Potrebno je
U pola šolje mlakog mlijeka dodati kvasac i po jednu kafenu kašiku soli i šećera. Pustiti pet do deset minuta da odstoji.
U posudu staviti 10 kašika brašna. Dodati pola praška za pecivo, jedno jaje, malo soli i pavlaku, pa sve potkuhati sa pripremljenim mlijekom i kvascem. Postepeno dodavati ostatak brašna i pomalo mlijeka, dok se masa potpuno ne sjedini kako bi se dobilo malo tvrdje tijesto. Posuti brašnom i ostaviti da odstoji dva sata na sobnoj temperaturi.
Nakon što je tijesto nadošlo, na radnu plohu dodati malo brašna, a tijesto onda nakuhavati rukama. Podijeliti masu na četiri dijela. Razvaljati tijesto, premazati puterom. Isto ponoviti sa preostala tri dijela, a onda tako premazane dijelove složiti jedan na drugi. Saviti kao kovertu. Pustiti da odstoji petnaest do dvadeset minuta, pa onda opet razvaljati tijesto i ponoviti prethodni postupak.
Pred kraj tijesto posuti brašnom i razvaljati, urolati cijelom površinom i isjeći na komade dužine tri do četiri cm. Tako dobijene “ruže” slagati na podmazan pleh. Ostaviti da odstoji pola sata.
Umutiti jedno jaje, premazati cijelu pogaču i posuti sasamom.
Ugrijati rernu i peći na 180 stepeni oko 20 minuta, zatim smanjiti temperaturu na 150 stepeni i peći još dvadesetak minuta. Prekriti vlažnom salvetom dok se pogača malo ohladi i poslužiti. Prijatno.
Potrebno je:
Svaki pileći file raspoloviti, začiniti sa malo vegete. Pustiti da odstoji desetak minuta. Premazati senfom, pa složiti filete jedan na drugi da još malo odstoje dok se tava ne zagrije.
Karfiol očistiti, dobro oprati, prokuhati petnaest minuta u slanoj vodi; nakon kuhanja procijediti.
Dok se karfiol kuha, vrijeme iskoristiti za prženje fileta. Nakon prženja filete umotati u papirne ubruse do posluživanja.
U dublju tavu staviti maslac, dodati ocijedjeni karfiol i miješati par minuta. Zatim dodati jednu kašiku brašna, malo soli, biber i izgnječeni bijeli luk.
Posebno pripremiti preliv: u vrhnje za kuhanje dodati jednu kašiku senfa, miješati dok se masa ne sjedini. Preliti karfiol, promiješati vrlo kratko i skloniti sa plotne.
Piletinu i karfiol služiti dok je toplo. Prijatno.
Potrebno je:
Tijesto zamijesiti spajanjem svih navedenih namirnica: kukuruzno i obično brašno, prašak za pecivo, so, mladi sir, jaja i mlijeko. Tijesto ne treba da bude puno tvrdo, već takvo da se lako može razvaljati.
Rastanjiti tijesto oklagijom na radnoj površini, stalno posipajući brašnom. Čašom raditi krugove (manje ili veće, po želji), te pržiti na dobro zagrijanom ulju. Pržene pogačice slagati na pek papir kako bi se odstranio višak masnoće.
Služiti tople kao predjelo uz željene priloge. Prilog može biti kajmak, ili mješavina omiljenog sira i pavlake sa maslinama. Pogačice mogu biti zgodne i kao hranjiv doručak, a tako se služe uz jogurt.
Malo se 'poigrajte' malim, ali ukusnim zalogajčićima dok ne stigne glavno jelo. Prijatno. ;)
Postoje dvije vrste žarih kopriva, Urtica dioica L. i Urtica urens L., koje se smatraju ljekovitima. Obje su široko rasprostranjene po sjevernoj polutci i samonikle su biljke naših krajeva. Koriste se list koprive (urticae folium) i korijen koprive (urticae radix).
List sadrži flavonoide poput kemferola, izoramnetina, kvercetina te šećerne spojeve tih flavonoida. Bogat je mineralima (silicijevi i kalijevi spojevi, omjer kalij:natrij je 63:1). Visoka koncentracija kalija barem djelomično objašnjava blag diuretički učinak lista koprive. Bodlje koje žare kožu, osim mravlje kiseline, sadrže spojeve acetilkolin, histamin, serotonin i leukotriene.
Korijen sadrži proteine lektine (UDA - Urtica dioica aglutinin), polisaharide, sterole i šećerne derivate sterola, fenil propan homovanilin, ceramide i hidroksi-masne kiseline.
Komisija E njemačke vlade i ESCOP (Evropski naučni fitoterapijski komitet) smatraju klinički utemeljenim upotrebu i lista i korijena. ESCOP je odobrio upotrebu lista koprive na osnovu osam kliničkih studija, a korijena koprive na osnovu 10 kliničkih studija.
Postoji cijeli niz bolesti u kojima su se tradicionalno upotrebljavali dijelovi koprive. U narodu postoji vjerovanje da list koprive "čisti krv" (jer sadrži gvoždje, bakar i vitamin C, ali i mangan koji stimuliše oslobadjanje gvoždja iz depoa) i sl. Medjutim, ne treba napominjati kako s tradicionalnom medicinom treba biti krajnje obazriv.
U modernoj fitoterapiji, kao što rekosmo, list koprive ima i dejstva potvrdjena kliničkim ispitivanjima. Koristi se za drenažu bubrega, a infuz (čaj) lista koristi se tokom tri sedmice. Preporučuje se kao dodatna terapija kod oslabljenog organizma, čestih urinarnih infekcija i anemije.
Svježa mlada kopriva takodjer može služiti za spremanje raznih ukusnih jela.
(*Ref: Vaše zdravlje, Vodič za zdrav život, broj 46, februar/mart 2006)
Potrebno je:
Koprivu dobro očistiti, oprati, a zatim u slanoj vodi blanširati; ocjediti i vrlo sitno isjeckati.
Nadjev se priprema tako što se prvo mikserom umute bjelanca. Žumanca se mute posebno. Sjediniti obje mase, a zatim dodati 5 kašika ulja, jedan dcl vrele vode i umutiti mikserom.
U masu polako dodati mladi sir, mileram i so. Izmiješati. Na kraju staviti i nasjeckanu koprivu, pa sve opet lagano miješati.
Podmazati posudu, pa na sredini od prve rolne napraviti puža. Sljedeća se rolna uvija oko napravljenog puža. Postupak se ponavlja sa ostalim rolnama.
Pripremljenu pitu premazati preostalim nadjevom, staviti par komadića putera, i posuti susamom. Peći na 200 stepeni oko desetak minuta; smanjiti temperaturu na 180 stepeni i nastaviti s pečenjem još najmanje 40 minuta.
Vruću pitu pokriti čistom kuhinjskom salvetom i ostaviti malo da se prohladi.
Služiti toplo uz jogurt.
Za ovu pastu sa tikvicama potrebno je:
Tjesteninu pripremite prema uputama za kuhanje na vrećici.
U medjuvremenu, na zagrijano ulje dodajte sjeckani luk. Pustiti da dobije zlatastu boju.
Tikvice dobro oprati i izrendati. Malo posoliti. Pustiti da odstoji deset minuta. Ocijediti ako su pustile više vode, a zatim dodati u tavu s lukom. Povremeno miješati. Prije nego su posve gotove, dodati začine, po želji (so, biber, peršun, vegeta).
Nakon što je tjestenina skuhana, ocijediti je. Vratiti posudu na plotnu, te dodati jedno jaje. Brzo miješati da se jaje ispeče, a zatim skinuti sa plotne.
Prilikom serviranja preko tjestenine dodati prilog od tikvica i naribani omiljeni sir. Služiti toplo. : )
Potrebnni sastojci za pripremu sosa za salatu su:
Kad ste satavili sve ovo izmiksati dobro sa blenderom. Ovako pripremljen sos drzite u frizideru.
Mozete ga koristiti za zelenu salatu, salatu od sargarepe, kupusa, krastavaca... Da ukus bude jos lepsi napravite mix zelenih salata sa dodatkom anisa (komorac). On salati daje specifican ukus i miris.
Pasticada je tradicionalno dalmatinsko jelo.
1.5kg juneceg buta naspikovati sa belim lukom, pancetom (slaninom) i sargarepom. Potopitite da odstoji 3-4 sata u blagom sircetu (razblaziti vinsko sirce sa vodom). Jos je bolje da meso prenoci u sircetu.
Kad izvadite meso iz sirceta, ostavite ga malo da se ocedi, posolite, vegetirajte i stavite peci u rernu na laganoj vatri 40-60min.
U medjuvremenu iseckati:
Ovo napola izdinstati i dodati po mogucnosti ceo komad junetine iz rerne. Ako nemate odgovarajuci sud meso presecite na pola. Kad je meso dobro izdinstano dodati do pola vode dok meso ne bude gotovo.
Dodati kasiku - dve konzerve i po zelji malo sirceta. Po zelji zaciniti vegetom i biberom.
Kad je gotovo, meso izvaditi i iseci na deblje snite. Poslagati u ciniju i preliti izmiksanim saftom.
Prilog riza ili njokice od krompira. (Isto testo kao za knedle). Tradicionalno pasticada se servira sa njokama.
Uz malo truda i krompir moze biti sjajna vecera ili prilog glavnom jelu. Sve sto vam je potrebno je dvadesetak minuta i dobra volja. Pripremite desetak belih krompira srednje velicine, vestije domacice ce probrati da budu ujednaceni (kao sarme), maslac, beli luk, persunovo lisce i zacini.
Izmesajte u sud sitno naseckan persun, beli luk, so i biber po ukusu i rastopljeni maslac. Ocisceni krompir narezite na ploske sirine 2-4mm ali da ne presecete do kraja, tako da se mogu blago razlistati poput lepeze. Polozite ga na pleh koji ste prethodno oblozili alu-folijom i pripremljenom smesom prelite lagano vodeci racuna da zacinska smesa prelije susedne povrsine izmedju dve ploske. Pecite na 200 stepeni oko pedeset minuta.
Prijatno!
Ako vam se najavi iznenada drustvo a zelite da ih docekate domacim slanim pecivom, necete pogresiti ako spremite slane puzice. Za pripremu vam je potrebno jedno pakovanje gotovog lisnatog testa, majonez, dvesta grama sunkarice i dvesta grama emmentalera.
Testo rastanjite na debljinu oko 5mm, premazite ga sa majonezom tako da lepo prepokrije povrsinu, potom slozite sunkaricu i na kraju izrendajte ementaler. Napravite rolat i potom ga isecite na parcad sirine oko dva centimetra.
Stavite na foliju i pecite na dvesta stepeni oko tridesetak minuta, dok ne dobije zlatno-zutu boju. Prijatno!
Привукло ми пажњу,па сам пожелела да пробам твој рецепт Мајра и баш је било укусно. Посебно кад неко иде на посао па му времена увек мало, овакви рецепти су увек добро дошли - брзо а укусно,хвала ти!
U ovim zimskim danima češće pijemo čaj, ovu za mnoge sezonsku naviku toplo preporučujem da odnegujete i upražnjavaju svakodnevno tokom godine. Ako u čaj dodate karanfilic, cimet ili samo med i limun, a što da ne ponekada i malo ruma u hladnijim danima osim užitka imaćete i zdravstvene dobrobiti od blagovremene hidratacije organizma. U trenutku kada osetite žedj, znajte da je već malo dockan i da je organizam već u blagom stanju dehidratacije.
No, uz čaj uvek prija i neki čajni kolutić, ja vam ovde donosim jednostavan starinski recept za domaće pecivo.
Prvo pripremite kvasac za testo: u dva decilitra toplog mleka stavite 20 grama kristal šećera (jedna supena kašika) i 10 grama svežeg kvasca, i malu kašikicu brašna. Lagano kvasac rastopite i ostavite da nabuja. U veću posudu za mešenje stavite pola kilograma brašna, 1 decilitar ulja, prstohvat soli i sipajte nabujali kvasac. Zamesite testo i ostavite ga da odmori jedan sat. Potom ga oklagijom rastanjite na debljinu oko pola centimetra i uz pomoć modle ili čase manjeg omera izvadite krugove.
Postavite na tanjir ili tacnu kristal šećer i svaki "krug" pojedinačno licem uvaljajte laganim pritiskom a potom ih presavite kao na slici i malo pažljivo prstima zadnje latice na jednom kraju izvite put nazad.
Ružice slažite na pleh prethodno obložen papirom za pečenje stavite u hladnu rernu i pecite na 200 stepeni dok ne porumene lepo.
Prijatno!
Kada se naš čovek vrati iz Francuske reći će vam, ako se povede reč o hrani: "Čudna stvar, ako u Francuskoj ručaš i deset jela, pa kada se digneš od stola, možeš trčati ili igrati kako ti je volja, a ne kao kod nas od stola pa na spavanje." I to je cela istina. U tom je glavna odlika francuske kuhinje. A znate od kuda joj ta osobina: u jelima retko kada ima masti, a nikada zaprške. Masnoća se jelu daje maslacem ili uljem, pa i to se sa jela skida ako je masna pavlaka velika.
Druga velika odlika francuske kuhinje jeste raznovrsnost. Po svom geografskom položaju Fraancuska je - pored naše zemlje - najpotpunija celina u pogledu ljudske ishrane u Evropi, ako tome dodamo i činjenicu da su nasledili izvesne veštine od starih Rimljana, koji su kuvarsku veštinu uzdigli na neverovatnu visinu, onda je lako razumeti zašto je ova kuhinja gotovo najpotpunija u svetu.
Za lisnato testo pripremiti250 grama maslaca, isto toliko brasna, jedno žumance, jednu kašiki soka od limuna, soli i malo hladne vode. Mesiti na ovaj način: Zamesiti s maslacem jednu trećinu brašna, a druge dve trećine staviti na dasku, u brašnu napraviti udubljenje i dodati jedno žumance, jednu kašiku soka od limuna, soli i sve zamesiti s hladnom vodom kao testo za pitu. Mesiti testo dok se ne počne odvajati od daske i ruke, a zatim ga podeliti u dve jufke i ostaviti da se odmore najmanje deset minuta. Rastanjiti jufku oklagijom pa posredini staviti zamešeno brašno sa maslacem, staviti preko toga drugu jufku pa previti na četiri dela i to sledećim redom: prvo gornju zatim donju stranu preklopiti, a posle desnu pa levu stranu.
Uviti testo u vlažan salvet, staviti na hladno mesto, leti na led, da se testo odmara 15 minuta. Posle toga testo staviti na dasku, oklagijom ga rastanjiti i previti kao što je gore bilo napomenuto i ceo postupak ponoviti još šest puta. Što setesto više previja to se bolje lista. Od ovoga testa pravimo i butertajg, volovane, „buše a la ren“ i paštete, koje se nadevaju sirom i šunkom.
Testo rastanjiti na debljinu manje od pola centimetra, iseci na kocke kasikicom na sredinu staviti masu za punjenje i krajeve saviti u suret da bi dobili male jastucice. Da se ne bi odvojili prilikom pecenja isecite jednu traku i podelite na male kvadratice koje cete kao postanske marke stavljati na paketice. Prijatno!