav savjet je posebno vazan za djecu jer je transmisivnost UV zracenja kroz djecje oci puno veca nego kod odraslih - djecja retina je slabije zasticena. Nacelo je da se suncane naocale bez UV zastitnih filtera ne koriste.

Ljetni odmor na planini

U planinama se prirodna zastita smanjuje za 7% svakih tisucu metara nadmorske visine. Naime, snijeg savrseno reflektira UV zrake, pa se nivo primljenog zracenja povecava za 100%. Voda i stijene reflektiraju 50% UV zracenja.

Sunce i lijekovi

Ako se uzimaju lijekovi, suncanje se nikako ne preporuca, a moze biti i krajnje opasno ako su molekule lijeka foto-osjetljive. Naime velik broj lijekova i lokalnih pripravaka mogu uzrokovati crvenilo ili osip ako je osoba koja ih primjenjuje izlozena UV zrakama. No, svatko tko koristi odredjene lijekove nece nuzno razviti i fotosenzitivnu reakciju. Isto tako, osoba koja jednom razvije takvu reakciju ne mora je iskusiti svaki puta kada se izlozi suncu.

Neke od grupa lijekova za koje se pouzdano zna da uzrokuju fotosenzitivnu reakcije su:
neki nesteroidni protuupalni lijekovi,
antihistaminici (lijekovi koji se koriste u lijecenju alergija),
phenotiazini (lijekovi za smirenje i protiv povracanja),
hormoni (oralni kontraceptivi, HNL),
sulfonamidi i neki antibiotici (tetraciklini),
oralni antidijabetici (lijecenje secerne bolesti tip2),
tiazidni diuretici (lijecenje povisenog krvnog tlaka),
triciklicki antidepresivi (lijecenje depresije), itd.

Isto tako, neki dezodoransi, sapuni, parfemi i mnogi biljni proizvodi mogu izazvati fotosenzitivnu reakciju.