Recepti za dobar jelovnik - slane torte, rolati, jela Životni stil

Musaka sa mesom i krompirom

Musaka je sigurno za vecinu rado vidjeno jelo na trpezi bilo da se sprema sa krompirom ili nekim drugim povrcem, gotovo uvek se sipa jos jedared u tanjir. Osim sto je vrlo ukusna sve domacice je vole spremati jer priprema zahteva malo vremena. Za musaku je potrebno spremiti oko 800 grama mlevenog mesa, najbolje je kada se izmesa teletina i svinjetina onda fil dobije posebno socan ukus, potom kilogram belog krompira, dve glavice luka, pet jaje, pola litre mleka i maslac.

Isecite dve glavice luka sitno i prodinstajte mleveno meso, dodajte so i biber. Krompir ocistite i isecite na elipsaste ili kruzne ploske posolite. Sada u sud za musaku ili kalup redjajte: red krompira, red mesa, tako da se u kalup stavi prvi i poslednji red od krompira. Ovako spremljenu musaku prelite sa pola litre slatkog mleka u koje treba umutiti pet celih jaja. Musaku stavite u umereno zagrejanu pecnicu i pecite dok krompir ne porumeni, okvirno negde oko pola sata.

http://img851.imageshack.us/img851/7672/musaka.jpg

Musaku sluziti u istom sudu i pre samog serviranja preliti sa kockom rastopljenog maslaca. Uz salatu od kiselog kupusa, nece niko ustati nezadovoljan od stola. Prijatno!

majra 

Site Admin

Homoljski sir

Sir je bio poznat još kod starih grka i rimljana. Do tog doba bio je razvijen proces sazrevanja i znalo se da različiti uslovi i tretmani dovode do različitog ukusa i karakteristika. Za današnju raznovrsnost sireva dugujemo zahvalnost monasima koji su u srednjem veku pravili razne vrste sireva. Malo sam se raspitivala o sirevima i dišla do podatka da se sirevi mogu najbolje klasisifikovati na osnovu procesa proizvodnje. Tako postoje sveži, nezreli sirevi slabog ukusa, čvrsti kao edam i gauda švajcarski sirevi. Postoje razne vrste sireva. Vekovima postoji i homoljski sir koji je veoma poznat i ukusan na neki sebi svojstven način. Homoljski sir se najčešće jede uz vruć kačamak, koji je od kukuruznog brašna ali može biti dodatak raznim salatama i prilog raznim jelima.

http://img19.imageshack.us/img19/3787/sirn.jpg

O homoljskom siru

Pravi homoljski sir potiče sa bačija. Homolje je puno bačija. Bačije su salaši po homolju locirani pored dobrih pašnjaka koji služe samo za mužu ovaca u sezoni, a seozana traje od maja do oktobra, Đurđevdan – Mitrovdan. Domaćini koji imaju malo ovaca a nemaju uslova da ih čuvaju na pašnjacima odvode ih na bačiju gde ih bačijar preko sezone čuva i muze i od njihovog mleka pravi sir.

Na fotografiji Bačija

http://img30.imageshack.us/img30/4835/bacija.jpg

Običaj je da se na Đerđevdan dovode ovce na bačiju, gde domaćin i bačijar pomuzu te ovce. Mleko izmere i na osnovu dobijene količine mlaeka znaju koliko će mleka odnosno sira koji se od tog mleka bude pravio pripasti svakom domaćinu koji je doveo ovce na bačiju. Osnovna karakteristika homoljskog sira je ta da se pravi od neobranog mleka. Postoje četiri vrste homoljskog sira i to ovčiji, kravlji, mešani i koziji koji mogu biti stari ili mladi sirevi.

Recept za homoljski sir

U principu recept za nabrojene vrste pripremanja homoljskog sira je isti bilo da je u pitanju ovčiji, koziji ili kravlji sir. Od četiri litra nekuvanog mleka dobije se 1kg mladog homoljskog sira. Priprema se na sledeći način:

U četri litra proceđenog nekuvanog, neobranog mleka doda se 1 supena kašika industrijskog sirišta, promeša se samo jednom i ostavi se posuda u posebnoj prostoriji da počne proces fermentacije. U zavisnosti od temperature vazduha , mleko se usiri za određene vreme recimo nekoliko sati. U letnjem periodu mleko se usiri za četiri sata. Tako dobijena masa se razliva u pamučna cedila, gazu. Kroz koju se iscedi sva suvišna voda, i ona se zove surutka. Kad surutka bude isceđena, cedilo se zaveže sa tom smesom i stavi u presu, obično dve daščice pritisnute kamenom. Kad i iz ovog kalupa prestane da se cedi surutka, cedilo se razmotava, sir se vadi na dasku, na radni sto , seče u kriške ovde poznate kao velije i ređa se u čabar za sir veliju po veliju, dobro se posoli samo odozgo kada se poređa i prekrije belim platnom i drvenim poklopcem, tako se ređa dok se čabrić ne napuni.

Taj mladi sir ze zove najpre kaš, on se ostavlja da zri preko celog leta. Bačijari kažu za takav sir da je dobro uzreo ili provreo. Na prodaju ga iznose tek u jesen dok jedan deo bačijara čuva taj sir i prodaje ga tek naredne godine u proleće. Na taj način se dobija stari homoljski kvalitetan sir. Kada su u pitanju mladi sirevi onda se ne čeka celokupan proces fermentacije, već se odmah prodaje i koristi. Homoljski sir ima specifičan ukus upravo zbog bilja na pašnjacima kojima se hrane ovce, krave i koze. Zato im je mleko veoma kvalitetno.

Napisala sam na početku teksta da se homoljski sir može jesti kao prilog raznim jelima . U homolju se obično jede uz kuvani kačamak (palentu ), pečene krompire, i naravno uz paradajz salatu. Može se rendati i dekorisati za razna predjela na slavljima uz sušeno meso, šunku i kuvana jaja. Lično ga volim jesti na sve načine. Ko voli nek izvoli .

Na fotografiji izložba homoljskog sira sa istoimene manifestacije

http://img851.imageshack.us/img851/4180/picture057q.jpg

Prijatno !

virada

Moderator

Prolecne rolnice

Ovo je recept iz kuhinje dalekog istoka, i kako sam naziv kaze idealan je rucak za prolecne dane, lagan a sit.

Potrebno je da pripremite za testo dve case brasna, so i biber. Za nadev uzmite 100 grama svinjskog ili pileceg mlevenog mesa, 200 grama povrca po zelji seckanog na stapice (celer, sargarepa, kelj, praziluk, pecurke, sojine klice), 1 kasicica skroba, 1 kasika secera od trske, soja soso, i dve kasike sakea.

http://img200.imageshack.us/img200/9536/prolecnerolnice.jpg

Priprema

Testo pripremate poput testa za palacinke, pomesajte brasno sa casom vode i malo soli, umesite ujednacenu ali ne previse gustu masu. Ostavite da osdtoji 1 sat. Nakon toga zagrejte serpu od teflona i premazite dno masnocom. Sipacom kasikom sipajte tanak sloj i pecite dok ne potrosite testo: ne zaboravite da povremeno podmazete dno.

Za nadev pomesajte meso sa skrobom i ostavite par minuta; u medjuvremenu zagrejte ulje u voku (kineska posuda za pripremanje jela) i proprzite meso i povrce jedan minut, dodajte secer, soja sos i sake, nastavite sa przenjem dok tecnost ne ispari i ohladite. Uzmite ispeceno testo, stavite u sredinu punu kasiku nadeva, savite uglove sa strane i pazljivo urolajte.

Na kraju isprzite rolnice u dosta ulja i posluzite ih tople i ruskave, uz neki kiselo-slatki sos. Prijatno!

majra 

Site Admin

Supe i corbe, konsome

Kod nas kao i u celom svetu obicno se za prvo jelo daju supe i corbe. One su hranljive a uticu povoljno i na varenje. Supa ima vise vrsta. Uglavnom se dele na bistre supe i na zacinjene supe. Bistre supe su od raznog mesa a mogu biti bez uloska ili sa uloskom.

Glavni uslovi za kuvanje bistrih supa su ovi: meso za bistre supe mora biti od uhranjenog zivinceta jer od mrsavog supa ne moze biti nikada ukusna i snazna. Za vreme hladnijih dana domacice mogukuvati i vece kolicine bistrih supa koje ce im sluziti kao osnova za razna nalivanja drugih jela. Isto tako veoma vaznu ulogu u pripremanju supa igra zelen koja se stavlja u nju. Treba je u lonac spustiti na 1 sat pred rucak, jer ako se zelen u supi dugo kuva moze da je zamuti. Supa ne treba peniti. Sva belancevina iz mesa u vidu pene sakuplja se na povrsini lonca te je zato ne treba skidati. Kolicina vode odredjuje se prema kolicini mesa. Na pola kilograma mesa stavljaju se dve litre hladne vode, racunajuci pri tome da ce supa uvriti.

Veza zeleni koja se stavlja u supu treba da sadrzi 1 koren saragarepe, 1 korenpersuna i 1 koren paskanata. Moze se staviti i malo celera, komad slatkog kupusa, 1 deo struka praziluka, 1 glavica na plotni zapecenog crnog luka, krupnog bibera kao i lisce od persuna. Sargarepa se moze najpre na masti poprziti pa kada pusti zutu boju staviti je u supu, a stavlja se ipak i koren presne. Od przene sargarepe supa ce dobiti izuzetno lepu boju i nesumnjivo narocit ukus.

Za govedje supe treba uzimati meso od grudi i ribica, supa se dakako moze kuvati i od drugih delova ali takva supa nece biti bistra. Supe od kostiju, jezika, teletine i zivinske sitnilezi slabe su, tanke i blede. Da bi se pojacale u njih se ukuvavaju kao dodaci ulosci od griza, pirinca ili testenina. Pored toga te supe se zacinjavaju sa zumancetom, kiselom pavlakom i sokom od limuna. Ostale supe se ne zacinjavaju.

Corbe kao i supe mogu da se spremaju od raznog mesa i zeleni koja se sece na kockice, kolutice, strukove ili rezance, mogu biti sa ili bez zaprske i zacina. Corbe koje se ne zaprzavaju dobijaju jacinu i na taj nacin sto se u kiselu pavlaku umuti malo brasna pa se izruci u lonac s corbom pola sata pre sluzenja. Ovo brasno sa kiselom pavlakom ostavi se da u corbi provri nekoliko puta. Tek tada se corba zacinjava opet kiselom pavlakom ili samo zumancetom i skom od limuna.

Medju corbama jedno veliko poglavlje zauzimaju hladne corbe bilo spremljene od povrca ili od voca sto je odlika nekih stranih kuhinja.

Kako se sluze supe i corbe

Supe i corbe se sluze kao prvo jelo iza predjela. Iznose se u narociti dubokim zdelama i stavljaju na sredinu stola tako da svaka osoba uzima koliko zeli, ili ako je mnogo osoba za stolom, zdela sa supom ili corbom se prinosi svakome s leve strane.

Supe bez ulozaka, konsome i bujoni, bilo hladni ili topli sluze se u soljama sa tacnicama bez kasike. Ako ima ulozaka sluzi se i pribor. Sudovi u kojima se sluzi supa ili corba kao i tanjiri i solje iz kojih se oni jedu, moraju biti topli. Stavljaju se preko plitkih tanjira koji su vec postavljeni na stolu.

Sudovi u kojima su supa i corba bile posluzene i posudje iz kojih su gosti jeli odnose se sa stola tek posto i poslednji gost ili osoba budu gotovi.

http://www.odlican.com/d/10189-3/supe.jpg

Konsome

Konsome je franscuski naziv za ciste bistre nezaprzene supe. Za cetiri osobe potrebno je uzeti pola kilograma krtog govedjeg mesa koje cete samleti na masini ili seckalici. Razbiti u njega 3 jajeta, dodati malo soli, 10 zrna bibera, pola kilograma sargarepe, toliko i persuna, paskanata i celera. Svu zelen iseci na tanke kolutice i dobro izemesati sacelom masom pa postepeno malo po malo dodavati vode do dve litre. Pre no sto se ovo stavi na vatru dobropromesati i potom kuvati. Da ne bi meso zagorelo supu treba cesce promesati. Kad supa provri, ona ce se sama izbistriti i odvojiti od mesa. Sada smanjite ringlu na najnizu temoeraturu i ostavite da se tiho kuva jos 1-2 casa. Tada supu skinite i procedite prvo kroz sito a potom kroz gazu, da bi bila potpuno bistra.

U konsome po zelji se mogu dodavati razni ulosci od testa. Na primer: Zamesite od jednog jajeta i brasna (prvo izmutite penasto belance a dodate zumance i postepeno dodajete brasno), toliko da napravite malu jufku testa koju cete oklagijom tanko razviti i posto se malo prosusila iseci na tanke pantljike sirene oko pola centimetra, razrediti ih da se jos malo prosuse i potom ih skuvati u cistoj slanoj vodi. Kada su kuvani oceiti i dobro isprati da ne zamute konsome, rasporediti ih u tanjire i preko njih sipati vruc konsom trenutak pre iznosenja na sto, ali paziti da se i pri sipanju konsom ne zamuti.

majra 

Site Admin

Tikvenica

Jela od sezonskog povrća umnogome obogate našu trpezu, posebno u ljetnom periodu. Ni tikva/bundeva nije u tome izuzetak. Tikvu se ili voli ili ne. Teško da ima neko srednje rješenje. Za one u prvoj skupini donosimo jednostavni recept za tikvenicu ili, u Hercegovini bi rekli "uzljevak od tikve", kako god hoćete. Zgodna je za predjelo ili za dječiju užinu (u tom slučaju voditi računa o začinima).

Potrebni sastojci

  • 100 gr kukuruznog brašna
  • 150 gr pšeničnog brašna
  • 2 dl mlijeka
  • 1 dl jogurta
  • jedno jaje
  • 1 kašika milerama
  • 1 kašika maslaca
  • pola praška za pecivo
  • 400 gr tikve isječene na kockice
  • mala glavica luka sitno sjeckanog
  • so, vegeta, biber, peršun
  • za zaljev: 1 dl mlijeka i pola kašike maslaca.

Priprema tikvenice

Tikvu je potrebno očistiti i isjeckati na kockice. Luk, takodjer, sitno isjeći.

U veću posudu postepeno dodavati naprijed navedene namirnice, i to redom kojim su ovdje i navedene. Dobro izmiješati, te masu sipati u tepsiju, prethodno malo podmazanu maslacem.

Peći oko 20 minuta na 180 stepeni, a onda još dvadesetak minuta na temperaturi od 120 stepeni, dok tikvenica ne dobije lijepu zlatnožutu boju.

Za zaljev je potrebno otopiti pola kašike maslaca u mlijeku. Kada je tikvenica pečena, zaliti je pripremljenim mlijekom, nakon čega se vrati u rernu još par minuta. Izvaditi i prekriti čistom salvetom, te ostaviti da se hladi.

Isjeći na kocke i poslužiti (po želji - ili mlako, ili potpuno hladno) kao predjelo ili laganu užinu; a za ljubitelje tikve, ovo može biti i vrlo ukusno glavno jelo.

http://img804.imageshack.us/img804/3136/p8030803.jpg

Mikica

Site Admin

Zapečene palačinke sa šunkom

Potrebni sastojci:

  • 3 jaja
  • 1/2kg brašna
  • 1/2l mleka
  • ulje za prženje

Za fil:

  • 2 čaše kisele pavlake
  • nekoliko kiselih krastavčića
  • 200gr šunke
  • 2 kuvane šargarepe
  • peršun
  • so
  • beli biber

Priprema

Dobro umutite jaja, dodajte brašno, prstohvat soli, pa u to dolivajte mleko. Neprestano mešajte, dok se masa ne ujednači. Ostavite testo da odstoji pola sata. Dok pećete palačinke možete praviti nadev. Sitno iseckajte sve sastojke i povežite ih pavlakom. Filujte tople palačinke, urolajte ih i poređajte u vatrostalnu posudu, a zatim ih zapecite u rerni. Palačinke se mogu dekorisati po želji i odmah služiti.

Prijatno !

virada

Moderator

Mekike

U narodu kazu "Bolesnome treba lekar, a gladnome treba pekar", a ovima sto vole testo treba dobar recept za mekike :)

  • 0,5kg brašna
  • 0,5l mlake vode
  • pola pakovanja svezeg kvasca
  • 1 kasikica soli
  • ulje za przenje

Priprema testa za mekike

U jedan decilitar tople vode razmutiti kvasac, malo posoliti i dodati tek toliko brasna koliko je potrebno da se dobije zitka masa. Pokriti ga cistom salvetom i staviti blizu stednjaka da kisne.

Potom ga izruciti u vecu posudu za mesenje u koju ste prethodno dodali ostatak mlake vode, i lagano postepeno dodavati uz stalno mesenje brasno. Testo treba mesiti sve dok ne postane glatko i dok se ne pocne odvajati od zidova same posude. Gustina testa mora biti za nijansu redja, prhkija pod rukom no za savijacu od kiselog testa. Ovako umeseno testo ostaviti na toplo mesto da kisne, ali nikako neposredno na toplu plocu stednjaka, otprilike oko cetrdest minuta.

Ruke nakvasiti i od testa odvajati parcad testa velicine manje jabuke, potom ga lagano razvuci i peci u prethodno dobro zagrejanom ulju toliko dugo da sa obe strane porumeni. Ono sto je vazno, da bi bile lepe rumene, je pre spustanja u vrelo ulje smanjiti temperaturu pecenja i spustajte ih onom stranom kojom nisu lezale na stolnjaku.

http://www.odlican.com/d/10286-3/mekike.jpg

Resetkastom kasikom ih vadite i stavljajte na pladanj koji ste prethodno prekrili papirnim ubrusima ili salvetama da se upije visak masnoce. Najukusnije su kada se sluze tople uz dobro rashladjeno kiselo mleko ili sitan sir. Ovako dobijete oko dvadest i dve mekike.

majra 

Site Admin

Spageti "KARBONARA"

Za spremanje spageta po receptu potrebno je pripremiti sledec sastojke:

http://img51.imageshack.us/img51/8952/spagete.jpg

  • 400 gr spageta
  • 2,5dl slatke pavlake
  • 1 dl mleka
  • 2 kasikice gustina
  • 150 gr slanine ili pecenice (suvo meso po zelji)
  • 1 cen belog luka
  • 2 jaja
  • 100 gr parmezana
  • origano ili ruzmarin
  • malo bibera, so, vegeta

Skuvati spagete u vodi bez ulja i soli, kad su gotove ocediti ih i posoliti.
Slaninu ili pecenicu iseckati na sto sitnije kockice i proprziti na zagrejanom maslacu. Beli luk izgnjeciti ili sitno iseckati i dodati ih slanini. Kad porumene dodati slatku pavlaku. Dodati origano ili ruzmarin po zelji. Posoliti i pobiberiti po ukusu. Kuvati na blagoj vatri da ne prokuva.

Za to vreme izlupati dva jaja. Mleko izmesati s gustinom (ne sme imati grudvica). U slatku pavlaku polako sipati mleko s gusinom, a zatim umucena jaja, uz neprestano mesanje.

Na kraju dodati izrendani parmezan(a mozete i jos neki sir sa malo jacim ukusom) i preliti gotov umak preko spageta. Sluziti odmah. (mada iskreno meni je sos ukusniji kad malo odstoji da bude mlak). Prijatno

Пржени тиквички

Млади тиквички сечеме на тенки тркалца,посолуваме и ги оставаме да одстојат.За тоа време загреваме масло на оган и во него ги пржиме тиквичките, претходно потопени во изматено јајце и увалкани во презла.

По желба, на вака испржените тиквички, може да посипеме малку оцет и истолчен лук кои му даваат дополнителен вкус.

http://img638.imageshack.us/img638/2361/222zn.jpg

Брзо, лесно и навистина вкусно!

niko650

Moderator

Gletava pogaca

Ovo je jedna brzinska pogaca kad ste u velikom poslu ili mnogo gladni pa nemate vremena za cekanje. E sad recept za tu pogacu cu vam reci kako je i meni mama prenela.

Potrebno vam je:

  • brasno (odmerite od oka u zavisnosti sa koliko dragih osoba cete je podeliti)
  • so (po sopstevnoj proceni)
  • prasak za pecivo (opet po proceni u zavisnosti od kolicine brasna)

zamesite sa toplom vodom i kad je dobro umesite stavite u podmazanu tepsiju da se pece. Najbolja je dok je vruca.

http://img717.imageshack.us/img717/4196/002aqu.jpg

Tu pogacu me je majka naucila da pravim jos dok sam bila u osnovnoj skoli.
Za moju prvu gletavu pogacu ima mala pricica. Moji su se bili dali u veliki posao, bio je dosao ugalj koji su morali da sklone sa ulice i ja da bi pomogla mojoj mami resih da napravim ovu pogacu. Na pitanje sta sve ide u pogacu majka mi odgorovi: "Samo prasak za pecivo." Naravno ja onako neiskusna i mlada a puna elana napravih pogacu, ispekoh i sva sretna pozvah na rucak. Ona ko dusa meka, lepa... Onda usledi sok, mama me ostro pogleda i rece: "Pa dobro sto nisi stavila so u brasno!" na sta sam joj ja onako nevino decije odgovorila: "Pa nisi mi rekla, rekla si da samo ide prasak za pecivo."

Zato kad ucite nekoga ko je ne iskusan u kuhinji obavezno mu sve do najsitnijeg detalja recite jer ono sto se za vas podrazumeva mozda je za njega nepoznato.

http://img690.imageshack.us/img690/4614/005ar.jpg

Slani rolat od hleba i šunke

Ovaj rolat možete pripremiti od materijala koji uglavnom već imate, pogotovo ukoliko imate najavljene goste, jer rolat mora da odstoji u frizideru bar sat vremena pre posluživanja. Čak i ako niste vešti u kuhinji ovaj rolat možete pripremiti veoma brzo i lako. Slani rolati su omiljeni na svim trpezama, za pripremu ovih ukusnih zalogaja potrebno je malo dobre volje i vremena, a sastojke uvek možete improvizovati nakon pogleda u frižider. Dajte svojoj kreativnosti da se razmaše.

Potrebni sastojci

  • 1 glavica zelene salate
  • 200 gr putera
  • biber po ukusu
  • 1kg hleba
  • 8 šnite šunke
  • 3 glavice crvenog luka
  • 8 šnite gauda sira, (može sir poukusu)

Priprema

Uzmite veknu hleba i odsecite okrajke, odvojite sredinu nožem, jer tako je najlakše, da bi sredina hleba bila ravnomerno isečena. Hleb iseći po dužini, tako da na jednoj strani ostane spojen, kako bi mogao da se uvije u rolat.

Crveni luk se iseče na kockice, a sir na trakice, ukoliko vam je teško da isečete sir na trakice, možete ga slobodno izrendati na krupno rende.

Zatim isečeni hleb premažete maslacem u tankom sloju. Luk se pospe preko toga pa se poređa ili narenda sir. Preko svega toga stavite kuvanu šunku i poređate zelenu salatu, pobiberite i posolite po ukusu.

Tako poređano čvrsto zaviete u rolat i umotate u plastičnu foliju. Ostavite tako uralono da se hladi u frižideru jedan sat.

Kada se ohladi rolat sečete ga na kolute i stavite u svaki čačkalicu.

Prijatno !

virada

Moderator

Tikvice u jogurtu

Potrebno je:

  • dvije do tri tikvice
  • maslinovo ulje
  • pola kašike putera
  • 1 dl jogurta
  • komadić rendanog punomasnog tvrdog sira
  • so
  • vegeta
  • peršun
  • vlasac

Priprema:

Tikvice isjeći na komadiće (kockice).

U tavu staviti maslinovo ulje, a onda tikvice; potrebno ih je miješati nakratko, par minuta. Nakon toga poklopiti i smanjiti temperaturu. Pustiti ih da omekšaju pod sopstvenom parom, nakon čega se dodaje malo soli (vegeta, po želji), peršun i komadić putera. Promiješati i dodati jogurt; a kad se masa dovoljno zgusne, dodati naribani tvrdi punomasni sir (koji već najviše volite). Na kraju posuti vlascem.

Ovaj se prilog može služiti uz meso, na primjer grilovanu piletinu ili šnicle od purećeg mljevenog mesa i sl. A ja sam probala i sa klasičnim pilećim rižotom, i lijepo se slažu. Prilog je zaista sočan i ukusan.

http://img600.imageshack.us/img600/8449/pb120108.jpg

Mikica

Site Admin