Merenje vremena - da li je postojala nulta godina? Životni stil

Ovo je dve hiljade sedma. Sigurno je jedna bila prva godina pre nove ere i jedna prva godina nove ere. A da li je postojala nulta godina izmedju njih?

Na TV-u je upravo emisija u kojoj spiker govori o nultoj godini. Meni nije jasno na koju misli, jer jednostavno ne bi trebalo da je postojala. Posle prve godine pre nove ere, trebalo bi da ide prva godina nove ere.

Nema sta da bude nulto u broju godina i nema nulte godine, zar ne?

galeksic

Site Admin

Hronoloska problematika - astronomsko numerisanje godina

Astronomi su uveli konvenciju da godine p.n.e. (kod anglosaksonaca oznaka je BCE – pre nove ere) imaju negativan ( – ) predznak. Da bi izbegli prazninu između 1. godine i –1. godine, tu gde bi trebalo da bude "nulta" godina (0. godina), naucnici su uradili sledece:

1. n.e. = 1. godina
1. p.n.e. = 0. godine
2. p.n.e. = – 1. godina
3. p.n.e. = – 2. godina,

itd.

Pravilo da je "nulta godina" prestupna vazi i za julijanski i za gregorijanski kalendar, dok za "negativne" godine vaze ista pravila kao i za "pozitivne".

Prva godina nove ere bila je godina 1, tj. 1. februara 1. n.e. bilo je proteklo 0 godina i 1 mesec u novoj eri, odnosno 31. decembra 1. p.n.e. slijedio je 1. januar 1. n.e.

Zapravo je verovatno "nulta godina" nastala kao posledica razvoja matematike. Jer je, posmatrajuci brojnu osu bilo logicno da postoji nula ako su pre toga postojale "negativne" godine tj. godine pre nove ere. No, Nula ne moze biti redni broj, pa stoga "nulta godina" ne postoji.

Jednog dana je 31. decembar 1. godine p.n.e. a sutra je 1. januar 1. n.e. - NEMA NULE! Beba kad se rodi ima 0 godina, ali je ona tada u prvoj godini zivota.

No, istorijski dokumenti ukazuju na oprecan zakljucak. Hriscani veruju da je vreme jednosmeran linearan process, u kome je pocetna tacaka – pocetak stvaranja sveta, a krajnja tacka drugi dolazak Hrista.

Razni narodi i civilizacije su datirali vreme pocev od znacajnijih dogadjaja. Tako su bez obzira na vrstu kalendara pocela odbrojavanja godina po erama. Era ( lat.) u hronologiji predstavlja nacin i pocetak racunanja godina i vremena od izvesnog vaznog dogadjaja po kome je i sam nacin racunanja dobio naziv.

Bilo je raznih Era u upotrebi.

- vizantijska, racunata od 01.09 5508. god. pre nove ere ( poznata kao crkvena Nova godina u pravoslavnim crkvama, naznacena u svakom godisnjem kalendaru SPC po julijankom kalendaru)
- aleksandrijska ( nova) racunata od 01.09.5494. god. pre nove ere;
- budisticka era ( godina Budine smrti)
- Era olimpijada racunata od 08.07.776. god. pre nove ere;
- Hriscanska, racunata od godine Hristovog rodjenja, 754.godine od osnivanja Rima

Usvajanjem hriscanske ere od predpostavljenog datuma ovaplocenja Bogocoveka Isusa Hrista pocelo je odbrojavanje godine posle Hrista ( AD) ili posle nove ere.

U ranijoj ( prvobitnoj) upotrebi hriscanske ere, godine su oznacene kao BC (pre Hrista) ili AD ( posle Hrista – leta Gospodnjeg). Medjutim kako su skoro sve nehriscanske drzave usvojile hriscansku eru, godine se danas oznacavaju kao godine pre nove ere i godine posle nove ere.

Naravno nova era je pocela otelotvorenjem Isusa Hrista. Taj datum je predlozio Dionisije Mali, skitski kaludjer koji je ziveo u Rimu, na zahtev pape Ivana I, 525. god.

On je predlozio: da je Isus Hristos roden 25. decembra 754. godine od osnivanja Rima, sto jei usvojeno. Mada je Dionisijev sistem bio izvor sleda AD ( leta gospodnjeg) koji sada upotreblajvamo, on je koriscen skoro dvesta godina. VS ( "pre Hrista") se proteze od Hristovog rodjenja unatrag. U opstu upotrebu je usao tek u drugoj polovini sedamnaestog veka, a neke drzave su ga usvojile tek u XX veku.

No pitanje nulte godine nosi prblematiku u istoriografiji kako drugih tako i srpskog naroda narocito u srednjem veku.

Srpski istoricari su brojali godine prema vizantijskoj eri, koja je zapoceta 01.09.5508.god. pre nove ere, ali hronoloska zbrka nastaje, od kada datiranje vremena pocinje prema hriscanskoj eri, narocito za vreme dinastije Nemanjica.

Episkop Nikolaj Velimirovic pise u knjizi « Prolog» da je Sinan pasa spalio mosti Sv. Save " na Vracaru u Beogradu, 27. aprila 1595. godine" dok arhimandrit Justin Popovic u svom kapitalnom delu " Zitije Svetih za januar" pise: " I u subotu 27. aprila 1594. godine Sinan pasa spali telo Svetog Save u Beogradu, na Vrcaru."

Razni istoricari su ispravljali datume i u rukopisima Sv. Save. Jedni su pisali da se Sv. Simeon Mirotocivi ( Stefan Nemanja) upokojio 13.februara 1199.godine, a drugi 13.februara 1200.godine.

Za Svetog Savu su jedni pisali da se predstavio Gospodu 14.01.1235.godine, a drugi 14.01 1236. godine. Prosto je neverovatno da se dva srpska crkvena velikodostojnika ne slazu ni oko godine spaljivanja mostiju Svetoga Save na beogradskom Vracaru.

Ako se razmotri datiranje i drugih dogadjaja srpske istorije, zakljucak se namece da je krivac nulta godina, koju su pojeli istoricari i hronicari.

Dilemu razresavaju spisi Svetog Save i Petra II Petrovica Njegosa.

Sv. Sava je na Karejskoj isposnici na Svetoj Gori uklesao u kameni nadvratnik tekst:" Zbog toga pisah i potpisah svoj rukopis, 6707 ( = 1199) godine. ( jer je znao da ce razni " pametnjakovici" ispravljati njegove tekstove). Na osnovu navedenog natpisa moze se zakljuciti da je Sv. Sava racunao hriscansku eru od 5508.godine ( 6707 – 1199= 5508).

Njegos u jedinoj sacuvanoj "Biljeznici" na str. 174. pise: "Era od sotvorenija svijeta pocinje 1-ga septembra 5508 god(ine) pr(ije) Hr(ista)".

Po cemu se vidi da je nulta godina postojala, ali ovu cinjenicu istoricari ne uvazavaju. No, ako se prihvata matematicki aksiom o osi realnih brojeva koja mora da ima i nultu godinu, jasno je uocljiva greska istoricara i hronicara, namerna ili slucajna, no ni danas ne priznaju 0 ( nultu) godinu.

Godinu nultu koriste neki budisticki i hinduisticki lunarni kalendari.

I da li nakon svega ovoga treba prihvatiti da je pitanje "nulte godine" samo akademskog karaktera?!

tekst je prenet sa
http://www.astrologyinserbia.com/s/thebest/srbin_1.htm

majra 

Site Admin

Ne postoji egzaktan odgovor

Prema Vikipediji, gregorijanski i julijanski kalendar ne prepoznaju nultu godinu, ali to nije slučaj sa budističkim i hinduističkim kalendarima, te sa astronomskim računanjem godina.

Dalje istraživanje donosi podatke da je nula ipak broj. Kao takva se koristi u prirodnim naukama (matematika, fizika, hemija). Ona ima i funkciju numerala, kada dopunjava druge brojeve i daje im novu vrednost. Numerologija, takođe, prihvata nulu kao broj koji ima vrednost.

Iako, dakle, prema navedenoj enciklopediji ne postoji nulta godina u hrišćanskoj religiji, postoji, npr. film Roberta Roselinija “Nemačka godine nulte” iz 1947. g., a imate i film našeg Gorana Markovića “Srbija godine nulte”. Sam izraz se čak pojavljuje u nazivima muzičkih bendova i sl. Izvesno je da se radi o periodu koji se smatra prelaznim.

Setimo se samo dolaska novog milenijuma i dileme da li je isti stigao 01. 01. 2000. g. ili 01. 01. 2001. g. i da li je, zapravo, godina kojom se završava dekada, odnosno vek, odnosno milenijum, godina koja se može smatrati nultom, odnosno prelaznom između dva perioda?

Nula je, prema eminentnim školama koje shvataju brojeve, istovremeno i nemerljivo mala i nemerljivo velika. Njome počinju i u njoj se završavaju svi ciklusi tako da se, u tom okviru, nula može posmatrati kao nemerljivo mala, tj. trenutkom početka i kraja. Ali, premda iz nje izviri i u nju uviru svi procesi i pojave, nula se ima smatrati i onim što sadrži sve procese i pojave te je u tom svetlu nemerljivo velika.

Zbog toga, kada vam neko kaže da ste "nula" dobro razmislite da li vas on to želi uvrediti ili pak pohvaliti, pre nego što odreagujete. :)

Milenijumska dilema

ako je konvencija u pitanju to vec nesto objasnjava, ali ja ne vidim prazninu izmedju prve godine pre nove ere i prve godine nove ere jer, kao obican prost covek, tu nikako ne ocekujem da zateknem jos jednu godinu, tj. nultu.

jer radi se o redosledu, a ne o vrednosti, ne o kolicini. ako imam tri jabuke i neko mi oduzme dve zarez sest jabuka, istina je da ja imam nula zarez cetiri jabuke, koja je vrlo nepotpuna jabuka, ali je prva i nije nulta, ako je brojim kao sto brojim godine.

jako lepo je sto je lilia pomenula dvehiljaditu, ali tu vec dileme nema. novi milenijum naravno ne moze da pocne u ponoc 31.12.1999/1.1.2000 jer mu nedostaje jedna godina i nastupio je 31.12.2000/1.1.2001 u ponoc.

neki turbofolk mediji su bili uneli zabunu, malo nas pomeli i stvorili nam dilemu.

galeksic

Site Admin

Upravo tako dileme nema.

Prva godina nove ere bila je godina 1, tj. 1. februara 1. n.e. bilo je proteklo 0 godina i 1 mesec u novoj eri, odnosno 31. decembra 1. p.n.e. sledio je 1. januar 1. n.e.

Shodno tome jedna decenija nije vremenski raspon izmedju 0. i 9, vec se definise vremenskim rasponom izmedju 1. januara 1. godine i 31. decembra 10. godine.

Treci melinijum znaci nije nastupio 1. januara 2000, vec tek 00:00:01 1. januara 2001.

majra 

Site Admin

Ja se, naravno, slazem sa vama da je novi milenijum poceo 01. 01. 2001. g. Ne znam, doduse, da li bi se drugi slozili sa nama.

S obzirom da je galeksic govorio o televizijskoj emisiji, te o tome da mu nije jasno koju tezu emisija zastupa, probala sam da objasnim da je u medijima zgodno ostavljati razna pitanja otvorenim iz raznoraznih razloga.