Iako se piletina priprema na različite načine na našim trpezama je najčešće ima u kombinaciji sa povrćem.
Za pripremu je potrebno:
Luk prodinstajte do zlatne boje na sasvim malo masnoće, pa ga izvadite. Piletinu isecite na manje komade i utrljajte mlevenom paprikom i vegetom, pa propržite na istoj masnoći, tako da porumeni sa svih strana.
Potom vratite luk na piletinu i dodajte rendanu zelen, nalijte sa malo pilećeg bujona i ostavite da se lagano na umerenoj temperaturi oko dvadesestak minuta kuva, pri tome pazite da ne ostane suva, ako je nužno dospite i malo vode. Na kraju dodajte curry začin i ostavite da se još malo prokrčka dok ne dobije lepu zlatnu boju (ili već po želji, zavisi od ukusa) i sklonite plotne.
Za to vreme dok se krčka piletina spremite prilog po želji, kuvani krompir, rižu ili testeninu.
Svu blagost i sočnost pileće meso će sačuvati ako ga omotate u hrskav i začinjen omot od pršute. Za četiri porcije potrebno je pripremiti:
Meso karatko isprati i osušiti krpom. Četiri kašike ulja zagrejati u tiganju i šnicle sa obe strane propržiti dok ne porumene i ne postanu hrskave. Izvadite ih, začinite ruzmarinom i paprikom i posolite. Svaku šniclu umotajte u dva nareska pršute. Oljuštite beli i crveni luk i sitno isekajte. Celer i šargarepu pažljivo operite i sve isecite na žilijen. Sos od paradajza dobro izmešajte sa belim vinom.
Potom zagrejte dve kašike maslinovog ulja i propržite crveni luk da postane staklast, zatim dodajte beli luk i spustite povrće da se malo proprži. Šnicle stavite na povrće, poklopite i na umerenoj temperaturi dinstajte petnaestak minuta. Zatim meso prebacite na unapred zagrejane tanjire. U povrće dodati limunovu koru i peršun lagano izmešalte, vratite meso na povrće i odmah služite.
Ovo jelo preporucujem u situacijama kad vam dodju iznenada gosti. Brzo i lako se sprema a veoma je ukusno.
Potrebno vam je :
Pile isecete na parcice, otopite margarin u posudi, a u drugoj posudi pomesati kackavalj, prezle, zacin c.
Svako parce piletine prvo umociti u rastopljen margarin, zatim dobro uvaljati u smesu sa kackavaljem i staviti u podmazanu keramicku tepsiju.
Staviti u zagrejanu rernu na 200 stepeni i peci 50 minuta.
Kad se piletina ispece izvaditi iz tepsije da se ocedi od masnoce. Ovako spremljena piletina je jako uskusna topla ali i kad se ohladi.
Meso se smatra kao jedna od najvaznijih namirnica, od cijeg kvaliteta zavisi i ceo ukus zgotovljenog jela. Zato sto je toliko snazno, meso treba mesati sa varivom, bilo da ce se spremati zajedno ili ce se povrce posluziti kao dodatak.
Takozvana pecenja se pripremaju uglavnom na dva nacina: ili se prze na dosta masti na stednjaku ili se peku na malo masti, vise u sopstevnom soku u pecnici. I pecena i przena mesa se iznose prelivena sa saftom u kome su se pekla i przila ili se prelivaju razlicitim umacima.
U zavisnosti od broja osoba pripremiti potrebnu kolicinu po porciji svezih pilecih bataka. Dva sata pre rucka premazati ih sa debljim slojem masti i peci bilo u pecnici ili na stednjaku. Meso najpre peci bez vode, povremeno okrecuci tko da obe strane porumene, a zatim naliti sa malo vode i tako peci dok ne bude mekano. Potom ga izvadite napolje da se prohladi.
Za to vreme u serpu staviti 400 grama kajmak i to malo zrelijeg, pa usuti tri kafene soljice mleka i staviti na laganu vatru da bi se kajmak rastopio. U kajmak dodati dva tri cena iseckanog belog luka i polako spustiti batake u kajmak. Pile u kajmaku jos pirajti dok ne bude socno i potpuno mekano.
Kada je piletina pecena, servirajte je u vatrostalnu ciniju koju cete poklopiti i postaviti na sud sa vrelom vodom da se ne bi pecenje osusilo do momenta iznosenja na trpezu.
Za spravljanje pilecih raznjica za cetiri osobe potrebno je da pripremite:
Za sos:
Izvadite koske iz bataka (sacuvajte ih), meso isecite na komade velicine 3-4cm. Ocistite praziluk i isecite na komade duzine oko 4cm. Sipajte mirin i sake u posudu, pustite da prokuva i da ispari alkohol. Dodajte soja sos, secer, i koske, kuvajte na blagoj vatri dok ne uvri do polovine.
Naredjajte komadice piletine i praziluka naizmenicno na stapice od drveta ili bambusa. Zagrejte dovoljno veliki tiganj da mozete poredjati raznjice, proprzite ih sa svih strana na jakoj vatri, odvojite masnocu i dodajte 3/2 sosa, smanjite temperaturu i pecite raznjice jos pet minuta okrecuci ih i dodavajuci jos malo sakea.
Uz raznjice po zelji mozete posluziti kao dodatak i mesani zacin, kuvanu rizu, ili grilovano povrce.
Zbog neznatnog sadrzaja vezivnog tkiva riba se odlikuje lakom svarljivosu ali i manjom sitoscu. U ishrani se moze koristiti pripremljena dejstvom toplote, ali moguca je u upotreba ribe koja je pripremljena samo solju i kiselinom. Zbog visokog sadrzaja vode riba je veoma podlozna kvarenju i zato se u proces pripremanja ribe mora obracati paznja na veliku cistocu pripora i okoline u kojoj se priprema.
Smrznute ribe moraju se narocito brzo pripremati, odmrzavati ih treba brzo, neposredno pre obrade, a manje ribe i fileti se mogu kuvati i peci i u smrznutom stanju. Veliki komadi ribe koji se pripremaju bez tranziranja se odmrzavaju najbolje na temperaturi od 20 stepeni – odstoje oko 3-4 casa. Zatim se prelivaju sokom od limuna, posole i odmah pripremaju. Vreme pripreme smrznute ribe je nesto duze od onoga koje je potrebno za svezu ribu.
Koji metod termicke obrade cete primeniti u mnogome zavisi od vrste ribe, oblika i velicine komada. Gotova je onda kada se lako odvajaju kosti a meso dobije mlecnu boju. Veci komadi ribe ili cela riba, narocito deo oko repa treba nesto duze da se pece ili kuva od manjih fileta, odrezaka ili kolutova.
Obaj nacin obrade ribe primenjuje se narocito prilikom pripreme celih riba ili vecih komada. Za ovaj nacin kuvanja postoji i specijalna posuda sa resetkastim uloskom, na koji se prethodno uljem premazana riba spusti, a potom se on spusti u sud sa vodom koja lagano vri i sud se dobro zatvara. Nakon kuvanja resetkasti ulozak se pazljivo izvadi iz vode i ostavi da se riba ocedi, a potom oprezno prenese na odgovarajuci pladanj i prelije toplim maslacem ili nekim umakom.
Buduci da riba ne sadrzi ekstativne sastojke u vodu u sudu dodajte nesto jace zacine. Za litar vode uzima se kasika soli, 1-2 glavice crnog luka, lovorov list, jedan limun, 4-6 zrna bibera, zelen za supu i malo vina. Voda saovim dodacima treba pre stavljanja ribe da se zagreva na umerenoj vatri 10-15 minuta.
„Plavo“ kuvanje ribe primenjuje se uglavnom kod pastrmke, sarana, grgeca i stuke. Za ovu vrstu kuvanja ribama se ne odstranjuje krljust vec se samo ocisti utroba i opere. Pri pranju se drzi za glavu da se u krljustima zadrzi sluz, jer ona sadrzi boju koja prilikom kuvanja prelazi u plavo. Pripremljena riba se stavlja na vlazan posluzavnik ili veci tanjir premaze limunovim sokom i stavi na resetkasti ulozak prethodno oblozen pregament papirom prevucenim sa malo ulja. U sud za kuvanje pristavi se voda i zagreje do kljucanja, a zatim se pazljivo spusta resetka sa ribom i sud dobro poklopi, Nakon omeksanja riba se prelije zagrejanim maslacem.
Manje ribe i fileti se najcesce peku u tiganju. Pre pecenja ulje treba da je dobro zagrejano kako bi riba poprimila karakteristicnu svetlosmedju boju. Prethodno pripremljenea i premazana limunovim sokom riba se pre spustanja u tiganj papirnim ubrusima lagano posusi, posoli i spusta u zagrejano ulje.
Veci komadi se mogu peci i u pecnici, i tada je najbolje ribu poloziti na resetku iznad pleha za pecenje, prethodno se premaze zagrejanim uljem i pece oko 30 minuta u zagrejanoj pecnici. Kratko vreme desetak minuta pre zavrsetka pecenja riba se moze premazati sa malo pavlake i posuti rendisanim sirom. Sok iz pleha se moze malo razrediti i upotrebiti za pripremu umaka.
Przenje ribe je pogodan vid zgotovljanja fileta, odrezaka i sasvim malih komada. Ovako se mogu pripremati sve vrste ribe, prethodno se odresci uvaljaju u brasno ili se mogu panirati. Prziti se mogu i kroketi, kuglice od mlevenog mesa ribe uz naravno dodatak jaja, brasna ili prezli i zacina.
Priprema ribe na rostilju je veoma podesan nacin pripreme za male ribe i filete. Ribu treba pripremiti kao i obicno tj. namazati je sokom od limuna, posoliti i neposredno pre rostiljanja osusiti i premazati uljem. Stavljati je na rostilj premazan takodje uljem i uz jendo okretanje rostiljati oko deset minuta. Ovako pripremljenu ribu treba po mogucnosti odmah i posluziti uz prilog i umak po zelji.
Meso se smtra jednom od najvažnijih namirnica, od njegovog kvaliteta zavisi ukus zgotovljenog jela. Zato što je toliko snažno meso treba služiti sa nekim prilogom od povrća.
Uzeti manju zdelicu ili tanjir i u njemu izmešati začine, alevu papriku i dve kašike brašna, tanko na filete isečeno belo meso uvaljati sa obe strane u ovu mešavinu i na dobro zagrejanom maslacu ili ulju kratko uz brzo okretanje tsrane ispržiti dok ne dobije zlatno žutu boju.
Luk iseći na sitne kockice i ispržiti na zagrejanom maslacu dok ne dobije staklast izgled. Potom spustiti na listiće isečene sampinone i poklopiti, povremeno promešati i kada ukuva gotovo sva tečnost koju otpuste šaminjoni dodajte jedan decilitar belog vina, smanjte temperaturu i pustite da se krčka još desetak minuta.
Dodajte začine i dve supene kašike pavlake. Dobro izmešajte dok se pavlaka ne rastopi i sklonite sa plotne. Piletinu služite sa prilogom po želji.
Za brzo obrok koji zasiti a ne optereti stomak tako da ukoliko ste u poslu mozete nastaviti dalje da radite bez potrebe da se preselite u fotelju za vecernju dremku mesne krofnice uz varivo i pohovani patlidzan ce biti dobar izbor. Za pripremu obroka je potrebno oko 40 minuta, ako u to uracunamo i pranje posudja koje ste zaprljali u predpripremi.
Za pripremu potrebno je:
Sve namirnice spojite i dobijenu smesu ostavite da odstoji 20 minuta u frizideru. Za to vreme spremite neko lagano varivo ili pire krompir kao prilog i pripremite patlidzan za pecenje.
Patlidzan operite isecite na tanke ploske posolite i ostavite da stoje oko pola sata u posudi da bi se ocedio sok . Nakon pola casa, papirnim ubrusima posusite svaku plosku sa obe strane, uvaljajte samo u brasno i na ugrejanom ulju isprzite kratko. Tople ploske od patlidzana redjajte na tacnu i pospite sitno seckanim belim lukom.
Sada izvadite smesu za krofnice iz frizidera, i u zagrejano ulje spustajte kasikom okruglice. Ulje treba da je dobro zagrejano a krofnice pecete kratko sa jedne i druge strane dok ne dobiju rumenu boju.
Priprema nadevenih svinjskih kotleta ne zahteva veliku umesnost u kuhinji, malo dobre volje i sat ipo vremena i uz neki prilog rucak za tri cetiri osobe gotov za sat i petnaest minuta.
Za pripremu je potrebno:
Prvo stavite jedno pola sata u mlaku vodu suve pecurke da malo omeksaju, zatim ih operate, dobro ocedite i krupnije iseckajte. Otopite polovinu maslaca u jednoj posudi, dodajte usitnjen beli luk i kada porumeni izvadite ga, a u isti tiganj dodajte pecurke, dobro ih proprzite uz stalno mesanje, prelite sa malom casicom konjaka, posolite, malo popaprite i pustite na tihoj vatri da se krckaju. Pre nego sto skinete sa plotne dodajte sitno naseckanog lista persuna i sjedinite sa proprzenim belim lukom.
Umesto ovih suvih mozete koristiti i sveze pecurke, recimo vrganje isecene na tanke listice ili sampinjone, sta vise volite.
Dobro ocistite meso od zilica i masnoce, pa dugim tankim nozem zarezite kotlete, posolite ih malo unutra, zatim u svaki stavite komad sira, pa sunkarice i na kraju malo pripremljenih pecuraka. Zatvorite gornjim slojem mesa, pazeci da se rubovi mesa poklapaju, potom svaki kotlet stavite na komad aluminijumske folije koju ste prethodno podmazali sa malo maslaca.
Sada jos jednom blago posolite, stavite preko kotleta listic zalfije ili ako vise volite neko drugo zacinsko bilje. Podignite krajeve folije i zalijte kotlete sa malo ulja, opet po zelji suncokretovo ili maslinovo.
Umotajte kotlete podizuci foliju prema sredini, dobro ih zatvorite i pazite da kost ne probije foliju.
Ovako uvijene kotlete stavite na pleh za pecenje, pa u zagrejanu rerun na 190 stepeni, da se peku oko pola sata.
Izvadite meso iz pecnice, stavite ga na tanjir za posluzivanje, iznesite na sto i dalje zatvoreno u foliji, kako bi sto duze zadrzalo aromu. Uz ovako ukusne kotlete mozete posluziti kao prilog po zelji, zapeceni krompiri ih dopunjuju odlicno.
Hrana je najukusnija kada se peče u sopstvenom soku. Dobrobiti noviteta u kuhinji – termo vrećica za pečenje su višestruki: hrana čuva ukus, pećnice ostaju čiste i ujedno štedimo energiju. Poznato je da se savršeno pečeni komadi mesa dobijaju samo ako ga pečemo polako na odgovarajućoj temperaturi i u zavisnosti od količine koju pečemo odredjeno vreme. Meso sa kostima na primer težine 450 grama valja peći na 200°C, a isti komad mesa bez kosti jedan sat. (meso bez kosti se inače peče 30 minuta duže). Ukoliko pak nadevate meso i uvijate, meso težine 450 grama treba peći od 50 do 60 minuta na 190°C. Da li je meso pečeno, proverite šrapićem ili metalnom viljuškom.
Sok mora biti proziran i bistar. Ovaj sok uvek možete upotrebiti za pripremu umaka. Dovoljno je da ga ocedite u posebnu posudu, stavite na blago zagrejanu plotnu dodate kašiku brašna, sve vreme mešate i zalijete sa 3 decilitra suvog belog vina i malo za pikantniji ukus dodate ruzmarina ili muskatnog oraščića. Posolite, pobiberite i uz mešanje sačekajte da proključa. Kada umak postane gust, prelite ga u posudu i poslužite uz pečeno meso.
Priprema zdrave hrane uz upotrebu termo vrećica za pečenje takodje podrazumeva poštovanje tabele sa vremenom pečenja:
.
Odaberite po želji namirnice, meso i povrće začinite po sopstvenom ukusu i ostavite da se malo umarinira u začinu dok se pećnica ne ugreje na potrebnu temperaturu shodno onome što pripremate.
Začinjene namirnice posložite u vrećicu za pečenje, i zatvorite plastificiranom vezicom koju dobijete u pakovanju. Vrećicu pri vrhu bocnite par puta tankom iglom, a zatim položite na pleh za pečenje.
Ukoliko želite da namirnice imaju neki za vas poželjan specifičan šmek i ukus možete pre zatvaranja u vrećicu sipati malo vina, ili bujona naročito ako pripremate ćuretinu da bi bila sočnija.
Desetak minuta pre no što izvadite iz pećnice, pažljivo rasecite vrećicu ukoliko želite da pečenje bude hrskavo i dobije posebno rumenu boju, potom vratite da se dopeče.
Kada je pečenje završeno, rukavicama koje koristite u kuhinji kao zaštitu od toplote prenesite i položite na posudu, makazama razrežite do krajeva vrećicu i servirajte hranu.
Подготовката на храна во подница, под вршник е вредност од минатото, од нашите баби и дедовци, која не изгубила од својата убавина. Таа секогаш буди пријатни емоции и самиот чин на подготовка, од самиот почеток до крајот причинува големо задоволство.
Што е подница?
Подница е плиток земјен сад(глинен), кој според кажувањата на постарите го изработува група од жени. Проследен е со посебен ритуал, пропратен со песни излеани од женските грла. Временски, околу една недела овие жени глинената земја ја месат со вода, секојдневно ја премесуваат, се додека таа не биде подготвена да се оформи во сад налик на тепсија.
Поради напорната работа, потребното време за изработка и трудот кој се вложува, никогаш не се изработува само еден сад, туку од 10 до 15 парчиња. Откако ќе се даде форма на садовите, тие се ставаат на сонце добро да се исушат.
Има едно старо верување дека подница не се купува, таа треба да се добие на поклон.
Кој е начинот на подготовка на леб во подница?
Замесуваме тесто за леб и го оставаме настрана да стасува. Во меѓувреме гориме дрва за да добиеме доволно жар на кој ќе се пече лебот. На жарот ги ставаме подницата и вршникот да се загреат и кога се веќе подготвени, го ставаме тестото во загреаната подница. Садот го поклопуваме со вршникот и заедно ги поставаме на подготвениот жар, Одозгора, над вршникот посипуваме топол пепел, за да се добие топлина и во горниот дел.
Времето потребно за печење не е точно определено и зависи од топлината која сме ја постигнале во моментот кога подницата е поставена на жарот, како и од тоа што сме подготвиле да печеме: леб, баница или месо со компир. Затоа го пратиме процесот на печење со внимателно подигнување на вршникот. На тој начин ќе бидеме сигурни дека храната која ја печеме е готова за јадење.
Ова стара традиција на подготвување на леб изискува повеќе време, но вкусот на лебот и баницата е незаменлив.
Покрај леб ,баница или пита, во подница може да се пече и јагнешко или било кој друг вид на месо.
За овој деликатес, кој наликува на готовиот хам од продавница потребно ни е парче месо кртина (количина и вид на месо по желба), масло за пржење, сол, вегета и други зачини.
Месото го сецкаме на парчиња и во тава со масло за јадење го пропржуваме од сите страни. Осолуваме и ги додаваме другите зачини. Може да додадеме и парчиња морков.
Месото го префрлуваме во подлабок сад, сипуваме од маслото во кое се пржеше , му додаваме вода и го динстаме од ½ час до 40 минути во експрес лонец (или малку подолго доколку е во обичен сад) се во зависност од месото кое го подготвуваме.
Вака издинстаното месо го наложуваме во тегла, сипуваме од течноста во која го динставме да го преплива месото и теглата добро ја затвараме.
Теглата или теглите, во зависност од количината која ја подготвуваме ја ставаме во рерна и вклучуваме на 100 степени. Оставаме да се конзервира околу 40 минути од моментот кога ќе добиеме сигнал дека рерната е загреана на температурата која ја вклучивме.
Откако ќе помине времето за конзервирање, ја исклучуваме рерната, но месото останува во неа се додека не се олади. Потоа го одложуваме во фрижидер.
Месото приговено на овој начин може да се користи десетина дена. Потребно е да се одстрани мрснотијата од врвот, само малкуда се подгрее и веднаш може да се јаде.
Може да го додадеме и во малку подпржени сецкани пиперки и печурки. Во разни чорби (со грашок, боранија и др.) но во тој случај ќе го додадеме при крајот на нивното подготвување, да не дојде до иситнување на парчињата.
Овој начин на подготвување на месото е многу практичен кога излегуваме во природа на неколку дена или имаме ученици во друг град од местото на живеење.
Месо во тегла може да конзервираме и за подолг временски период.
Во тој случај сировото месо, кртина исецкана на парчиња, го посолуваме и го ложиме во тегла. Се разбира дека теглите претходно се добро измиени и стерилизирани.
Месото добро го натиснуваме, да нема празнини помеѓу парчињата, да пушти од сопствениот сок, течноста да избие на површина и го преплива месото.
Теглите добро ги затвараме и ги редиме во подлабок сад. Во садот сипуваме вода исто како кога подготвуваме компот и садот со теглите во вода го ставаме на оган, водата да зоврие.
Откако водата ќе зоврие,месото во тегли го оставаме да врие од 3 и ½ до 4 и ½ часа, во зависност од видот и староста на месото. Теглите ги оставаме да се оладат во водата и потоа ги вадиме и одложуваме на ладно место, но немора во ладилник.
Вака конзервираното месо, доколку правилно се подготви и чува може да се користи неколку месеци.