Kulinarski recepti, gastronomija, male tajne kuvara i recepti za slane torte, supe, jela. Uz malo maste i malu pomoc - bogat jelovnik na Vasoj trpezi.
Ovo je strogo poverljiva tema u kojoj predlazem da jedni drugima poverimo neke naše kulinarske tajne i recepte. Ovde postavljamo recepte za jela, a Slatkiši, torte i kolači idu u drugu temu, da ne bi smo pravili zbrku.
Počinjemo sa jednom salatom.
Sastojci
Priprema
U tiganj sipati pola od kolicine jogurta, majonez i staviti da se zagreva dok ne prokuva. Preostali jogurt pomesati sa zelatinom. Kada jogurt u tiganju prokuva, skloniti ga i dodati mu preostali jogurt.
U tu smesu dodati sitno iseckanu sunku, jaja, krastavce i sargarepu.
To sve prebaciti u kalup po zelji koji se pre toga namaze uljem. Kada se prohladi, staviti u zamrzivac dok se ne stegne.
Seoski turizam je uzeo maha kao dodatni prihod u svim domaćinstvima koja za to imaju uvjete. U okviru toga i gastronomija davnih vremena izašla je na površinu - da se mladje generacije pouče onim vremenima, koja su sticajem okolnosti pomalo zaboravljena.
Ako bude interesa dati ću nekoliko recepata iz Dalmacije, ali i iz ostalih krajeva, jer i jelom ljudi se zbližavaju.
(Hrvatsko Zagorje)
Na ulju izdinstati 10 glavica crvenog luka i kad postane staklast, doda se svinjetina izrezana na kockice. Sve zaliti toplom vodom i dodati žlicu ajvara, 4 žlice koncetrata od paradajza,sol i papar
Kad je gulaš dopola kuhan, doda se i krompir narezan na kockice. Kuhati ga malo duže (bolji je) na laganoj vatri, a pred kraj dodati 1 žlicu octa (sirćeta) i crvene paprike po želji.
U anticko doba ovaj list je bio smbol literarne slave i ratnickog trijumfa. Najaromaticniji listovi potici iz Italije.Listovi treba da su osuseni, kozasti, zeleni na povrsini sjajani Upotrebljava se kao aromaticni zacin za sve vrste pecenja, posebno za divljac. Daje prijatan ukus svim vrstama sosova, posebno paradajz – sosu.Upotrebljava se za zakuske, kao dodatak ribama i nadevima od ribe. Sliuzi se kao zacin supama i mnogim corbama od pileceg mesa, ali uvek moramo paziti da ga ne stavimo previse.
Dodaje se kao zacin morskim plodovima ( rakovima skampima, jastogu i ribama )stavlja se u rolate od mesa i cufte, a odlicno ide uz sve vrste salata i belih sosova. Koristi se suva ili sveza.
Zacin za pecena mesa, raznjice i ribu na zaru. Ublazava miris ovcetine i daje prijatnu aromu pirincu, jelima od jaja. Dodaje se supama od piletine, graska, spanaca, krompira i ribljim corbama. Ovaj zacin se koristi i za punceve od voca. Ruzmarin treba umereno koristiti, zato sto je jak, i ako se suvise upotrebi neutralise druge mirise.
Na grckom jeziku se zove bazilikon, sto znaci kraljevska biljka. Svez se koristi kao zacin za salate, pogotovo paradajz, ili mirisljavi dodatak za rague, sosove od vina i corbe od recne ribe. Pecurkama poboljsava ukus i cini ih svarljivijim. Ima lepu zelenu boju i prijatnog je mirisa zbog cega se cesto dodaje u umake i salate.
Biljka koja se upotrebljava kao zacin u gotovo svim jelima od mesa, narocito uz ovcetinu, svinjetinu i divljac. Dodaje se i prilikom spravljanja jela od sira, zatim za marinate, ribe, pilece i riblje supe. Veoma je dobro dodati malo istucane proprzene zalfije u jela od povrca (tikvice, plavi patlidzan, grasak, krompir i crni luk).
Ona je aromaticna biljka koja ima veliku primenu. Upotrebljava se za ribe i riblje corbe, przeno meso, za rostilj. Dodaje se kao zacin soku od paradajza i ostalim sokovima od povrca, salatama od piletine i rakova, kao nadev za mes. Preliva se, nakon sto se prethodno poprzi na povrce ( boraniju, sargarepa, pecurke, plavi patlidzan). Vrlo cesto se dodaje bujonima od krompira, skoljki i povrca.
Grm ili drvo uspeva u suptropskoj klimi Crni biber je potpuno zreo suv plod; beli se razlikuje po nacinu dobijanja – sa njega je oguljena spoljna opna a jezgro osuseno. Treba ga mleti neposredno pre upotrebe, jer ranije samleveni biber gubi miris i ukus. Dodaje se supama, corbama, jelima od povrca, pecenom i przenom mesu.
Koren istoimene biljke koja potice iz Indije. Miris i ukus mu je ostar i fin, a nalazimo ga u obliku komadica korena, oguljenih ili neoguljenih. Prah se dodaje u egzoticna jela, a kandiran i zaseceren kao poslastica.
Plod biljke iz porodice stitarki, potice iz Sredozemlja. Ima zuckastu boju i blag ukus. Upotrebljava se za mariniranu ribu, umake, i egzoticna jela
Cvetni pupoljak karanfilovog drveta, ubran neposrdno pre cvata i osusen ima siroku upotrebu. Ima jak ukus koji pecka kada se stavu u usta. Odlican je zacin kokosijim supama, zatim bujonima od jagnjetine i teletine. Takodje se dodaje svim varivima od povrca, a upotebljava se i za topla pica od vina, jabukovog soka, vruceg caja i cokolade
Seme istoimene biljke, najbolji dolazi iz Holandije. U zrnu upotrebljaa se za zakuske, namaze od sira , sosove koji se sluze uz povrce, i za male pecene sendvice. Dodaje se u jegnjeci, govedji i juneci paprikas a koristi se i pri spravljanju peciva i biskvita.
Krupno jezgro semena drveta iz porodice lovora, prodaje se u prirodnom obliku ili u prahu. Koristi se u kuhinjama mnogih naroda.. Moze da se nastruze i pospe preko barenih jaja, a moze da se jede i uz razne sireve. Cesto se upotrebljava uz pire-krompir i besamel sos, zatim njime mogu da se posipaju njoke i razne vrste spageta. Moze se koristiti za mlecna pica – cokolade i punc od jagoda.
Evo moj slučaj, naprimer.
Izvadio sam picu iz rerne i prilično sam se razočarao. Bila je na pojedinim mestima besmisleno tvrda. Vidjao sam na kućama crepove koji su mekši...
Požalio sam se na čatu kod nas u vezi ovog problema. Drugarica Sanja me je posavetovala kako da rešimo neprijatnu situaciju.
Posavetovala me da picu stavim u najlonsku kesu. Ja sam preko pice stavio veću krpu jednu, preko nje kesu, a preko toga još krpa, kuhinjskih naravno. Oni ubrusi za intimne delove ne dolaze u obzir.
Posle nekoliko minuta pica je odmekla do neprepoznatljivosti.
Evo da dodam još par stvari nakon što sam probao delo ruku svojih.
Elem, možda ipak nije loše staviti prvo kesu, pa onda krpu. Ili ako ide krpa prvo, možda da bude vlažna ili nešto... ne znam... Jer krpa koju sam stavio je sad načisto uneredjena, pokupila je svu masnoću iz pice koja je, i to da pomenemo - sad prilično nekako suvonjava. Mislim da je sve ono sočno otrčalo iz pice gore u krpu.
E, a druga misterija na koju treba obratiti pozornost je - debljina fila koji formirate. Fil koji redjate na picu nikako ne bi trebalo da bude deblji više nego što ste u stanju da zinete. Mislim da je sasvim u redu pre nego što počnete da redjate stvari odozgo na picu, pred ogledalom sa nekim zgodnim lenjirom izmeriti raspon svojih čeljusti.
Nemojte biti jugonostalgičar, ako na kečapu piše "Made in SFRJ" - obavezno ga bacite! Eto samo to da kažem, a sad žurim...
Poprskati obilato ljubaznoscu i s puno vere, te dobro promesati.
Rasporediti ravnomerno po svom zivotu i posluziti svakom koga sretnete.
Prijatno!
Svi koji su krstarili Italijom znaju da najbolje picerije otvaraju vrata tek po podne. Zašto? Zato što tokom prepodneva ceo personal pažljivo i u malim količinama pravi dobro testo! Testo, naravno, može da se "zdrlja" za tili čas, a rezultati su katastrofa. Ovo je recept koji je neko "ukrao" u piceriji svog prijatelja u Padovi (staroj više od 200 godina), koji traži malo više pažnje i vremena, ali su zato rezultati glavobolni.
Andiamo!
Kolicina za sest osoba:
- 800 gr. brašna OBAVEZNO prosejati, odvojiti hrpicu od oko 100 gr., napraviti rupu u sredini i sipati 40 gr. kvasca rastopljenog u malo tople vode. Izmešati dobro u kuglu koja se sa vrha raseče kao krst, stavi u sud, pokrije krpom i ostavi pola do sat na toplo mesto. Naraslo testo vraća se u veću hrpu brašna sa rupom u sredini, pokriva brašnom i mesi uz lagano dodavanje tople vode (da se ne stvore grudvice)i dobar prstohvat soli. Mesi se dok testo ne postane glatko i lepo rastegljivo i prestane da se lepi za ruke. Iseče se na šest (ili koliko već) komada, formira u loptice, pokrije krpom i ostavi da raste dok ne udvostruči veličinu. Dalje se svaka loptica formira snažnim stiskanjem dlanovima (nikakve oklagije i sl.)do odgovarajuće veličine.
Italijani razlikuju dve vrste testa (podloga). Napolitansku debljine 3-4 mm sa lako podignutim obodom koji tokom pečenja slobodno naraste i čuva sadržaj, i rimsku koja je debela najviše 3 mm i bez podignutih ivica. Koristi se za pice koje nemaju puno tečnog sadržaja. Ovo bi bio PRAVI recept za testo za one koji nisu lenji i mnogo gladni. Još jedan koristan savet. Nikada nemojte da zaboravite da središnji deo pice pre postavljanja bilo kakvih sadržaja namažete maslinovim (ili drugim) uljem!
Napulj je kolevka pizze. A priča o njenom nastanku je veoma zanimljiva.
Jednom je kraljica Margareta bila jako gladna, pa je od kuvara zatražila da joj nešto odmah spremi. Kako je bilo malo vremena, kuvar je napravio testo za hleb i odozgo stavio paradajiz, začine, bosiljak, maslinovo ulje i mozzarelu. Tako je ova pizza i dobila ime po kraljici Margareti. Ovo je bila osnovna pizza, a posle nje, dodavanjem raznih sastojaka, nastale su druge. A kad jednom probate pravu napuljsku pizzu ni jedna druga vas neće zadovoljiti.
Čuveni sir Mozzarela potekao je iz Napulja. Ovaj proizvod je zaštićen i nosi oznaku ORN – Originale Napoli. Zato, ako vam se jede dobra pizza, svratite u «Michele» jednu od najpoznatijih picerija u gradu, gde se može probati prava pizza napoletana. Jedna od najstarijih i najposećenijih je picerija «Lombardi», a gde cete svartiti odlucite sami :P
Novembar u Rimu...
Sastojci
Vrijeme spremanja: 50 do 60 minuta (oni malo okretniji i sposobniji mogu zavrsiti i ranije).
Samo napomena: precizne kolicine bilo koje namirnice nisam ostavljala, ja kuham onom „odokativnom“ metodom (citaj „otprilike“). Svaki recept prekrstim malo po svome. A ne mogu sad da nadjem tacan recept, u obliku kako sam ga ja dobila. Pa cete se morati zadovoljiti ovim sto znam.
Kolicina naravno ovisi o broju osoba za koje spremate. Ja obicno koristim tikvicu neke srednje velicine, kao i sve ostalo. Ako je vise ljudi, stavicete naravno, dvije tikvice, ili jednu veliku, vise mesa, vise mrkve.
Ma sta ja vama pametujem, radite kako hocete.
Spremanje
1 – filete lososa prije spremanja odlediti. Dobro ih operite, i stavite u serpu sa pola litra vode i kasikicom soli. Neka kuha 10-15 minuta. Nakon sto su kuhani, ocjedite vodu. Izvadite filete i odstranite im kozzicu, te isjecite na manje komadice, velicine jednog zalogaja.
2 – mrkvu dobro oprati i ocistiti. Sjeci na stapice duzine oko 4 cm. Staviti da se kuha u manju serpicu, sa jednom soljom vode i malo soli.Kad mrkva bude skuhana, ocjediti vodu, a stapice isjeci na skroz sitne dijelove, koji imaju otprilike oblik trougla.
3 – Tikvicu oprati, jako dobro, jer je necete guliti. Odsjeci samo vrhove. Sjeci na stapice velicine 3 do 4 cm, a onda te stapice isjeci na vrlo sitne komadice, (slicno kao sto ste mrkvu isjekli).
Jednu glavicu crvenog luka oguliti i isjeci na sitno.
U tavu (tiganj) zagrijati malo ulja, dodati luk, a zatim dodati i tikvice, malo prodinstati, zatim posoliti. A onda staviti jednu manju soljicu vode, pola kocke za juhu, i malo vegete. Pustiti da to prokuha, toliko da ta voda uvre.
4 – Brokoli takodjer operite, odvojite cvjetice. Skuhajte ih u slanoj vodi. Ocijedite.
5 – Tagliatele ubacujete u kipucu slanu vodu. Nakon sto su skuhane, ocijediti vodu. Pa im dodati dvije solje hladne vode i odmah procijediti. U dobro ocjedjene tagliatele dodajte oko 100 gr maslaca. Poklopite serpu, i prodrmajte da se maslac rastopi. Tako ostavite tagliatele, dok se sastavi umak.
6 – Nakon sto ste sve pripremili, prelazite na pravljenje umaka. U malo dublju tavu stavite oko 150 gr maslaca, sacekajte da se otopi. Dodajte komadice skuhanih fileta, prevrnite nekoliko puta na tom maslacu. Poslije toga, postepeno dodajte brokoli cvjetove, isjeckanu mrkvu i tikvice. Jos jednom sve izmjesajte. I na kraju zalite vrhnjem za kuhanje (250 ml).
Sacekajte da se sve sjedini. Nakon 5 minuta skinite tavu sa sporeta. Imate gotov umak. Mozete dodati i malo bibera po zelji.
Servirajte tagliatele na tanjir, pospite umakom. Pozovite na rucak one koje volite – i uzivajte!
Prijatno! ;)
Sastojci:
Redjati sastojke na sledeći način:
I kora - prazna
II kora - 100 gr kepčara
III kora - 125 gr kačkavalja
IV kora - praška šunka
V kora - dinstane pečurke
VII kora - 100 gr kečapa i 125 gr kačkavalja
Uvidi rolat, staviti u podmazani pleh i preliti ostatkom jaja i pavlake i posuti origanom. Peći oko 30 minuta, dok ne dobije zlatnožutu boju.
Prijatno!
Sastojci
Vrijeme spremanja - 60 minuta
Spremanje
1 - Oguliti krompir, isjeći na kockice. Kuhati u slanoj vodi.
2 - Očistiti brokoli, podijeliti na cvjetove. Kuhati u slanoj vodi.
3 - Dvije veće mrkve dobro oprati, sjeći na kolutiće. Kuhati u vodi u koju ste dodali so, malo vegete, pola kocke za juhu i jednu malu kašikicu ulja.
4 - Filete lososa dobro izbrisati papirnim ubrusima, tako da nema nimalo vode na njima, osoliti ih i pustiti da odstoje tako desetak minuta. U tavi ugrijati ulje za prženje. Filete stavljati na ulje. Sačekati da se jedna strana fileta dobro ispeče, pa tek onda prevrnuti na drugu. Pržiti ribu otrilike desetak minuta, dok ne dobije zlatnu boju. Gotove filete izvaditi na papirni ubrus, da se višak ulja odstrani.
5 - U malo dublju tavu staviti 50 g maslaca i jednu kašikicu suhog peršuna. Nakon što je povrće iskuhano, ocijediti, i na rastopljeni maslac stavljati krompir, brokoli i mrkvu. Prevrnuti povrće na maslacu. Malo pobiberiti. Poklopiti do serviranja, da ostane toplo.
Losos fileti s povrćem
6 - U drugu tavu staviti takodjer oko 50 g maslaca, pustiti da se istopi. Lagano dodavati pomalo brasna uz konstantno miješanje drvenom kašikom, ne smije biti nimalo grudvica od brašna. Nakon toga postepeno dodavati mlijeko, uz stalno miješanje, sve dok se ne dobije masa koja nije puno ni rijetka ni gusta. Treba biti takva da je pogodna za preliv fileta.
Na samom kraju, ovako pripremljeni bešamel preliv malo posoliti i dodati sok jednog limuna. Izmiješati, i skloniti sa šporeta. (Zavisi od vašeg ukusa, ovdje možete upotrijebiti sok limuna ili pak sok jedne narandže. Ja sam probala na oba načina, i u svakom slučaju je ukusno.)
Servirati tako što ćete filete preliti bešamel prelivom, a pored fileta staviti kuhano povrće. Ovako pripremljene filete lososa takodjer možete služiti uz špinat (sa bijelim lukom) i kuhanom rižom, jer su i tako odlična kombinacija.
Uzivajte ;)
Sastojci:
Priprema:
1.Skuhane krompire protisnite na ravnu površinu. Na vrh uspite malo brašna i so. Načinite udubinu i u nju razbite jaje.
2.Grabite krompire s kraja i stavljajte na sredinu. Pritom malo-pomalo primješajte preostalo brašno.
3.Čvrsto mijesite da dobijete glatko, gipko tijesto. Radnu površinu redovno posipajte brašnom, da se ne lijepi na podlogu.
4.Tijesto narežite na četiri komada i svaki oblikujte u dugačku kobasicu (debljine kažiprsta), pritom i ruke posipajte brašnom.
5.Širokim nožem režite kobasice na komadiće duge dva do tri cm. Pazite da se ne lijepe za podlogu. Odmah ih razvaljajte da se međusobno ne slijepe.
6.Pritisnite njoke viljuškom ili na rende da se malo spljošte (pazeći da ne ostanu „debeljuškaste“).
7.Kuhajte ih dvije minute u posoljenoj vodi. Nemojte ih ocijediti, nego pomalo vadite rupičastom kašikom, te začinite puterom.
Nekoliko savjeta:
Sastojci:
Priprema:
Vrelom vodom prelijte očišćeni špinat, pa ga odmah zatim prelijte hladnom, kako bi sačuvao lijepu boju.
Ohlađeni i ocijeđeni špinat smješajte u kašu sa začinskim biljem, dvije kašike vode od kuhane tjestenine, ocijeđenom tunjevinom, uljem, usitnjenim bijelim lukom i maslinama.
Umak prokuhajte, posolite, pobiberite i pomješajte sa skuhanim i ocjeđenim njokima.
Po želji, pospite parmezanom.
Sastojci:
Priprema:
Vatrostalnu posudu namažite puterom i u nju stavite skuhane i ocjeđene njoke.
U manjoj posudi dobro izmješajte jaja, kiselo mlijeko, parmezan,mlijeko, začine i so.
Ovu smjesu prelijte preko njoka i odozgo pospite ribanim sirom (gaudom).
Stavite u pećnicu zagrijanu na 200 stepeni i pecite oko 20 minuta.
Poslužite toplo.
P r i j a t n o!
Sastojci
Vrijeme spremanja - oko 45 minuta.
Spremanje
1 - Pileće filete isjecite na kockice. U šerpu sipajte malo ulja, na zagrijano ulje isjeći glavicu luka. Nakon što luk poprimi blago zlatnu boju, dodati kockice piletine. Miješati stalno nekih 5 minuta dok meso ne dobije bijelu boju.
Zatim dodati jednu šoljicu vode i pola kocke za juhu. Pustiti da ta voda ukuha. A onda zaliti vodom, ali količina vode treba biti proporcionalna količini riže, (omjer 3:1). Znači sipajte tri šolje vode.
Nakon što ste sipali vodu, dodajte vegetu, so i biber. Pustite da prokuha. Pa dodajte šolju dobro oprane riže. (Ja obično koristim šolju od 250 ml, ova mjera je dovoljna za četiri osobe, ukoliko želite manju količinu, koristite manju šolju.)
Pustite da sva voda ukuha, uz povremeno miješanje. Prije nego je riža potpuno skuhana, možete staviti malo sušenog peršuna (po želji).
2 - Povrće dobro operite. Tikvicu podijeliti na 3 do 4 dijela. Isjeći na štapiće dužine 2 do 3 cm, vrlo tanko. Paprike isto tako sjeći na štapiće dužine 2 do 3 cm. Poželjno je da stavite makar jednu veliku crvenu papriku, jer je ukus ovog priloga puno bolji.
U malo dublju šerpu uspite malo ulja. Prvo stavite isječene tikvice. Poklopite, tikvice treba da puste svoj sok. Miješajte povremeno. Same tikvice tako prevrćite na ulju oko 5 minuta. A nakon toga dodajte im isječene paprike. Poklopite. Povrće treba da omekša na vlastitim sokovima. Često promiješajte da se povrće ne zalijepi za dno šerpe.
Dodati pola kocke za juhu, vegetu, so, malo bibera, dva čehna bijelog luka (u komadu, ne treba sjeći bijeli luk). Opet poklopiti, i miješati s vremena na vrijeme. Ovdje možete dodati i jednu šoljicu vode. Sve zajedno skinuti sa šporeta za otprilike 15-20 minuta.
Prilog poslužiti sa kuhanom rižom i piletinom.
Ovdje ću samo nepomenuti da je jelo prilično lagano, bez puno masnoća, tako da je vrlo praktično za sve one koji su na nekim dijetama, bilo nužno, bilo zato što žele. A umjesto suncokretovog ulja, možete koristiti i maslinovo ulje.
Prijatno!
Od neophodnih sastojaka trebaju vam samo dva parčeta hleba. Ostatak smislite sami od bilo čega što vam se zatekne u frižideru.
Majmunski sendvič ne čini ono šta se u njega stavi, već je majmunski zbog onog ko ga pravi. Da bi ste pravili odličan majmunski sendvič morate verovati ljudima, a naročito ženama. I pomirite se sa tim da ljudska obest nema kraja.
Naprimer - naletimo na majonez, neku bajatu salamu, malo crnog luka, krastavčiće, komadić jabuke, malo ajvara... Savršeno. Sve to lepo izgnječite u jednoj ćasi ili izmiksujte mikserom i popunite time prostor izmedju dva parčeta hleba.
Ako se ujutru probudite i pomislite "Ček malo... pa, ja sam - budala?!", to je znak da niste još spremni. Vežbajte dalje. Najbolji majmunski sendviči se prave kad ostanete sami, ne zvoni telefon, niko ne kuca na vrata i ništa od života ne očekujete, već samo - čekate da prodje.
Slika Gizmodo.com