Се реди жолта боранија во тегли. Сипуваме оцет, колку половина тегла, а остатокот го дополнуваме со вода. Додаваме една супена лажица сол и една супена лажица шекер, а по желба може да додадеме и бибер во зрна. Теглите ги затвараме и ги редиме во сад со вода (водата да допира до капакот на теглата). Садот го ставаме на оган. Откако ќе зоврие водата, теглите вријат 10 до 15 минути. Потоа садот го тргаме на страна и ги оставаме теглите да одстојат во водата се до нејзино ладење.
Како додаток на боранијата, во теглите можеме да додадеме меснати црвени пиперки (исецкани на парчиња), или пак лути пиперчиња – феферони.
Сецкаме на парчиња:
Исецканиот зеленчук го попаруваме со зовриен пресол:
Зеленчукот внимателно го промешуваме, додаваме 1-2 пакетчиња бибер во зрно (може но и не мора 1 пакетче конзерванс) и ги полниме претходно припремените тегли. Теглите добро затворени ги ставаме во сад со вода и ги зовриваме ( само десет минути откако ќе зоврие водата, зеленчукот премногу да не омекне).
Откако е готова,садот со тегли го оставаме настрана да се олади.
Содржината може да ја измениме по желба, може да додадеме и карфил исцепкан на помали парчиња, само да внимаваме вкупната количина ( 8кгр зеленчук) да остане иста.
Одлична салата за долгите зимски денови :)
5 кгр. зелени домати се сечат како за салата. Се додава 200-250гр сол (по вкус) и се остава да одстои 4 часа. Доматот го цедиме од течноста и го прелеваме со 500гр алкохолен оцет. Го оставаме да одстои 8 часа и повторно го процедуваме. Во вака приготвениот домат додаваме насецкан бел лук, сецкан магдонос, бибер во зрна и конзерванс. Закиселениот домат ги ложиме во тегли, кои добро ги затвараме.
Пријатни зимски денови :)
Za posebne trenutke uzivanja covek se mora uvek malo potruditi , tako je i sa mariniranim sirom. Za svega pet dana moci cete da uzivate u ovoj deliciji, a sad na posao!
Pripremite kolicinu za dve tegle:
Priprema:
Secer, pikantfix i sirce na tihoj temeperaturi rastvorite u ulju. Kada se secer otopio, skinite sa sporeta i ostavite da se ohladi. Sir isecite na kockice i poslozite u tegle. Po zelji redjajte masline, luk crni beli, paprika isecenu na prtenove i prelijte pripremljenom marinadom. Tegle dobro zatvorite i ostavite da odstoje nedelju dana na hladnom i tamnom mestu. Sluzite uz pecenje, ribu, ali necete se pokajati ako vam ovo bude i dorucak uz kajzerice.
Za pripremanje marmalade nikada nije kasno, uvek možete iskoristiti neke zalihe voća, ili one ddunje sa ormara koje u našim toplim stanovima sada već počinju da gube na svežini. Za pripremu zimske marmalade potrebno vam je:
Priprema:
Sve voće oljuštite i očistite od semenki i sitno isecite. Pomešajte sa sokom od limuna, začinima I šećerom pa ostavite poklopljeno da stoji oko četiri sata. Lešnik blago propržite u tiganju, dok ne dobije zlatno žutu boju. Groždjice dodajte u mešavinu voća i stavite na plotnu da lagano kuva uz povremeno mešanje. Kada masa provri, kuvajte još četiri minuta. Potom dodajte lešnik, pomešajte pa sipajte u vrele tegle i zatvorite.
Ako se na površini tegle vremenom pojave kristali šećera, neotvorenu teglu stavite u rerun i zagrevajte da se šećer otopi. Mermelada, puter i kriška hleba uz toplo mleko prijaće i najvećim probiračima.
Veoma je vazno da voce od kojega se pravi marmelada sadrzi dosta vocnih kiselina i pektina. Moze se pripremati od jedne ili vise vrsta voca, kuvana ili sirova. Prilikom zagrejavanja, iz vocne mase isparava veliki deo vode, a unistavaju se i mikroorganizmi. Kod pripreme sirovih marmelada, tj. Onih koje se ne kuvaju, ili se kuvaju samo kratko, treba povecati kolicinu secera zbog zastite. Za marmalade se mogu upotrebiti sve vrste voca koje treba da je zrelo, moze biti natuceno, ali ne sme biti trulo.
Lepa boja i hranljiva vrednost marmelada zadrazava se brzim kuvanjem. Racuna se da je za kuvanje marmalade koja se pravi od voca sa dosta pektina (kupine, ribizle, dunje) dovoljno 15 minuta, a od voca sa manje pektina oko 30 minuta. Vreme se racuna od casa kada cela kolicina marmalade pocne da vri.
Posuda za kuvanje marmalade treba da je siroka i plitka, jer tako ima vecu povrsinu za isparavanje tecnosti i samim tim se brze kuva. Posuda ne sme biti ostecena, jer ce marmelada lako da zagori. Odjednom ne treba kuvati vece kolicine. U manjim serpama kuvati do 1 kg a u vecim i sirim I do 2-3 kilograma. Marmeladu treba kuvati na jacoj vatri, da dobro vri. Jako i krace kuvanje manje unistava vitamine od duzega, na nizim temperaturama.
Gotovu marmeladu treba skinuti sa stednjaka i cistom sipacom kasikom sipati u prokuvane i zagrejane tegle. U masi ne sme ostati vazduha. Najbolje je marmeladu sipati u teglu sa jedne strane (nagnuti teglu) jer tada vruca marmelada potiskuje vazduh napolje. Tegla treba da stoji na dasci ili presavijenoj salveti. Za vreme sipanja teglu treba malo protresati i paziti da rub tegle ne upralja marmelada. Puniti do ruba tegle.
Tegle se povezuju celofanom koji je prethodno pokvasen u alkoholu, rumu ili jakoj rakiji. Marmelada se poze povezivati kada je ohladjena. Medjutim, ostavljena marmelada do hladjenja izlozena je klicama iz vazduha, pa je tada preporucljivo da se na povrsinu na kojoj se u toku hladjenja stvorila pokozica, stavi celofan, na povrsinu se moze posuti i sloj secera.
Na tegle treba staviti etiketesa podacima o marmeladi i smestiti je u suvu i hladnu prostoriju. Posle nekoliko dana mora se pregledati, ako se pojavi plesan, ili pak, ako se “svodenila”, treba je prekuvati i dodati jos secera malo. Tegle se tada moraju opet dobro prokuvati i zatim napuniti i staviti u zagrejanu pecnicu.
Sasvim zrele jagode otrebiti i pazljivo oprati. Uzeti vecu serpu i staviti u nju oko 2 kg jagoda, pa ih zatim zasuti kristal-secerom, i to koliko jagoda toliku kolicinu i secera. Pokriti i ostaviti na hladno mesto da jagode sa secerom prenoce.
Sutradan staviti serpu sa jagodama na stednjak i iz pocetka serpu ne stavljati na jaku teperaturu vec postepeno zagrevati. Nakon toga kuvati ih na jakoj temperature kao svako slatko. Ovako skuvanana marmelada nece biti nista losija od pravog slatkog, samo ce jagode biti malo rasplinutije.
U jagode staviti limuntusa ili limuna, sipati odmah u zagrejane tegle i ostaviti u mlakoj pecnici da prenoce. Sutradan vezati tegle celofanom. Ovu marmeladu je najbolje sluziti uz caj, ali dobra je i kao nadev najboljih torti.
Kilogram i pol jagoda oprati, pa ih propasirati kroz sito od dlacica tako da se dobije oko litar sok. Sok staviti u posudu i dodati isto toliko Kristal-secera, pa to strpljivo mutiti oko tri sata sve dok se secer ne istopi.
Sipati marmeladu u ciste i suve tegle, povezati ih pergament papirom ili celofanom i ostaviti za zimu. Ova marmelda se drzi odlicno i vrlo je dobrog ukusa.
Za pripremu vam je potreban sud od nerdjajuceg celika sa debelim dnom (“cepter”, “amc”, “inoks”, “berhof” i sl.) od 5-7 kg, dva kilograma jagoda i dva kilograma Kristal secera.
Zrele i potpuno zdrave jagode kratko operate, dodajte im secer i ostavite da odstoje preko noci. U specijalnoj posudi, prema uputsvu o kuvanju, prokuvajte jagode oko pet minuta bez mesanja, sklonite sa ringele i poklopite. Ostavite da odstoji jednu noc. Tokom sledeca dva dana kuvajte slatko jos po pet minuta. Kada ga skuvate po treci put, odmah ga sipajte u tegle i zatvorite.
Kompoti moraju biti pripremljeni tako da voce ocuva oblik, boju i aromu. Ovako pripremljeno voce je veoma ukusno, moze se drzati dugo pod uslovom da se pazi na cistocu prilikom rada i na pridrzavanje uputstva koji se daju za svaki recept. Za kompot se upotrebljava samo dobro, sveze i ne suvise zrelo voce. Svako voce mora se dobro oprati, a pere se sa peteljkama, neiseceno, da se ne gubi vocni sok i ne unese necistoca.
Tresnje oprati a zatim im otkinut peteljke, sok koji iscuri treba sakupiti u cist tanjir i dodati ga secernom rastvoru kojim ce se tresnje zalivati. Treba birati krupnije, crvene tresnje, jer je od njih lepsi kompot.
Oprane tresnje sloziti u sterilisane tegle i preliti vrucim rastvorom. Na jedan kilogram vode dodaje se 200-300 grama secera. Tekucina se sipa do ¾ visine tegle. Zatvorene tegle potom staviti u pripremljen sud, usuti u njega toplu vodu i pasterizovati 25 minuta na 80 stepeni, ako su tegle od jednog litra.
Odmerite na 1 litar 200-300 grama secera. Tresnje oprati, odstraniti im peteljke i kostice i posloziti ih u cistu teglu, a staviti i nekoliko kostica zbog ukusa. Preliti ih vrelim rastvorom samo do polovine tegle, zbog toga sto tresnje kasnije puste sopstveni sok. Pasterizovati 25 minuta na 80 stepeni.
Cetiri kilograma tresanja cvrstih i zdravih oprati i staviti u veliku i cistu serpu. Naliti ih sa 4 litra vode i dodati 1 kilogram secera. Jos bolje je prvo staviti vodu i secer da provri, pa tada spustiti tresnje i ostaviti na stednjaku u serbetu da provri ali pazite da ne popucaju. Sad skinuti sa vatre, poklopiti i ostaviti da prenoce.
Sutradan vratiti serpu na stednjak, pustiti da sok sa tresnjama ponovo provi i zatim rupicastom kasikom vaditi tresnje i stavljati ih odmah u zagrejane vece tegle. Tada vrelim sokom preliti tresnje. Staviti nekoliko kapi nipakombina (sredstva za odrzavanje kompota). Tegle povezati, i bez kuvanja na pari, ostaviti na mesto. Ovaj kompot se moze trositi iz tegle a da se ostatak kompota ne pokvari.
Preporucuje se domacicama ovaj nacin ostavljanja kompota, sa napomenom da se za njega moraju upotrebiti tegle koje se hermeticki zatvaraju.
Tresnje oprati, saseci im kratko drscice, pa ostaviti polovinu drske na tresnji, jer tako lepse izgledaju. Krupne tvrde tresnje staviti u tegle i naliti kuvanim sirupom koji nije previse gust. U svaku teglu dodati 1 supenu kasiku ruma, tegle pazljivo zatvoriti i kuvati u pari dok tresnje u teglama ne provru. Serpu ili lonac sa teglama skloniti sa stednjaka, pokriti debljim zastiracem i ostaviti tako da prenoce. Tek sutradan tegle izvaditi, oprati ih spolja i ostaviti na mesto gde se drze i ostali kompoti.
Малината е овошје со прекрасен вкус и мирис.
[
Бидејќи е многу нежно овошје, малината ја миеме внимателно под млаз вода.
Една третина од однапред подготвени и стерилизирани тегли, полниме со малини (количината може да ја менуваме по желба, во зависност дали сакаме повеќе сок или овошје).
Додаваме три полни супени лажици шеќер и теглите ги дополнуваме со вода. Теглите херметички ги затвараме и ги редиме во сад со ладна вода, кој го поставуваме на оган. Компотот го вриеме 5-10 минути од моментот на зовривање на водата во садот, но притоа треба да внимаваме да не дојде до распаѓање на плодот во теглите.Теглите со компот ги вадиме од садот откако ќе се оладат.
Одредена количина малини ја посипуваме со вода и садот го поставуваме на оган. Штом водата почне да врие, садот го тргаме на страна и во него додаваме нане ( количината секогаш зависи од вкусот и желбата на оној кој го подготвува чајот).Чајот го оставаме да одстои 2-3 часа и потоа го процедуваме. Во течноста додаваме шеќер (количината по желба) и исцеден лимон.Одвреме на време течноста ја промешуваме се додека не се стопи шеќерот. Ако сме подготвиле поголема количина, течноста ја сипуваме во однапред подготвени шишиња.
Чајот пред да го служиме, добро го ладиме.
Леден чај можеме да подготвиме од било кое овошје, а во него освен нане можеме да додадеме и мајчина душичка, која дава посебен вкус на течноста.
Ледениот чај е прекрасно освежување во врелите летни денови.Експериментирајте со видот на овошјето, количината и другите додатоци се додека не добиете напиток кој одговара на вашиот вкус.
Počinje sezona lubenica i do sada nisam čula nekoga da ne voli pojesti sočno parče lubenice. Ali se pitam da li bi se moglo tako reći i za slatko od lubenice. Mnogima nije poznato kao i meni do skoro, da se od lubenice pravi divno slatko koje je prijatnog mirisa i blagog ukusa koji osvežava. Ovo slatko se pravi od bele lubenice. Evo recepta za pripremu.
Zelenu koru lubenice očistimo potpuno, oštrim nožem tako da ostane samo unutrašnji sloj lubenice, koje je poznato u narodu i kao srce lubenice. Ovako očišćenu lubenicu sečemo na komade veličine 2x2 cm ili u nekim drugim oblicima koje možemo napraviti, samo da su istog oblika i veličine.
Tako isečeni komadi lubenice se stavljaju u posudu za kuvanje, naliju se hladnom vodom i ostave na štednjaku da provre. Zatim se ta voda izbacuje i naliva nova hladna voda. Ovaj postupak se ponavlja šest do sedam puta. Na kraju se komadići lubenice dobro iscede od vode.
U drugom loncu se posebno stavlja šećer sa hladnom vodom i tako se ukuva dok se ne postigne gustina ušpinovanog šećera. Komadiće lubenice potom pažljivo stavljamo u taj ušpinovani šećer i kuvamo na tihoj vatri. U to se dodaje još i vanila, karanfilić, limun isečen na kolutove.
Sve to zajedno kuvamo jedno dvadesetak minuta, prekidamo sa kuvanjem kada slatko sa kašike počne samo da se odvaja dok ga mešamo. Kada je slatko gotovo i sa kašike počinje samo da kaplje, odmah ga sklanjamo sa vatre i pokrivamo sud vlažnom krpom da tako odstoji 12 sati. Nakon toga slatko sipamo u tegle i može se odmah i služiti.
Potrebni sastojci
Pekmez je preradjevina voca dobijena kuvanjem vocnog mesa bez dodavanja secera, medjutim u domacoj proizvodnji zbog postojansoti domacice dodaju i izvesnu kolicinu secera. Dugim kuvanjem iz pekmeza ispari voda, a istovremeno se zgusne vocno meso i poveca koncentracija prirodnog secera. Swcer je glavni hranljivi sastojak pekmeza, a istovremeno ovde je i konzervirajuce sredstvo. Nedovoljno kuvan i ukuvan pekmez, kao i onaj od nedovoljno zrelog voca ima manju hranljivu vrednost i brze se kvari. Dobro ukuvani pekmez sadrzi oko 35-40% vode, a sadrzaj secera treba da je sto veci.
Oljustite kajsije izvadite im kostice i ostavite u neostecenom emajliranom sudu. Na 1 kilogram uzeti ¾ kilograma secera, promeati sa vocem i ostaviti da prenoci. Sutradan na jakoj vatri kuvati pekmez oko 20 minuta, skinuti ga sa plotne i mesati drvenom varjacom jos bar 15 minuta, jer ce tako dobiti lepu boju a i brze ce se zgusnuti. Tegle zagrejati, pa vruc pekmez sipati u njih. Kada se sasvim ohlade povezati celofanom ilipergament-papirom.
Ako ste kupili malo cvrsce kasjije, mozete ih prethodno samleti na masini za meso. Za vreme kuvanja pekmez treba stalno mesati da ne bi zagoreo i izgubio lepu zlatnozutu boju.
Potrebno je pripremiti sledece sastojke:
Priprema dzema
Kajsije oljustite, izvadite im kostice i naseckate na cetvrtine. U velikom loncu ih pomesajte sa secerom i korom limuna. Smesu neprestano mesajte i pustite da prokluca a potom lagano kuvajte jos cetiri minuta. Dodajte rakiju i napunite tegle. (6 tegli od po 250ml).
Kao i ostala zimnica pekmez i dzem od kajsija se cuva u namenskom prostoru dobro provetrenom bez vlage.
Domace je najbolje!
За оваа салата потребно е:
Модриот патлиџан го засекуваме до пола во долниот дел, полека го ставаме во веќе зовриена вода да се обари(2 до 3 минути за да не омекне премногу).Го вадиме во цедалка да се исцеди водата.
Откако ќе се олади, во засечениот дел филуваме сецкан лук и магдонос или целер и редиме во тегла. Посолуваме по вкус.
Настрана подготвуваме раствор од вода, оцет и малку масло (за да се одреди односот вода – оцет, потребно е растворот да се проба) Кога ќе зоврие растворот, ги полеваме веќе наполнетите тегли со модар патлиџан и ги затвараме.
За подготвување на оваа зимница потребно е:
(количината по желба)
Зеленчукот го сецкаме на поситни парчиња,налеваме масло и пропржуваме на оган.
Оладената смеса за подготовка на ѓувеч, ја пакуваме во кеси или пластични кутии и одложуваме во замрзнувач.
Во зимските денови,за подготвување на ѓувечот потребно е само на одмрзнатиот зеленчук да додадеме пропржен кромид, сецкан компир и динстано месо по желба.Сето тоа го налеваме со вода и динстаме во рерна.
Пријатен апетит!