Како је вессна рекла, ово су требали бити " урмашице "
Али,
како нисам имала киселог млека, а било је павлаке...није било масти, а имало је коцке маргарина...није било јатке ораха, а имало је млевених ораха, морала сам продужити с овим состојкама, јер имало је воље да се нешто направи.
И ето, употребила сам:
Замесила сам тесто и оставила да одстоји једно пола сата.
Затим сам направила куглице, велике као мањи орах. Сваку сам куглицу растањила оклагијом и у средини стављала мало мармаладе. Затим сам крајеве преклопила према средишњи део, тако да се само мало гледао мармалад .
Поставила сам исфиловане куглице у плех за печење и пекла на 220 степена све док се нису мало заруменили одоздо и одозго.
Кад су били готови, а како је тесто било мекано и ровко није било потребно да их парим шербетом. Зато сам их само писипала прах шекером.
Како што дан није био мој :), добро је испало...уместо урмашица, испекли се љепи бисквитни колачичи.
Ovu masu dobro ujednačiti i ispeći četiri korice, na srednjoj temperaturi (180°C), 15 minuta, na papiru za pečenje. Dimenzije pleha su 32 X 23,5 cm i dubina pleha 0,8 cm.
Kratko prokuvati 300 g kristal šećera sa 2 dl vode. Sirup skloniti sa vatre, dodati:
Toplim nadevom filovati korice, i po vrhu i sa strana upotrebiti isti fil. Po vrhu se mogu posuti orasi (mleveni ili seckani) ili rendana čokolada. Praviti tortu dva dana pre upotrebe.
Prijatno!
Za ljubitelje slatko - kiselog ukusa, a i za one koji vole da ustede na vremenu,
chesse cake je idealan izbor.
Kora:
Sve to umutiti, smesa ce biti rastresita, pa sipati u kalup 26-28cm.
Rukama poravnati smesu i peci na 150°- 5'
Fil:
Sve to pomesati pa dodati soljicu mlevene plazme i lesnika i staviti preko kore.
Glazura:
Jedno pakovanje malina( 450g) prokuvati sa soljicom vode i 5 kasika secera.
Razmutiti 1 puding od vanile i sipati u maline. Preliti vrelo na kolac.
Ostaviti da se ohladi pa prebaciti u frizider.
Preporuka: Najbolje je da se sprema od danas za sutra!
Prijatno!
Patispanj:
Serbet:
Fil:
Preko fila premazati slag
Za dekoraciju:
Mikserom izmutiti jaja pa polagano dodavati secer i nastaviti mutiti dok se smesa lepo ne umuti. Zatim dodati zejtin i jos malo mutiti. Iskljuciti mikser i zicom za mucenje polako dodati brasno u koje smo dodali kakao i lepo izmesali da bude ujednacena boja. Smesu nasipati u podmazanu i nabrasnjenu cetvrtastu tepsiju (41x24cm) i peci. Kad bude pecena ostaviti da se ohladi. A zatim preliti vrelim serbetom i ostaviti da lepo upije i ohladi se. Ukoliko se ucini da je kolac suv slobodno sledeceg puta prelijte kolac vecom kolicinom serbeta.
U medjuvremenu skuvati fil. Odvojiti malo mleka u koje cemo dodati brasno i lepo ga razmutiti da ne bude grudvica a ostatak mleka staviti da provri. Kad provri skloniti sa ringle i polako dodavati razmuceno brasno dok mikserom mutimo. Kad umesamo svo brasno vratimo opet na ringlu i jos koji trenutak mutimo mikserom a zatim nastavimo zicom za mucenje da mutimo dok kuvamo i ne dobijemo zeljenu gustinu krema. Skuvani krem stavimo da se hladi uz povremeno mesanje da se ne napravi korica kako se bude hladio krem.
Umutimo margarin i secer u prahu u koji dodamo ohladjen krem od brasna i mleka i lepo ga sjedinimo. Premazati koru (koju ne vadimo iz tepsije) ovim filom.
Preko fila dodati dobro umucen slag. Ja sam umutila 75g slaga sa jednom kasicicom secera u prahu i odprilike casom hladne kisele vode. Ionako vodu dodajemo postepeno pa mozete oceniti odprilike koliko je dosta.
Da bih nasarala kolac prokuvala sam vodu, secer i kakao, e sad koliko moracete na osecaj da radite, taman da nije ni preredak a ni previse ukuvan... probajte da poprskate nekoliko kapi i vidite koje je gustine.... Kad je gotov poprskajte kasicicom po slagu onako dobro i onda nozem vucite linije da ga ispartate, kako budete vukli noz tako ce se praviti sare.
Gotov kolac stavite u frizider i servirajte ga ladnog.
Ukoliko zelite da upropastite ledene kocke slobodno ih prelijte rastopljenom cokoladom :D
Za obeležavanje nekih trenutaka u životu kada imate dosta zvanica i gde je protokolom predvidjeno posluženje samo napitaka, da sa slašću ipak začinite dogadjaj mafini su veoma praktičan izbor. Uz napitak ili šoljicu kafe s obzirom da se služe u za njih predvidjenim papirnim korpicama pružićete onima koji uveličavaju vaše slavlje slatki zalogaj.
Za testo je potrebno pripremiti:
Za ukras:
Obično je dovoljno 100 grama čokolade, al uz pomoć marcipana i vaše kreativnosti možete im dati tematski pečat izradom specifičnih simbola.
Izrada testa:
Omekšani maslac ili margarin stavite u posudu te izradite mikserom (metlicama) na najvećoj brzini dok ne postane kremast. Stalno muteći postupno dodajte šećer i vanillin šećer, te nakon toga u razmacima od pola minute jaja. Zatim dodajte ostale sastojke za testo i mešajte dok ne dobijete potpuno glatku smesu.
Na lim za kolače rasporedite kalupe za mafine ili upotrebite ako raspolažete ove nove silikonske i u njih ulijte testo. U sredinu svakog mafina utisnite jednu kockicu čokolade. Stavite kalup u srednji deo zagrejane pećnice.
Ono što je bitno naglasiti da kod različitih pećnica treba rernu prethodno zagrejati na različit stepen toplote:
Vreme pečenja je oko 20 minuta.
Ostatak čokolade naseckajte i time ukrasite pečene mafine, ili dajte svojoj mašti na volju i tematski ih upriličite.
Ovaj post pišem u ime svih onih koji su u detinjstvu zajedno sa mnom željno isčekivali zvuk trubice putujućeg prodavca sladoleda koji je u svojim srebrnim kantama nosio luksuznu poslasticu, koji nam je u zamenu za našu skromnu uštedjevinu omogućavao da uživamo u toliko željenom sladoledu.
To je bio ritual od prebrojavanja kovanica, preko trčanja na ćošak gde se zaustavljao da predahne, do čekanja svoga reda i onda tajac. Svi smo u nekoj gotovo pobožnoj tišini lizali sladoled pazeći da negde ne padne i želeći da nam traje što duže…
Kome dugujemo pronalazak sladoleda
Kada se želi otkriti poreklo bilo čega obično imamo brojne i različite tvrdnje, sladoled se i tu izdvaja. Nastanak sladoleda kao i mnogih drugih dobrih stvari treba poistovetiti sa Kinezima, koji su u ovo umeće uputili Indijce, Persijance pa i Arape.
U dugim razdobljima svoje vladavine Arapi su u Evropu doneli izvrsne šerbete pripremljene znalački od pasiranog voća. Nakon dva veka arapske dominacije i na Siciliji su se pripremali šerbeti i sladoledi, zato i nije čudno što je upravo Sicilijanac s umećem pripremanja i uživanja u ledenoj poslastici upoznao Evropu.
Procopio Coltelli, emigrirao 1960 u Francusku, otvorio je u Rue Des Fosses Saint-Germain, "lokal" za prodaju sladoleda – specijaliteta sa njegovog ostrva. "Caffe Procope" je ubrzo postao stecište poznatih Parižana i dan danas je sačuvao tu reputaciju.
Osamnaesti vek je bio zaista zlatno doba sladoleda, počeli su se proizvoditi ne samo leti već i zimi. S vremenom sladoled je našao svoje mesto kao poslastica u svakom domu koja se ne može ničim zameniti, oni najmladji znaju o čemu pričam – i kada ćute, na pomen sladoleda im oči čudesno zasijaju. Ako hoćete da utišate dečiju graju na tren – častite decu sladoledom!
Sladoledi se grubo mogu podeliti na dva tipa: mlečne i voćne. Vrlo često se mogu sresti i podele po drugim kriterijumima, tipa načina pripreme. Da bi se nešto dobro napravilo uverena sam da je nužno poznavati osnovne sastojke kao i njihovo ponašanje tokom pripreme. To važi kako za kolače, torte i druge poslastice iznad svega za sladoled. Pre svega, nužno je znati da je za pravljenje sladoleda neophodna maksimalna higijena, jer sve što se upotrebljava u pripremi je veoma podložno delovanju mikroorganizama. Glavni sastojak je mleko, zasladjivači (kristal šećer, glukoza, med) i jaja. Ovim osnovnim sastojcima se danas dodaju mnogi različiti sastojci: šlag ili slatka pavlaka, skrob, čokolada, bademi, lešnici, kandirano voće, čaj, kafu…
Priprema se zamrzavanjem kreme i ukoliko se umesto mleka doda slatka pavlaka ili umućeni šlag od kojeg sladoledna masa postaje mekša i za nijansu masnija dobijamo englesku kremu. Ukoliko se osnovnom sastojku doda ušećereno ili pasirano voće, dobija se voćni sladoled. Sladoled se obično poslužuje u čašama takodje rashladjenim, oblikovan kao kugla hvataljkom i sa dekoracijom koja svaku domaćicu odvaja od druge. Preporuka je kada služite sladolede razičitih vrsta, samim tim i boja to jest kada ima više od dve boje dovoljno je zabosti jedanu piškotu ili cigaretu od čokolade, karamelizirano voće ili kandirano sitno iseckano na tračice.
Ovo je osnovna smesa, pri čemu dobijete oko 700 grama sladoleda.
Potrebno je:
Za pripremu vam treba negde oko dvadesetak minuta plus vreme za hladjenje sladoleda. Uspite mleko u posudu, dodajte štapić vanilije i šećer iz vrećice i stavite na tihu temperatur udok mleko ne počne da ključa. Ugasite plotnu, pokrite posudu i ostavite da neko vreme odstoji.
Za to vreme dobro umutite žumanca sa šećerom dok ne postanu gotovo bela penasta masa. Sada uz neprestano mešanje malo-pomalo dodajte toplo mleko i stavite posudu na umereno zagrejanu plotnu, neprekidajući nipošto mešanje, brojte do 120 (dva minuta).
Dobro pazite da smesa ne proključa, jer tada ne bi valjala, a jaja bi se ukuvala i stvorila grudvice. No ako vam se to ipak dogodi, dodajte u smesu malo manje od pola čaše hladne slatke pavlake ili uronite posudu u ledenu vodu i mešajte kremu nekoliko minuta pa je prespite u posudu u kojoj ste mutili žumanca i mutate mikserom na najvećoj brzini još pet minuta a pri tome stalno podižite visoko metlice.
Kada se smesa počne odvajati od varjače, sklonite sa plotne i ostavite da se ohladi uz povremeno mešanje da se ne uhvati površna skrama. Kremu procedite kroz sito, i pustite da se ohladi a potom njome napunite plastične posude ili posude od aluminijumske folije. Smesom napunite posude jedan centimetar ispod gornje linije jer će zamrzavajući se, volumen smese se povećati. Zamrzivač podesite na najnižu temperature. Pričekajte da se smesa malo smrzne a potom lopaticom dobro izmešajte pa opet ostavite u zamrzivač. Ponovite ovaj postupak još jednom, pa će za jedan sat sladoled biti gotov. Posluženje i dekoraciju prepuštam svakom od vas. Imajte uvek "keca u rukavu" - sladoled u zamrzivaču!
Sastojci za testo:
Priprema testa:
Sipati brasno u dublju posudu, staviti malo secera i kvasac. U drugoj posudi umutiti zumanca sa secerom, izrendanom korom limuna margarinom u glatku smesu. Dodati brasnu smesu od zumanaca, mlako mleko, prsohvat soli i zamestiti. Ostaviti da nadodje.
Sastojci za fil:
1 jaje za premazivanje
Priprema fila:
U serpu sipati mleko i secer i kuvati dok ne provri. Dodati mak. U ohladjenu smesu dodati cvrsto umucena belanca i cimet po zelji.
Postupak pravljenja rolata:
Testo podeliti na dva dela. Svaki deo premazati filom i zarolati. Staviti u podmazan pleh, premazati jajetom i peci u zagrejanoj rerni 30' na 190-200°
Prijatno!!!
Bajadere su sitni kolači koji se kao počasni gosti nalaze na svakom slavlju. Osim što se brzo pripremaju ukus je ono što im garantuje mesto.
Za pripremu je neophodno:
U šerpu naliti osam kašika vode i kristal šećer i ušinovati. Za to vreme izmešajte mleveni keks i mlevene orahe.
U ušpinovanu masu dodajte margarin da se rastopi i potom uz mešanje postepeno dodajte smesu keksa i oraha. Potrebno je da sve vreme mešate a da je plotna tek malo topla.
Sada polodeite dobijenu smesu na dva dela. Jednu polovinu razvucite na tacnu, a u drugu dodajte tri rebra rastopljene čokolade za kuvanje. Sada ovu drugu polovinu rasporedite preko prvog sloja na tacni.
Napravite glazuru od čokolade crne ili bele, po želji.
Za glazura od čokolade je potrebno:
Prelite glazuru i kada je skoro već hladna napravite šare čokoladom druge boje.
Potreban materijal:
Priprema:
U posudi izmešati prah od pudinga i gusti, zatim ga lagano zaliti sa 5-6 kapika hladnog mleka, da masa bude židka, ujednačena bez grudvica kao kada kuvate uobičajeno puding.
Mleku dodajte kristal šećer lagano promešajte i stavite da prokuva da biste zakuvali pripremljenu smesu pudinga i gustina. Kada mleko proključa pomerite posudu sa plotne (sada smanjite temperaturu na najmanju) i uz mešanje stalno dodajte smesu prah pudinga i gustina sa malo mleka koju ste pripremili. Mešajte sve vreme da se ne bi stvorile grudvice. Vratite na toplu plotnu i mešajte još dva do tri minuta dok se ne postigne gudtina kao kada kuvate i druge filove u mleku.
Sad u ovaj topao fil dodajte izlomljenu na kocke belu čokoladu i sve vreme mešajte dok se potpuno ne sjedine. Ostavite fil na hladno, ne u frižider.
Dok se glavna masa fila hladi penasto umutite margarin i kada fil bude potpuno hladan sjedinite ih. Mutite mikserom da fil dostigne dobru teksturu.
Pripremljenim filom, nafilujte svaku rozen koricu tako da odokativno rasporedite fil da bude ujednačeno na svakoj kori i gornjoj.
Ovu tortu je najbolje praviti uviče, potom je prekrite zaštitnom folijom i ostavite da prenoći na sobnoj temperaturi. Sutra dan ujutru je stavite u frižider, a nakon 3-4 časa boravka u frižideru nanesite šlag, pa vratite nazad u frižider.
Najukusnija je kada se pravi tako da praktično se jede tek drugog dana uveče, rozen kore se lepo natope i torta bude kremasta lagana i specifično dobrog ukusa.
Potrebno:
Otopiti margarin sa šećerom, dodati četiri umućena jajeta, zatim čololadu, kokos i izlomljeni keks.
Prije nego sto počnete sa ovim prvo namočite tri kuhinjske krpe, jednu položite na radnu ploču, na nju oblanda, pa opet krpa, pa oblanda, pa krpa. Dok pripremite gore navedene sastojke oblande će omekaniti.
Premažete pola smjese na jednu oblandu, poredjate krem-banane na onaj kraj sa koga ćete početi rolati i zarolate sve u rolat. Ponovite sve sa drugom oblandom.
Mislim da sam malo zakomplicirala, ovo je veoma jednostavan i brz kolač. Inače, u originalnom receptu umjesto kokosa idu mljeveni orasi ili lješnjaci no meni je ljepše sa kokosom.
Još nešto, jednom sam zabunom umjesto izlomljenog keksa stavila mljeveni i bilo je jednako dobro. Čak i brže, jer tu je jedini posao izlomiti keks.
Može se praviti i pet dana ranije, prednost je što nije suh.
Šta da Vam kažem čas posla. Ma prije bih ga napravila nego što sam ovoliko pisala. Volim za Novu godinu imati puno kolača i ovo je često jedan od njih.
Ovo je poslastica koju rado jedu svi, jer nije preslatka, ne stvara osećaj težine, može da se brzo spremi i ne zahteva veća sredstva. Veoma je izdašna, budite sigurni da ako imate i veće društvo da će biti dovoljno parčadi za sve.
Materijal potreban za tortu:
Naćin pripreme
Prvo napravite dva rolata. Za rolat je potrebno da uzmete 6 jaja, razdvojite žumanca i belanca u dve posude. Mikserom umutite žumanca, kada dobiju beličastu površinu dodajte uz mućenje neprekidno 6 kašika kristal šećera.
Zatim mikserom izmutite šest belanaca da se dobije čvrt šne, znaćete da je umućeno do potrebne čvrstine kada okrenete posudu naopačke i šne stoji (naravno na tren samo probate), potom uz stalnio mućenje mikserom dodajte u šne postepeno šest kašika kristal šećera. Mutite dok se potpuno šećer ne sjedini sa umućenim belancima.
U dublju tanjir ili činijicu sjedinite 6 kašika mlevenih oraha sa tri kašike brašna i pola praška za pecivo. Izmešajte ih kašikom i potom lagano dodajte kašiku po kašiku uz ručno mešanje u izmućena žumanca.
Nakon što ste ih sjedinili dodajte dve do tri varjače u posudu sa žumancima sada belanca, lagano izmešajte, i sada masu iz ovog suda dodajte u sud gde se nalazi preostali umućeni šne od belanca. Smesu lagano varjačom sjedinite i istresite na pleh koji ste ili prethodno podmazali (margarin i brašno).
Pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 200 stepeni oko 15 minuta. Kada je piškota pečena istersite je na prethodno pripremljenu vlažnu sudnu krpu i odmah urolajte u rolat. Ostavite tako da se hladi.
Za to vreme umutite masu za drugi rolat i stavite ga da se peče.
Priprema fila:
Od litre mleka oduzmite oko 1,5 dl hladnog mleka, a ostatak stavite na plotnu da prokuva.
Izmešajte šest kašike griza sa osam kašike brašna i i osam kašika kristal šećera; dodajte hladno mleko tako da masa bude konzistencije kao masa za palačinke ili kao kada pravite puding.
Kada provri mleko sklonite sa plotne, dodajte ovu masu i sve vreme mešajte da se ne bi stvorile grudvice. Vratite na plotnu i mešajte na vatri još 3-4 minuta. Sklonite i ostavite da se potpuno ohladi. U hladno dodajte penasto umućen margarina sa šest kašika šećera u prahu.
Rolate odvijte iz krpe i nafilujte lagano sa filom, dovoljno je svega 4-5 kašika fila i ponovo zamotajte u rolat.
U zavisnosti od tacne na koju slažete i od vaše želje u pogledu visine torte izbrojte koliko bi vam trebalo šnita rolata. Ja sečem tako da dobijem 45 od oba rolata, redjam u pravougaonik 3 rolata u širinu i 5 rolata u visinu.
Zatim nanosite sloj fila, vodite računa da će vam trebati fila pa nemojte nanositi debeo sloj. Dovoljno je svega pola centimetra, toliko da poveže šnite rolata, nije rpoblem ako se pomalo čak i providi rolat mestimično.
Sada isecite banane na kolutiće, ja sečem ne potpuno ravno već više po strani da dobijem elipsoidne ploške, brže pokriju površinu a i bude taman količina.
Zatim preko sloja banana opet naneste 4-5 kašika fila i pažljivo ga razvučete kašikom ili nožem preko sloja banana da ih poveže.
Sada slažete drugi red rolata i ponovo sloj fila, banana, sloj fila, rolat. Na kraju nanesete šlag.
&&&&&&&&&&&&& - šlag
@@@@@@ - rolat
~~~~~~ - fil
****** - banane
~~~~~~ - fil
@@@@@@ - rolat
~~~~~~ - fil
****** - banane
~~~~~~ - fil
@@@@@@ - rolat
=======================